Walesa sa musí ospravedlniť Kaczynskému, exprezident s verdiktom odvolacieho súdu nesúhlasí

Lech Walesa, Jaroslaw Kaczynski
Bývalý poľský prezident a bojovník za demokraciu Lech Walesa a šéf vládnucej strany Jaroslaw Kaczynski. Foto: archívne, SITA/AP - koláž WBN

Bývalý poľský prezident a bojovník za demokraciu Lech Walesa sa musí ospravedlniť za ohováranie šéfovi vládnucej strany Jaroslawovi Kaczynskému, rozhodol v pondelok odvolací súd v poľskom Gdansku.

Walesa s verdiktom nesúhlasí

Walesa s verdiktom nesúhlasí a chce sa obrátiť na najvyšší súd, prípadne až na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu.

Predseda vládnej strany Právo a spravodlivosť a najvplyvnejší politik v krajine Jaroslaw Kaczynski podal na Walesu žalobu za to, že ho prostredníctvom sociálnych médií obvinil z nehody lietadla, pri ktorej v roku 2010 v Rusku zahynulo Kaczynského dvojča, v tom čase poľský prezident Lech Kaczynski, a ďalších 95 ľudí.

V jednom zo svojich postov Walesa tvrdil, že Kaczynski prostredníctvom telefónu tlačil na to, aby lietadlo v Rusku pristálo aj napriek hustej hmle.

Vyšetrovatelia vinia ľudské zlyhanie

Poľská delegácia smerovala na spomienkové podujatie v ruskej Katyni pri príležitosti 70. výročia masakry 22-tisíc poľských dôstojníkov a príslušníkov inteligencie sovietskou tajnou službou NKVD.

Nešťastie pri ruskom Smolensku v roku 2010 neprežil nikto z cestujúcich, medzi nimi prezident Lech Kaczynski, prvá dáma a mnohí politickí a vojenskí predstavitelia krajiny.

Vyšetrovatelia vinia z nešťastia ľudské zlyhanie v zlom počasí. Exprezidentov brat a dvojča Jaroslaw Kaczynski rád hovorí o zlyhaní vtedajšej vlády a bývalého premiéra Donalda Tuska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslaw KaczynskiLech KaczynskiLech Walesa
Firmy a inštitúcie ESĽP Európsky súd pre ľudské právaNS Najvyšší súd SR