Zaujímavosti z jedenásteho dňa na MS v JAR

Bez názvu
David Villa Foto: SITA/AP

PRETÓRIA 22. júna (WEBNOVINY – od vyslaného redaktora Miroslava Antola) – Zaujímavosti z jedenásteho dňa XIX. majstrovstiev sveta vo futbale v Juhoafrickej republike (11. 6. – 11. 7.):

* Simao odohral v pondelok svoj deviaty duel za Portugalsko na majstrovstvách sveta, čo z neho robí najskúsenejšieho hráča aktuálneho výberu krajiny z Iberského polostrova. Od Luisa Figa, portugalského rekordéra v tomto smere, ho delí už len jediný duel.

* Cristiano Ronaldo a Simao dokázali skórovať na dvoch majstrovstvách sveta. Pred nimi sa to z Portugalčanov podarilo len Pauletovi.

* Tréner Portugalska Carlos Queiroz skončil na troch ostatných turnajoch pod hlavičkou FIFA vždy v najlepšej štvorke. Na lavičke portugalského výberu do 20 rokov sa dvakrát tešil z triumfu na MS (1989 a 1991), s tímom hráčov do 17 rokov skončil v roku 1989 na MS tretí.

* Triumf Portugalska nad KĽDR 7:0 sa zaradil medzi desať najväčších víťazstiev MS. Prvenstvo v tomto smere držia zápasy Maďarsko – Salvádor 10:1 (1982), Maďarsko – Kórejská republika 9:0 (1954) a Juhoslávia – Zair 9:0 (1974).

* Sedem gólov Portugalska dalo v zápase proti KĽDR šesť rôznych hráčov. V spomenutom dueli Juhoslávie so Zairom (9:0) sa v drese balkánskeho mužstva presadilo sedem rôznych futbalistov.

* Čilský útočník Humberto Suazo videl v stretnutí proti Švajčiarsku žltú kartu už v druhej minúte. Rýchlejší ako on boli v histórii MS už len Talian Marini v roku 1982 a Rus Gorlukovič o 12 rokov neskôr, ktorí boli potrestaní už v úvodnej minúte. Suazo je jedným z piatich futbalistov, ktorí boli na šampionátoch napomínaný žltou kartou v druhej šesťdesiatsekundovke.

* Valon Behrami sa stal prvým Švajčiarom, ktorý videl v zápase majstrovstiev sveta červenú kartu.

* Švajčiari sa stali rekordérmi v počte minút bez inkasovaného gólu na MS. Helvéti neinkasovali dovedna 559 minút v rade, keď ich obranu prekonal v pondelňajšom dueli Čiľan Mark González. Doterajším maximom sa chválili Taliani (550 min).

* Čile dokázalo zvíťaziť v dvoch dueloch na MS za sebou, čo sa tejto krajine naposledy podarilo v roku 1962.

* David Villa sa stal prvým Španielom v histórii MS, ktorý nepremenil jedenástku. Všetkých 14 predchádzajúcich pokutových kopov Španielsko premenilo.

* Honduras nikdy nevyhral zápas majstrovstiev sveta, no duel so Španielskom bol prvým, v ktorom toto mužstvo inkasovalo na šampionátoch viac ako jeden gól.