Smer chce požiadať o ukončenie zberu podpisov za predčasné voľby, hárky odovzdajú čo najskôr prezidentke

petícia
Zber podpisov pod petíciu sa skončí v piatok 23. apríla. Foto: ilustračné, Getty Images
  • aktualizované 13. apríla, 13:00

Strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) chce požiadať petičný výbor o ukončenie zbierania podpisov pod petíciu o vyhlásení referenda za skrátenie volebného obdobia do piatka 23. apríla. Následne chce petičné hárky začiatkom ďalšieho týždňa odovzdať prezidentke SR Zuzane Čaputovej.

Ako na utorkovej tlačovej besede v Prešove uviedol predseda strany Robert Fico, aktuálne je pod petíciou vyzbieraných 435-tisíc podpisov.

Najrýchlejšie zbieranie podpisov

„Ide o najrýchlejší spontánny zber podpisov pod petičnú akciu v histórii moderného Slovenska,“ vyhlásil Fico s tým, že podľa neho sa do konca budúceho týždňa počet podpisov ešte vyšplhá na zhruba 450-tisíc. „Je vysoká pravdepodobnosť, že toto referendum môže byť druhé úspešné referendum po referende o vstupe Slovenskej republiky do Európskej únie,” skonštatoval predseda strany.

V referende sa chcú ľudí pýtať, či súhlasia s tým, aby sa skrátilo VIII. volebné obdobie Národnej rady SR (NR SR) tak, aby sa voľby vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov tohto referenda.

Jediný cieľ

„Petícia za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách má jediný cieľ – dať ľuďom možnosť využiť svoje demokratické právo a odovzdať mandát na spravovanie Slovenska tým, ktorým dôverujú. Vláde Igora Matoviča (OĽaNO) totiž nedôverovalo až 83 percent občanov,” uviedol predseda petičného výboru Ervín Erdélyi.

Referendum na Slovensku vyhlasuje prezident na základe petície aspoň 350-tisíc občanov alebo na základe uznesenia Národnej rady SR (NR SR) do 30 dní od petície, respektíve uznesenia NR SR. Referendum sa vykoná do 90 dní od jeho vyhlásenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ervín ErdélyiIgor MatovičRobert FicoZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie SMER-SD