Začal summit Commonwealthu, dvaja lídri ho bojkotujú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Commonwealth
Lídri krajín Commonwealthu sa stretli na Srí Lanke. Foto: SITA/AP

KOLOMBO 15. novembra (WEBNOVINY) – Lídri Commonwealthu z prevažne bývalých britských kolónií sa v piatok zhromaždili v Kolombe na summite, ktorý už vopred zatienili spory okolo dodržiavania ľudských práv na Srí Lanke.

Prezident Mahinda Radžapaksa dúfal, že stretnutie v dňoch 15. až 17. novembra, ktoré dvaja lídri bojkotujú, ukáže pokrok a ekonomický rast na 21-miliónovom ostrove.

Namiesto toho však summit zatienili podozrenia zo štátom povoleného znásilňovania a mučenia ako aj politický nátlak zo stany viacerých účastníkov vrátane Británie.

„Srílanskému prezidentovi Radžapaksovi jasne poviem, že je načase vyšetriť desivé a strašné udalosti v jeho krajine,“ uviedol britský premiér David Cameron na Twitteri.

Bojkot neochoty vyšetriť zločiny

Počas otvorenia summitu Radžapaksa vládu bránil a povedal, že „nemá čo skrývať“. „My na Srí Lanke vstupujeme do novej éry mieru, stability a ekonomických možností. Ukončením terorizmu v roku 2009 sme obhájili najväčšie ľudské právo – právo na život,“ povedal hlavám a lídrom 49 krajín.

Summit bojkotuje kanadský premiér Stephen Harper ako aj premiér Maurícia Navinchandra Ramgoolam. Indický predseda vlády Manmohan Singh poslal namiesto seba ministra zahraničia. Lídri svoj krok zdôvodňujú neochotu vlády vyšetriť a potrestať vážne zločiny z obdobia 26 rokov trvajúcej občianskej vojny, ktorá sa skončila pred piatimi rokmi. Vláda na Srí Lanke ich rozhodnutie tvrdo skritizovala.

Namiesto kráľovnej príde princ Charles

Commonwealth (Spoločenstvo národov) je dobrovoľné združenie viac než 50 krajín, ktoré pozostávajú z Británie a jej bývalých kolónií a domínií. Formálnou hlavou je britský panovník, v súčasnosti teda Alžbeta II. Tá už nezvykne chodiť na summity a v Kolombe ju nahradil princ Charles, ktorý prišiel spoločne s britským premiérom Davidom Cameronom.

Cameron vyhlásil, že srílanský prezident bude musieť odpovedať „na vážne otázky“ týkajúce sa posledných mesiacov vojny proti tamilským povstalcom v roku 2009. Podľa dostupných informácií zahynulo v tejto fáze až 40-tisíc tamilských civilistov, ktorí mali byť vystavení nekoordinovanému ostreľovaniu, mimosúdnym popravám či znásilňovaniu. Srílanská vláda vytrvale odmieta výzvy na vyšetrenie týchto obvinení.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alžbeta II.David CameronManmohan SinghPrinc CharlesStephen Harper