Zdravita podpíše zmluvy s VšZP

Vszp_budova.jpg
VšZP Foto: vZdravotnictve.sk

Poisťovňa podľa Zdravity akceptovala jej pripomienky. Dodatky k zmluvám platia do konca septembra.

Združenie Zdravita, ktoré zastupuje viac ako dvetisíc ambulantných lekárov, podpisuje dodatky k zmluvám so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP). Informoval o tom riaditeľ Zdravity Marián Šóth.

Podľa neho poisťovňa akceptovala argumenty Zdravity. Koncom júna totiž Zdravita odmietla podpísať zmluvy, keďže dodatky podľa nej nezodpovedali dohodnutému obsahu pre niektorých členov Zdravity.

„Keďže Zdravita má záujem na zabezpečení dostupnej zdravotnej starostlivosti pre pacientov, pristúpila začiatkom júla k intenzívnym rokovaniam s VšZP, na ktorom sme predniesli stanovisko k vzniknutej situácii a k obsahu sporných dodatkov. Výsledkom rokovania a intenzívnej komunikácie je akceptácia pripomienok Zdravity poisťovňou, na základe čoho pristupujeme k podpísaniu dodatkov k zmluvám za všetkých členov Zdravity,“ uviedol Šóth.

Koncom roka čakajú viac peňazí

Ako však riaditeľ združenia zdôraznil, dodatky podpisuje len do konca septembra tohto roku. Dôvodom je očakávané navýšenie zdrojov do zdravotníctva a tým aj možnosti úprav cenových podmienok.

„Keďže podľa materiálov prerokovaných na vláde SR majú ísť dodatočné finančné zdroje mimo ambulantného sektora, upozorňujeme, že ambulantný sektor ako chrbtová kosť slovenského zdravotníctva je poddimenzovaný finančne, personálne, spoločensky a volá po akútnom riešení. Situácia je naozaj kritická a obávame sa vážneho dopadu na pacientov,“ zdôraznil Šóth.

Vláda odsúhlasila zvýšenie sadzby za poistencov štátu zo súčasných 3,78 % na 4,73 % z vymeriavacieho základu na posledné dva mesiace tohto roka. To by malo priniesť do sektoru dodatočných približne 50 mil. eur. Zmenu ešte musí schváliť parlament.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa