Záchrana uviaznutých futbalistov v jaskyni v Thajsku pokračuje, vyslobodili už štyroch chlapcov

Thajsko, záchranári
Záchranná akcia uviaznutých chlapcov v jaskyni v Thajsku. 9. júl 2018 Foto: SITA/AP

BANGKOK 9. júla (WebNoviny.sk) – V Thajsku sa v pondelok začala druhá fáza náročnej operácie na záchranu mladých futbalistov uviaznutých v jaskyni. Záchranná akcia pokračuje deň po tom, ako sa z jaskynného komplexu podarilo vyslobodiť štyroch chlapcov, ktorí tam strávili vyše dva týždne.

Guvernér severnej provincie Čiang Rai Narongsak Osatanakorn oznámil, že druhá fáza sa začala o 11:00 miestneho času (06:00 SELČ) a všetci dúfajú, že sa dozvedia „dobré správy v priebehu najbližších hodín“. V zaplavenej jaskyni stále ostáva osem chlapcov vo veku 11 až 16 rokov a ich 25-ročný tréner.

Záchranná misia sa začala v nedeľu ráno miestneho času. Chlapcov je potrebné z jaskyne vytiahnuť napriek tomu, že je to veľmi riskantná operácia. V oblasti sa totiž začína obdobie dažďov a ich záchrana by už o niekoľko dní neprichádzala do úvahy. Na akcii sa podieľajú potápači z Thajska i zo zahraničia.

Chlapcov a ich trénera musia postupne jedného po druhom previesť zložitým terénom jaskyne vrátane chodieb, ktoré sú až po strop zaplavené vodou. Na tento účel sa chlapci učili základy potápania, hoci doteraz s ním nemali žiadne skúsenosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom