Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zubne_nastroje
Foto: Pixabay.com
9. 04. 2018 10:33 Ostatné od SITA

Zástupcovia zubno-lekárskych organizácii EÚ diskutovali o e-zdravotníctve

Cieľom workshopu bol prieskum stavu existujúcich sumárov pacienta v elektronickom zdravotníctve jednotlivých krajín EÚ a zistenie záujmu participovať na štandardizácii medicínskych údajov.

Zástupcovia zubno-lekárskych stavovských organizácii krajín Európskej únie diskutovali v marci v portugalskom Lisabone o elektronickom zdravotníctve.

Ako informovala Slovenská komora zubných lekárov, cieľom workshopu bol prieskum stavu existujúcich sumárov pacienta v elektronickom zdravotníctve jednotlivých krajín EÚ a zistenie záujmu participovať na štandardizácii medicínskych údajov.

„Preklenovacou myšlienkou tejto iniciatívy je vytvoriť pracovnú skupinu, ktorá by mala vypracovať spoločný súbor údajov popisujúci základné informácie pre zubné lekárstvo v elektronickom zdravotníctve,“ uviedla komora zubárov.

Do eZdravia treba pridať viacero vecí

Z rokovania vyplynuli otvorené okruhy, ktoré je podľa komory nutné zapracovať, ako napríklad pridať do všeobecného sumáru pacienta časť určenú pre orálne zdravie, ďalej navrhnutý parodontálny index brať ako povinný údaj v pacientovom sumári kvôli priamemu dopadu stavu parodontu na celkové zdravie pacienta.

Záverečný brainstorming priniesol požiadavky jednotlivých zástupcov na doplňujúce moduly a komponenty v orálnej časti sumára: intraorálne a panoramatické RTG snímky, zubný kríž, referenčnú tabuľku diagnóz a terapií, zjednotenú nomenklatúru.

„Pozitívne vnímame vznesené požiadavky na doplnenie pacientskeho sumára v celoeurópskom kontexte. Opakovane sme upozorňovali ministerstvo zdravotníctva a Národné centrum zdravotníckych informácii, že je potrebné do eZdravia pre zubné lekárstvo implementovať RTG a zubný kríž,“ uviedol prezident Slovenskej komory zubných lekárov Igor Moravčík.

Od júna 2018 bude Portugalsko vedúcou krajinou projektu eHealth Action, ktorý má uľahčiť výmenu dát v sieti elektronického zdravotníctva EÚ a cezhraničné využívanie eReceptu.

Odporúčané články

Národné centrum zdravotníckych informácií má výpadky call centra eZdravie smeruje do vládneho cloudu

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Aktualizované: Štyroch turistov v poľských Tatrách zabili blesky, bolo medzi nimi aj dieťa Objednávka vraždy Žilinku bola priorita, ale zomrieť mala údajne aj jeho žena a deti Spolupráca Smeru-SD, SNS a Mostu-Híd sa po vypršaní koaličnej dohody nekončí, vyhlásil Fico Obchodná ulica v Bratislave bude bezpečnejšia, primátor Vallo otvoril novú policajnú stanicu K bodnutému mužovi v Hlohovci privolali policajtov, ale počas prevozu do nemocnice zomrel Foto: Agresívneho vodiča museli spacifikovať policajti, na urgente mal podstúpiť krvné testy Húfnice Zuzana 2 pomôžu slovenskej armáde aj priemyslu, hovorí Martin Dušanič z SOPK (rozhovor)

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X