Zamestnávatelia žiadajú zlepšiť podmienky pre podnikanie

Ivan Gašparovič, podnikatelia
Prezident SR Ivan Gašparovič (uprostred) prijal predstaviteľov Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení, Klubu 500, Republikovej únie zamestnávateľov, Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory. Bratislava, 18. január 2012 Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 18. januára (WEBNOVINY) – Zamestnávateľské organizácie na Slovensku chcú vytvoriť spoločný návrh na zlepšenie podnikateľského prostredia na Slovensku, ktorý by prostredníctvom prezidenta Ivana Gašparoviča odovzdali budúcej vláde.

Po stretnutí predstaviteľov Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ), Klubu 500, Republikovej únie zamestnávateľov a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory s hlavou štátu to uviedol generálny sekretár AZZZ Oto Nevický. „Chceli by sme, aby sa tieto problémy stali súčasťou budúceho programového vyhlásenia vlády,“ povedal. Podľa hovorcu prezidenta Mareka Trubača sa bude prezident po dodaní materiálu od zamestnávateľov snažiť presvedčiť osobu, ktorá bude zostavovať vládu, aby zamestnávateľské návrhy obsahoval program novej vlády.

Podnikateľské prostredie

Slovensko podľa zamestnávateľov musí pridať v zlepšovaní podnikateľského prostredia. Po pondelkovom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR o správe o stave podnikateľského prostredia v SR to uviedol viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) Rastislav Machunka. „Opatrenia musíme zásadnejším spôsobom zradikalizovať tak, aby si budúca vláda zobrala za svoje zlepšovanie podnikateľského prostredia ako kľúčový nástroj na zlepšenie sociálnej a ekonomickej situácie občanov,“ povedal. Konkurencieschopnosť Slovenska sa podľa Machunku v poslednom období zhoršila vzhľadom na to, že iné krajiny podmienky pre podnikateľov zlepšovali.

Reforma daní a odvodov
Peniaze
Foto: SITA/AP shutterstock.com|www.tumblr.com|www.shutterstock.com

Za jeden z dôležitých faktorov zlepšovania podnikateľského prostredia považuje viceprezident AZZZ reformu daní a odvodov. „Z mnohých vyjadrení v predvolebnom období vidíme, že je tu istá ambícia zvyšovať zdanenie práce, čo vnímame negatívne,“ upozornil Machunka. Za potrebný krok tiež označil zefektívnenie činnosti štátnej a verejnej správy, boj s korupciou, efektívne vynakladanie finančných prostriedkov a stabilné legislatívne prostredie. „Neustále zmeny zákonov zhoršujú prehľadnosť a postavenie podnikateľov,“ skonštatoval.

Ako sa uvádza v správe o stave podnikateľského prostredia v SR, Slovensko si zhoršilo postavenie v rebríčkoch hodnotenia podnikateľského prostredia, ktoré vydáva Svetová banka a Svetové ekonomické fórum. „Dôvod takéhoto umiestnenia je najmä dôsledkom zlepšenia indikátorov v ostatných hodnotených krajinách, ako i zmena metodiky hodnotenia,“ uvádza sa v materiáli.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rastislav Machunka