Žene nedovolili oplodnenie spermiami mŕtveho manžela

spermie
Foto: GettyImages

Keď muž z Českej republiky ochorel na rakovinu, nechal si zmraziť spermie. Obával sa totiž následkov liečby alebo smrti. Ak by to nedopadlo dobre, jeho manželka ešte vždy mohla vynosiť jeho dieťa.

Obavy boli oprávnené, muž zomrel. No keď jeho manželka po čase chcela postupovať podľa plánu, narazila. Spoločnosť, v ktorej muž podstúpil odber, ju odmietla. Odôvodnila to tým, že povolenie manžela použiť jeho spermie bolo staršie ako šesť mesiacov a teda stratilo platnosť.

Začala sa niekoľkoročná vojna na súdoch.

Súdy nerešpektovali vôľu manžela, ústavný súd v tom problém nevidel

Ako informovala poradenská skupina HMG Advisory Group, celá vec sa dostala na súd v októbri 2015. Okresný a vzápätí po odvolaní aj krajský súd v Plzni žalobu zamietli.

Ani na Najvyššom súde žalobkyňa nepochodila. Ako okrem iného odôvodnil, české zákony poznajú iba oplodnenie oboch živých rodičov. Ako upozornil, informovaný súhlas pacienta obsahoval ustanovenie, podľa ktorého sa jeho spermie majú zničiť v prípade jeho smrti.

Prípad sa dostal na český ústavný súd. Žena upozorňovala, že súdy nerešpektovali vôľu jej manžela. Súhlas nikdy neodvolal a neviazal ho na určitý čas. Jej argumenty však ústavný súd nepresvedčili. Jej sťažnosť zamietol ako neodôvodnenú.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom