Z uhoľnej bane pri Karvinej vytiahli telo jedného z baníkov, ktorí zahynuli pri výbuchu metánu

baňa, baník
Foto: ilustračné, Getty Images

BRATISLAVA 24. apríla (WebNoviny.sk) – Z uhoľnej bane ČSM v obci Stonava pri českom meste Karviná vytiahli telo jedného z deviatich baníkov, ktorí tam zahynuli pri decembrovom výbuchu metánu.

Majú vytiahnuť ešte štyri telá

Potvrdila to okresná štátna zástupkyňa Gabriela Slavíková s tým, že na ostatkoch vykonajú súdnu pitvu. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz.

Záchranári by mali podľa Slavíkovej do konca apríla vytiahnuť z okrajovej časti banskej chodby ešte telá štyroch ďalších baníkov. Neskôr vyzdvihnú aj ostatné obete, ktoré sa nachádzajú v dobývacom priestore.

Priestor museli uzavrieť

Metán v bani ČSM vybuchol a spôsobil požiar vlani koncom decembra. Nešťastie si vyžiadalo životy dovedna 13 baníkov, telá štyroch však záchranári vyniesli von ešte predtým, ako priestor uzavreli.

V postihnutom priestore ešte po incidente dlho horelo a záchranári ho museli uzavrieť výbuchovzdornými hrádzami.

Na vytiahnutie tiel ostatných deviatich baníkov museli počkať niekoľko mesiacov, až kým sa koncentrácia plynov a vysoká teplota vrátila do normálu. Ako uvádza spravodajský portál, vytiahnutie tiel je prioritou a sprístupnenie terénu by mohlo objasniť možné príčiny nešťastia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom