Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro, peniaze
Ilustračné foto Foto: thinkstock.com
19. 08. 2018 13:39 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Zamestnanec s priemernou mzdou zarobil na seba po 230 dňoch, daňové bremeno Slovákov neustále rastie

BRATISLAVA 19. augusta (WebNoviny.sk) – Celkové daňové bremeno občanov Slovenska v ostatných rokoch neustále rastie. Podľa aktuálne zverejnených výsledkov prepočtov European Investment Centre a Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika (KI) sa v minulom roku vyšplhalo až na 63,01 % vo vzťahu k priemernej odmene patriacej zamestnancovi.

V roku 2017 sa oproti predchádzajúcemu roku daňové bremeno zvýšilo o 1,15 percentuálneho bodu a oproti roku 2014 až o 2,7 percentuálneho bodu.

Po zdanení „odišlo“ z platu vyše 800 eur

Zamestnanec s priemernou hrubou mzdou 954 eur na mesiac a s celkovou odmenou, ktorá mu patrí (mzdovými nákladmi) vo výške 1 328 eur, tak v minulom roku znášal bremeno všetkých daní vo výške takmer 837 eur na mesiac.

Zostatok peňazí predstavoval iba 491 eur, respektíve necelých 37 % mzdových nákladov, teda celkovej odmeny takéhoto zamestnanca. O väčšine zarobených peňazí ľudí tak podľa inštitútu rozhoduje niekto iný, konkrétne zástupcovia verejnej moci.

Deň daňového odbremenenia

Zamestnanec s priemernou mzdou preto vlani pracoval na všetky dane takmer 230 dní a až od 231. dňa začal zarábať na seba a svoju rodinu. Symbolický a hypotetický Deň daňového odbremenenia, odkedy by zamestnanec s priemernou mzdou už neplatil nijaké dane a zarábal by iba na seba a svoju rodinu, tak v tomto roku pripadol podľa inštitútu na 20. augusta. Oproti minulému roku sa posunul o štyri dni a oproti roku 2015 až o desať dní na neskôr.

Z celkovej odmeny patriacej zamestnancovi s priemernou mzdou na Slovensku v roku 2017 odkrojili najskôr príjmové dane vrátane sociálnych odvodov 44,2 %, následne dane z majetku 2 % a nakoniec v podobe vyšších cien tovarov a služieb dane zo spotreby 15,9 % a z podnikania 0,8 %.

Po zdanení zostatok peňazí tvoril 37 percent

V kontexte členenia daní podľa aktuálneho právneho stavu predstavovali vlani sociálne a zdravotné odvody 34,9 %, daň z príjmov fyzických osôb 6,7 %, DPH necelých 9 %, spotrebné dane 3,6 % a iné dane takmer 9 % celkovej odmeny patriacej zamestnancovi s priemernou mzdou, pričom zostatok peňazí tvoril spomínaných 37 %.

V minulom roku bol zároveň najviac zdanený príjem daňovníka (70,1 % z celkových daní), potom spotreba (26,4 %), majetok (2,2 %) a podnikanie (1,3 %). Spomedzi príjemcov týchto administratívne vynútených platieb najviac nadobudol štát (79,8 % z daní), následne obce (9,5 %), potom súkromné spoločnosti (7,6 %), VÚC (3,1 %) a nakoniec EÚ (menej ako 0,1 %).

K téme

Zamestnanosť Rómov na Slovensku výrazne zaostáva, analytici hovoria o nízkej úrovni vzdelania Komora upozorňuje na kritický stav poľnohospodárstva, je ohrozená potravinová bezpečnosť štátu

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X