Zahraniční profesori na Slovensku vďaka VÚB

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nadácia VÚB logo štvorec
Nadácia VÚB logo štvorec

BRATISLAVA 16. apríla (WBN/PR) – Nadácia VÚB už po siedmy raz vyhlasuje výzvu pre vysoké školy ekonomického smeru na hosťovanie zahraničných profesorov. Podmienkou je, aby profesor strávil na Slovensku celý semester a spolupracoval s miestnou univerzitou na spoločnom výskume. Nadácia VÚB ponúka dva granty na hosťovanie, spolu do výšky max. 90 000 eur. Školy sa môžu prihlásiť do 31. 10. 2015.

Hoci študenti majú dvere do sveta otvorené, nie všetkým sa podarí vycestovať a zažiť atmosféru zahraničnej univerzity. Preto Nadácia VÚB „prináša“ zahraničných profesorov priamo na domácu akademickú pôdu. „Budúcich ekonómov čaká štúdium vybraného predmetu pod taktovkou renomovaného odborníka, ktorý sprostredkuje medzinárodnú atmosféru priamo na ich alma mater. Okrem prednášok pre študentov a doktorandov spolupracujú vždy pozvaní profesori s domácimi tímami na spoločnom vedeckom projekte„, vysvetľuje Elena Kohútiková, zástupkyňa generálneho riaditeľa VÚB banky.

Na Slovensko vďaka grantovému programu Hosťujúci profesor už zavítali odborníci z USA, Francúzska, Veľkej Británie a Maďarska. Naposledy to bol profesor Nikos Georgantzis z britskej University of Reding, ktorý hosťoval na Ekonomickej univerzite v Bratislave v Bratislave. Svoje pocity zhrnul takto: „Pokiaľ ide o ekonómiu, na Slovensku sa veľký dôraz sa kladie na výučbu a menší na publikovanie. Stálo by za to sústrediť sa viac na kvalitu ako na kvantitu a viac publikovať v renomovaných zahraničných periodikách. Slovensko je v mojich očiach krajinou, v ktorej vysokoškolskí učitelia podávajú priam nadľudské výkony, čo sa týka počtu hodín výučby.“ Úlohu škôl dnes vidí profesor Georgantzis predovšetkým vo flexibilite: „Univerzity sa snažia reagovať na potreby trhu, zavádzať do výučby čoraz viac praxe, a pritom nám unikajú niektoré podstatné veci. Predovšetkým to, že zo škôl nemusia vychádzať hotoví špecialisti, ale ľudia, ktorí budú v budúcnosti schopní robiť aj iné veci, ak to bude potrebné.“

Vysoké školy môžu požiadať o grant do 31. októbra 2015. Viac informácií a prihlášky pre univerzity sú k dispozícii na www.nadaciavub.sk.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Elena Kohútiková