Žilinská nemocnica zaznamenala vlani rekordný počet pôrodov

Prvé dvojičky roku 2020 v žilinskej nemocnici
Prvé dvojičky roku 2020 v žilinskej nemocnici

Rekordných 1 709 pôrodov zaznamenali vlani vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) Žilina. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

Najviac detí sa v žilinskej pôrodnici narodilo počas leta, posledný pôrod roka 2019 zaznamenali 31. decembra polhodinu pred polnocou.

Viac sa rodilo chlapcov, najrušnejšie boli letné prázdniny

Vlani sa v žilinskej nemocnici narodilo o dvesto detí viac ako v roku 2018.

Kým predvlani sa v pôrodnici narodilo 1 528 novorodencov, v roku 2019 to bolo 1 733 novorodeniatok, pričom 24 párov tvorili dvojičky. Najsilnejšími mesiacmi boli letné júlové a augustové dni spolu s jesenným októbrom, keď sa denne narodilo v priemere viac ako päť detí,“ bilancovala vlaňajšiu pôrodnosť Záteková.

Súboj pohlaví dopadol úspešnejšie v prospech chlapcov, ktorých sa narodilo 882.

Pôrodnicu zrekonštruovali

Za značným zvýšením popularity žilinskej pôrodnice možno podľa vedenia nemocnice hľadať nielen nárast pôrodnosti, ale zároveň modernizačné zmeny, ktorými oddelenie gynekológie a pôrodníctva spolu s novorodeneckým oddelením postupne prechádzajú.

Rekonštrukciou prešla samotná pôrodnica, no taktiež izby, postele, sociálne zariadenia a vyšetrovne. Momentálne už dokončujeme aj dlho očakávanú obnovu gynekologickej príjmovej ambulancie,“ uviedol na prahu nového roka generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek.

Úvod roka patril v žilinskej pôrodnici dievčatám.

Prvým bábätkom v roku 2020 sa stala malá Júlia z Lietavskej Lúčky. Medzi novoročné novorodeniatka neskôr pribudli aj Ela z Hlbokého nad Váhom a Anna z Varína. Prvé dvojičky narodené v Žiline prišli na svet v druhý januárový deň. Staršia Natália o 9:25 a o minútu neskôr aj mladšia Tamara,“ dodala Záteková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Stalmašek
Firmy a inštitúcie FNsP ZA Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina