Zamestnávatelia dostali od ministra Richtera tri riešenia, ako zaviesť vyššie príplatky

Ján Richter
Minister práce Ján Richter. Foto: archívne, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 21. decembra (WebNoviny.sk) – Ministerstvo práce a sociálnych vecí spolu s poslancami NR SR za stranu Smer-SD, ktorí do parlamentu predložili návrh novely Zákonníka práce, ponúkli zamestnávateľom a odborárom tri možné kompromisné riešenia pri zavedení vyšších príplatkov pre zamestnancov.

Na piatkovej tlačovej besede to po rokovaní so zamestnávateľmi a odborármi uviedol minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. Prvý kompromis sa podľa ministra týka príplatkov za nočnú prácu.

Pomôže v profesiách s nočnou prácou

Výška nočných príplatkov by sa podľa Richtera mohla líšiť podľa toho, či ide o vykonávanie rizikovej práce alebo nie. „Naznačil som možný kompromisný variant s tým, že by sme rozlíšili jednu a druhú prácu,“ povedal.

Druhým kompromisom by mohlo byť podľa ministra zavedenie možnosti dohodnúť sa na inej, aj nižšej výške príplatkov za nočnú prácu v rámci kolektívneho vyjednávania na úrovni konkrétnej firmy. Takéto riešenie by podľa Richtera pomohlo pri profesiách, v ktorých prevažuje nočná práca, ako sú napríklad pekári.

Ako kompromisné riešenie ministerstvo spolu s poslancami ponúka výšku príplatkov za prácu v sobotu a nedeľu. „Sme ochotní sa baviť o tej výške,“ povedal. Upozornil však na to, že 100-percentné príplatky za prácu cez sviatok sú „definitívne a nemenné“.

Rozloženie do viacerých časových pásiem

Podľa neho sú v súčasnosti ľudia pracujúci cez sviatok potrestaní, keďže zamestnanci nepracujúci cez sviatok majú nárok na 100 percent priemerného zárobku.

„Tretia oblasť, ktorá je možná na hľadanie kompromisu, je rozloženie,“ povedal minister. Pripustil, že od mája budúceho roka by sa príplatky zvýšili možno len v polovičnej miere a zvyšný nárast príplatkov by sa uplatnil až od 1. januára 2019.

„Tá ponuka bola, aby ten nárast nebol jednorazovo taký vysoký, ale aby sme ho rozložili do istých časových pásiem,“ povedal šéf rezortu práce a sociálnych vecí. Sociálni partneri sa majú podľa Richtera k týmto kompromisným návrhom písomne vyjadriť do 12. januára budúceho roka.

„My budeme mať záujem sa opätovne stretnúť a hľadať definitívne riešenie na základe ponuky, ktorú dnes sociálni partneri obdržali,“ dodal Richter.

Dostál hlasoval proti

Od mája budúceho roka sa majú zvýšiť príplatky za prácu v noci a počas sviatku. Súčasne sa má zaviesť príplatok za prácu v sobotu a nedeľu. Vyplýva to z návrhu novely Zákonníka práce od poslancov za stranu Smer-SD Jána Podmanického, Martina Glváča a Ľubomíra Petráka, ktorý parlament minulý týždeň posunul do druhého čítania.

Mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu má stúpnuť zo súčasných 20 % na 50 % sumy minimálnej mzdy v eurách za hodinu za každú hodinu nočnej práce, čo od mája budúceho roka predstavuje nárast z 0,50 eura na hodinu na 1,38 eura na hodinu.

Za posunutie do druhého čítania hlasovalo 115 poslancov, proti bol poslanec za SaS Ondrej Dostál a 16 zákonodarcov sa zdržalo hlasovania.

Nový príplatok za víkendovú prácu

Maximálna suma príplatku za prácu cez sviatok sa má zvýšiť zo súčasných 50 % na 100 % priemerného zárobku zamestnanca. Poslanci za Smer tiež navrhujú zaviesť nový príplatok za prácu v sobotu a nedeľu, ktorý by zamestnanec dostával popri svojej mzde najmenej v sume hodinovej minimálnej mzdy. Od mája budúceho roka by tak tento príplatok dosahoval 2,759 eura.

Poslanci za Smer tiež navrhujú zabezpečiť príplatky za nočnú prácu, za prácu v sobotu a v nedeľu a za prácu počas sviatku aj zamestnancom pracujúcim na dohody.

„Účelom je zabrániť zneužívaniu prác vykonávaných „na dohodu“ na výkon prác najmä počas sobôt, nedieľ, vo sviatok ale aj v noci,“ argumentujú predkladatelia navrhovaných zmien.

Novela Zákonníka práce by podľa poslancov za Smer mohla ovplyvniť až 761,5 tisíca zamestnancov. Zvýšenie tzv. čistého príjmu dotknutých zamestnancov možno podľa predkladateľov odhadnúť na približne 337,5 milióna eur v roku 2018 a na 535,6 milióna eur v roku 2019.

„Zvýšenie čistého príjmu na jedného zamestnanca tak v roku 2018 bude predstavovať cca 443,1 eura a 703,3 eura v roku 2019, čo predstavuje zvýšenie čistých príjmov zamestnancov v priemere o viac ako 58,60 eura mesačne,“ uviedli poslanci.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján RichterOndrej Dostál
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR