Zamestnanci Volkswagenu údajne doteraz nevideli finálnu podobu kolektívnej zmluvy

VOLKSWAGEN: Závod Bratislava
Závod Volkswagen Slovakia v Bratislave. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 27. septembra (WebNoviny.sk) – Zamestnanci automobilky Volkswagen Slovakia doteraz nevideli finálnu podobu kolektívnej zmluvy, tvrdí predseda Základnej organizácie odborového zväzu KOVO VW Slovakia Branislav Chmúrny.

Podľa neho v zmluve dokonca zostalo viacero bodov ešte otvorených. „Hoci podľa slov predsedu Moderných odborov Volkswagen boli všetky body zmluvy uzatvorené, do dnešného dňa ju nikto nevidel“, uviedol v stredu Chmúrny.

„Nielen naši členovia, ale aj ich členovia a mnohí iní zamestnanci, ktorí nie sú organizovaní v odboroch, sa na nás obracajú s otázkami, týkajúcimi sa kolektívnej zmluvy s bodmi, o ktorých nie sú poskytované žiadne informácie, len strohé informácie na sociálnej sieti, že by mali byť uzatvorené do konca roka,“ dodal.

Zamestnanci sa dožadujú metodík výpočtu

Moderné odbory podľa Chmúrneho taktiež doposiaľ neinformovali zamestnancov ani o metodike výpočtu dovolenkového a blížiaceho sa vianočného platu, ani o výpočte podielov na hospodárskom výsledku a o mnohých ďalších veciach.

„Je zarážajúce, že zamestnanci sa na tieto veci pýtajú svojich nadriadených v halách a tí im nevedia odpovedať, rovnako tak sa pýtajú aj nás a my pre nich žiaľ nemáme odpovede. Preto sme sa na vedenie spoločnosti Volkswagen aj na Moderné odbory Volkswagen obrátili so žiadosťami o informácie, v akom štádiu sa nachádza kolektívna zmluva a ako sa vyvíjajú jednotlivé body, ktoré ešte neboli uzavreté,“ zdôraznil Chmúrny.

Súdne spory voči bývalým členom

Základnej organizácii odborového zväzu KOVO VW Slovakia sa nepáči, že namiesto odpovedí dostala len dvojstranný elaborát o tom, že sú menšinová odborová organizácia, ktorá vedie súdne spory voči bývalým členom výboru ZO OZ KOVO.

„To samozrejme vieme a považujeme za objektívnu, demokratickú a spravodlivú formu ako očistiť svoje meno a vyvrátiť nezmysly a klamstvá, ktoré tu od minulého roku permanentne odznievajú na adresu našej odborovej organizácie. Nič to však nemení na tom, že kolektívna zmluva sa týka nás všetkých, vrátane ľudí, ktorí nie sú organizovaní v odboroch a bolo by fér voči všetkým, aby ju mali takpovediac čierne na bielom,“ uzavrel Chmúrny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Volkswagen