Zdravie a krása vďaka jablčnému octu. Viete, čo všetko dokáže?

Jablčný ocot
apple cider vinegar www.thinkstockphotos.com

Jablčný ocot má svoju kyslú chuť vďaka kyseline octovej. Okrem nej ešte obsahuje kyselinu citrónovú, minerálne látky (draslík, horčík, vápnik), vitamín C a kyselinu listovú. Všetky tieto zložky naše telo potrebuje a prispievajú tak k jeho zdraviu. Navyše vám pomôže ku krásnym vlasom, pokožke a nechtom. Spoznajte zoznam benefitov jablčného octu.

Lieči črevné problémy

Jablčný ocot si poradí s tráviacimi problémami – od plynatosti, cez hnačku, až po rôzne koliky. Jeho konzumáciou sa dokonca vyhýbate rakovine čriev. Kyselina maleinová v jablčnom octe zas podporuje trávenie a povzbudzuje činnosť tráviacich enzýmov.

Bolesť brucha, hnačka,
Blond woman with a painful expression sitting on a grey sofa at home with her hands placed on her stomach www.thinkstockphotos.com

Zdravé cievy

Jablčný ocot prispieva k zdraviu krvných ciev, k tvorbe červených krviniek a priaznivo ovplyvňuje priebeh menštruácie.

červené krvinky, krv
3d rendering red blood cells in vein www.thinkstockphotos.com

Pomocník pri chudnutí

Obsahuje pektín, látku, ktorá tlmí chuť do jedla a zároveň znižuje hladinu zlého cholesterolu v krvi. Skúste každé ráno alebo pred hlavným jedlom vypiť pohár vody s lyžičkou jablčného octu, ktorý môžete dochutiť lyžičkou medu. Takto detoxikujete svoj organizmus a časom jemne zredukujete aj váhu. Pri tejto kúre však vynechajte cukor, soľ, alkohol aj sladené nápoje. Pite dostatočné množstvo vody a bylinkové čaje na prečistenie organizmu. Kúru robte dva týždne a potom si dajte pauzu.

Chudnutie, váha

Repelent

Jablčný ocot je tiež skvelý repelent, stačí ním len potrieť pokožku a odoženie komáre. Keď ho zriedite s medom v rovnakom pomere 1:1 môžete sa tešiť na pokojný a neprerušovaný spánok. Ak už vás bodavý hmyz poštípal, pomôže zmierniť opuch a pocit svrbenia po uštipnutí.

Komár, hmyz
mosquito on hand skin.

Pre krásnu pleť

Dá sa používať ako pleťové tonikum na zvýšenie pH pokožky, dokáže zjednotiť tón pleti. Ak ho zriedite s vodou v pomere 1:1, poslúži ako perfektná pleťová voda, pokožku vyčistí do hĺbky, nechá ju napnutú s krásnym ružovým nádychom.

Pokožka, pleť, beauty, tvár

Proti stareckým škvrnám

Ak budete starecké škvrny potierať jablčným octom, časom by mali vyblednúť.

Pleť, pokožka, vrásky, starnutie, starecké škvrny
concept skincare. Skin of beauty young woman with magnifier before and after the procedure on a white background www.thinkstockphotos.com

Bojuje proti vyrážkam

Jablčný ocot si okrem stareckých škvŕn vie poradiť aj s vyrážkami. Treba ho naniesť na postihnuté miesto pred spaním a neumývať.

Vyrážky, pleť
woman takes away mask with acne and pimples, skin renovating concept www.thinkstockphotos.com

Pre krásne vlasy bez lupín

Jablčný ocot je určite číslom jedna v boji s lupinami. Opláchnite si octom hlavu a potom použite bežný šampón.

Masku pre krásne vlasy získate tak, že zmiešate dve PL olivového oleja s lyžičkou jablčného octu a dvomi bielkami. Nanesiete na vlasy a necháte pôsobiť ako masku asi pol hodinu, potom zmyjete šampónom.

Vlasy, maska na vlasy, zábal

Kúpeľ proti únave

Perfektnú regeneráciu získate vďaka kúpeľu, do ktorého pridáte jablčný ocot. Pôsobí totiž proti únave.

Kúpeľ, vaňa, relax
Cape Town, South Africa www.thinkstockphotos.com

Masážny prostriedok

Unaveným nohám uľavíte pomocou masáže jablčným octom.

Nohy, chodidlá, masáž nôh
woman siiting amd massaging her tired foot www.thinkstockphotos.com

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom