Za utečeneckú drámu je zodpovedná Únia, obviňuje ju Maďarsko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rakúšania prijali migrantov z Maďarska
Po mimoriadnej situácii, ktorá nastala v posledných dňoch v Maďarsku, sa predstavitelia Rakúska a Nemecka zhodli, že prijmú utečencov z maďarských táborov. Migrantov po vystúpení z autobusov smerujú do pripraveného záchytného tábora, kde na nich čakajú polícia, pracovníci imigračných úradov a Červeného kríža. Po migrantov príde mimoriadny vlak, ktorý ich odvezie ďalej do Viedne. Rakúsko, 5. septembra 2015. Foto: SITA/AP

LUXEMBURG 5. septembra (WEBNOVINY) – Maďarsko viní Európsku úniu za dramatický vývoj utečeneckej krízy. „To, čo sa stalo v Maďarsku od včerajšieho (piatkového) večera, je výsledkom dvoch vecí: po prvé – zlyhania migračnej politiky Európskej únie, po druhé – série nezodpovedných vyhlásení európskych politikov,“ vyhlásil v sobotu v Luxemburgu, kde sa konalo dvojdňové neformálne zasadanie ministrov zahraničných vecí EÚ, šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjartó, ktorého citovala agentúra APA.

Migranti sú čoraz agresívnejší

Szijjartó ubezpečil, že Maďarsko bude aj naďalej konať v súlade s európskymi pravidlami o Schengenskom priestore, Dublinskou dohodou a agentúrou Frontex. Všetkých viac ako 4000 utečencov, ktorých v noci na sobotu prepravili do Rakúska, bolo registrovaných. Migranti v Maďarsku boli podľa ministra čoraz agresívnejší a odmietali registráciu v podobe odoberania odtlačkov prstov a zhotovenia fotografií a nechceli ísť ani do utečeneckých centier.

Obrazom: Rakúšania prijali migrantov z Maďarska

„Nastala mimoriadna situácia. To je dôvod, prečo sme sa rozhodli poslať autobusy na hranicu s Rakúskom, kam chceli ísť,“ konštatoval Szijjartó. Je dôležité, aby EÚ účinne chránila svoje vonkajšie hranice. Maďarsko preto sprísnilo zákony a kto poškodí hraničný plot so Srbskom, hrozí mu trest odňatia slobody, dodal Szijjartó.

Lajčák o žiadnom koridore do Nemecka nevie

Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák varoval v sobotu v Luxemburgu pred lievikovým efektom, ktorý môže vyvolať súčasný prúd utečencov prichádzajúcich do EÚ. Podľa agentúry APA Lajčák zdôraznil, že nie je proti kvótam na prerozdelenie utečencov. „Ja len hovorím, že musíme byť opatrní. Toto nie je svojvoľné byrokratické rozhodnutie,“ povedal.

Slovensko chce určite byť súčasťou riešenia. „Ako však môžeme diskutovať o kvótach, keď máme obrovský nápor utečencov? Nevieme, o akých číslach hovoríme,“ pripomenul Lajčák. Slovensko chce podľa neho komplexnú diskusiu o dôvodoch utečeneckej krízy, ochrane hraníc a likvidácii sietí prevádzačov. Šéf slovenskej diplomacie zároveň poprel informácie, že Slovensko požadovalo pre utečencov koridor do Nemecka. „V slovenskej vláde sme o koridore nikdy nediskutovali,“ konštatoval Lajčák.

Server Novinky.cz v piatok informoval, že ak by Nemecko prejavilo záujem prijať všetkých sýrskych migrantov, Česká republika a Slovensko pripravia vlakový koridor na ich presun z Maďarska. Podľa neho sa na tom zhodli na stretnutí v Prahe ministri vnútra ČR a SR Milan Chovanec a Robert Kaliňák.

Ministri požadujú pre utečencov mimoriadny summit EÚ

Lajčák v sobotu po skončení zasadania v Luxemburgu vyhlásil, že pribúdajú aj požiadavky na usporiadanie mimoriadneho summitu EÚ k riešeniu utečeneckej krízy. „Mnohí ministri žiadali predsunutie summitu EÚ z polovice októbra alebo mimoriadny summit,“ citovala Lajčáka agentúra APA.

Diskusia ministrov zahraničných vecí EÚ sa podľa neho netýkala rozdelenia utečencov podľa kvót. Nedávne udalosti na rakúsko-maďarských hraniciach sú argumentom proti takémuto riešeniu. „Nemôžete nútiť ľudí zostať v krajine, v ktorej nechcú byť. Ak to urobíte, porušíte európske pravidlá. Ak to neurobíte, presunú sa do svojej európskej cieľovej krajiny. Musíme byť úprimní,“ konštatoval Lajčák.

Minister žiada obnovenie schengenského systému. Kým sa neskončí nával migrantov, môže EÚ urobiť len málo. Lajčák sa neobáva toho, že by Schengen skolaboval. Táto kríza by sa nemala vnímať len z humanitárneho, ale aj z ekonomického, sociálneho a bezpečnostného hľadiska. „Nemali by sme klamať sami seba. Nesmieme si myslieť, že to môžeme vybaviť kvótami a problém potom zmizne. Maďari to skúsili a vidíte výsledok,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie.

Čo najskorší summit EÚ požaduje aj Lajčákov nemecký rezortný partner Frank-Walter Steinmeier. Ten navrhuje, aby sa uskutočnil už začiatkom októbra. Vrcholnú schôdzku by podľa neho mohli pripraviť šéfovia rezortov diplomacií a vnútra EÚ na ďalšom mimoriadnom stretnutí.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Frank-Walter SteinmeierMiroslav LajčákPéter SzijjártóRobert Kaliňák