Za reakciu Pellegriniho na hlasovanie Smeru-SD pri voľbe sudcov môže nekomunikácia, tvrdí Jarjabek

Dušan Jarjabek
Poslanec za stranu Smer-SD Dušan Jarjabek Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 15. februára (WebNoviny.sk) – Vyjadrenie premiéra Petra Pellegriniho k hlasovaniu poslaneckého klubu Smeru-SD o kandidátoch na ústavných sudcov považuje poslanec strany Dušan Jarjabek za „veľké nedorozumenie vyplývajúce z nekomunikácie“.

Ako povedal Jarjabek v piatok pre agentúru SITA, poslanci Smeru sa s predsedom vlády nestretli tri týždne. „On má vyťažený pracovný program. Komunikácia by mala byť častejšia, aby nedochádzalo k nedorozumeniam,“ povedal Jarjabek.

Problémom podľa Jarjabka nie je voľba ústavných sudcov, ale spôsob voľby. Teda problémom je to, či tajná, alebo verejná voľba.

„Personálne voľby majú byť podľa ústavy neverejné. Inak je hlasovanie neslobodné a poslanci sú vydierateľní. Ako budú rozhodovať neúspešní kandidáti, keď sa vrátia na svoje súdy v prípadoch tých poslancov, ktorí ich nevolili? Ako budú rozhodovať zvolení sudcovia ústavného súdu, keď budú vedieť, kto ich volil a nevolil. Veď to je choré,“ vyhlásil.

Predseda vlády Peter Pellegrini nebude iniciovať ani mimoriadne rokovanie vlády, ani nepožiada parlament o prerokovanie zákona v skrátenom legislatívnom konaní, ktorý by predĺžil funkčné obdobie súčasných ústavných sudcov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan JarjabekPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie SMER-SDÚstavný súd SR