Zdravotná poisťovňa Union podala podnet pre podozrivé machinácie s prihláškami

UNION
Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič
  • aktualizované 2. novembra 15:35

Zdravotná poisťovňa Union podala podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) pre podozrivé machinácie s prihláškami. Poisťovňa zaznamenala obrovské množstvo požiadaviek na storno prihlášok, ktoré do poisťovne nikto nepodal. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

„V priebehu pár dní pred koncom prepoisťovacej kampane nám bolo hromadne doručené veľké množstvo späťvzatí prihlášok na zmenu zdravotnej poisťovne. Celkovo išlo o takmer 9 800 kusov. Boli sme však veľmi prekvapení, keď sme zistili, že len minimum z nich sme dokázali spárovať s podanými prihláškami na zmenu zdravotnej poisťovne, ktoré evidujeme v našich databázach. Relevantných bolo nakoniec len 1 766 späťvzatí,” vysvetlila riaditeľka sekcie zdravotného poistenia v Unione Elena Májeková.

Dodala, že mnohé doručené späťvzatia boli dokonca vypísané rovnakým typom písma, týkali sa osôb z rovnakej obce a boli doručované v jednej a tej istej obálke. V jednom prípade bolo späťvzatie dokonca podané osobou, ktorá v čase podpisu už ani nežila. Vedenie poisťovne sa preto domnieva, že išlo o koordinovanú činnosť s cieľom ovplyvniť výsledky prepoisťovacej kampane.

ÚDZS pre agentúru SITA potvrdil, že v predmetnej veci eviduje viacero podnetov. „Odhadujeme, že duplicitne podané prihlášky budú niekoľkonásobné v porovnaní s minulosťou,” uviedla hovorkyňa úradu Monika Hudecová.

Podané prihlášky na zmenu poisťovne, ako aj žiadosti o ich späťvzatie a podstatu opísaného problému ÚDZS aktuálne spracúva a preveruje.

„Po finálnom spracovaní dát prepoistenia v zákonnej lehote, ktorá je do 20. novembra, sa úrad vyjadrí, či mohlo dôjsť k podvodom alebo nekalému druhu koordinovanej činnosti. Ak úrad zistí pochybenie, využije všetky zákonné možnosti na nápravu,” dodala Hudecová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Beáta Dupaľová KsenzsighováElena MájekováMonika Hudecová
Firmy a inštitúcie Union zdravotná poisťovňa