Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Daniel Lipšic
Nezaradený poslanec NR SR a predseda hnutia NOVA Daniel Lipšic. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
15. októbra 2015 Ekonomika od SITASITA Diskusia()

Za nájmom SBA stojí bývalý spoločník Širokého, tvrdí Lipšic

BRATISLAVA 15. októbra (WebNoviny.sk) – Za škandalóznym prenájmom kancelárskych priestorov štátnej Slovak Business Agency (SBA) stojí podľa predsedu strany NOVA Daniela Lipšica Ján Turňa, ktorý je bývalým spoločníkom Juraja Širokého.

„Človek s rovnakým menom a rovnakým titulom bol do júla tohto roka spoločníkom Juraja Širokého vo firme Slovgen, s. r. o,“ povedal Lipšic na tlačovej besede. Ak by bol podľa neho minister hospodárstva Vazil Hudák slobodný človek, tak šéfa SBA Branislava Šafárika okamžite odvolá. „Ak ho neodvolá, nie je slobodný,“ povedal. Minister hospodárstva Šafárika podľa Lipšica neodvolá možno preto, že je prepojený na Juraja Širokého.

Jediným riešením je podľa Matoviča odvolanie

Predseda hnutia OĽANO Igor Matovič považuje za „úchylné“, že minister hospodárstva šéfa SBA „len strčil do karantény“. Za jediné riešenie považuje generálneho riaditeľa SBA odvolať, podať trestné oznámenie a vykonať audit. Premiéra Roberta Fica vyzval, aby urobil poriadok s ľuďmi, ktorí robia kšefty vo svoj prospech.

Súčasnému generálnemu riaditeľovi štátnej agentúry Slovak Business Agency (SBA) Branislavovi Šafárikovi v stredu dočasne obmedzili jeho právomoci. Rozhodla o tom správna rada SBA na základe požiadavky ministra hospodárstva Vazila Hudáka. „Generálny riaditeľ SBA je povinný zdržať sa uzatvárania zmlúv s finančným alebo iným majetkovým plnením v mene agentúry. Toto obmedzenie trvá až do jeho odvolania, respektíve do iného rozhodnutia správnej rady,“ informovala hovorkyňa ministra Miriam Žiaková.

Výnimku na základe rozhodnutia správnej rady tvoria zmluvy s finančným alebo iným majetkovým plnením neprevyšujúcim 4-tisíc eur jednotlivo na jednu zmluvu, taktiež zmluvy v rámci pracovnoprávnych vzťahov vrátane dohôd o skončení pracovného pomeru, ako aj zmluvy v rámci realizácie programu na podporu rozvoja malého a stredného podnikania v rámci takzvaného mikropôžičkového programu.

Konferencia TechMatch je predražená

Terajší riaditeľ SBA upriamil na seba pozornosť vďaka nákladom na konferenciu TechMatch Slovakia 2015, ktorú viacerí IT odborníci, verejnosť aj politická opozícia označili za predraženú, keďže dohodnutá čiastka rámcovej zmluvy pôvodne dosahovala viac ako 1,4 milióna eur. Šafárik ešte v piatok 9. októbra povedal, že rozpočet konferencie sa už znížil o 300-tisíc eur na 1,1 milióna eur a mal by sa ešte meniť smerom dole v závislosti od reálne vykonaných služieb.

Začiatkom tohto týždňa predseda strany NOVA Daniel Lipšic a predseda hnutia OĽANO Igor Matovič upozornili na ďalšiu zmluvu uzavretú agentúrou SBA, ktorú takisto označili za predraženú a nevýhodnú. Ide o zmluvu na prenájom kancelárií v objekte Twin City v oblasti Mlynských Nív v Bratislave. Výška celkovej zazmluvnenej čiastky predstavuje 4,3 milióna eur a podľa opozičných politikov bola dohodnutá suma dvojnásobne predražená.

SBA je štátna agentúra na podporu malých a stredných podnikov. Vznikla v roku 1993 spoločnou iniciatívou EÚ a vlády SR.

Odporúčané články

Náklady na konferenciu TechMatch sa môžu nezávisle preveriť Bojkotujte predražený TechMatch, vyzývajú ľudia na Facebooku

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...