Združenie miest a obcí Slovenska chce, aby testovanie na COVID-19 bolo uskutočňované adresne

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Člen tímu vydávajúci certifikáty testovaným osobám na odbernom mieste COVID-19 v Dome kultúry v Čadci počas druhého kola testovania v rámci operácie Spoločná zodpovednosť, ktorá by mala zabezpečiť plošné testovanie obyvateľov Slovenska, antigénovým testom na COVID-19. Čadca, 7. november 2020. Foto: SITA/Milo Fabian

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) chce, aby bolo testovanie obyvateľov na ochorenie COVID-19 uskutočňované adresne, a to výlučne vo vzťahu k ohrozeným skupinám a v rozsahu, ktorý je nevyhnutný.

Citlivo sledujú pandemický vývoj

Zároveň odmietajú, aby samosprávy preberali zodpovednosť za pomerne širokú časť úloh súvisiacu s realizovaním testovaní, keďže logistika aj medicínske úkony musia byť výlučne priamou, neprenosnou zodpovednosťou štátnych orgánov. V tlačovej správe o tom informoval ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.

Viac o téme: Koronavírus

ZMOS v tejto súvislosti zdôrazňuje, že mestá a obce, ak o tom rozhodne vláda Slovenskej republiky, budú musieť byť súčinné. „Musí tomu predchádzať deklarácia jasnej pripravenosti štátnych orgánov, ktoré sú v prvom rade nositeľmi konkrétnych úloh,“ dodali.

Predstavitelia miest a obcí skonštatovali, že citlivo sledujú pandemický vývoj aj zavádzané opatrenia v okolitých krajinách vrátane ostatných štátov Európskej únie a združenie si je vedomé potreby neraz aj nepopulárnych zásahov. „Avšak nezabúdajme na ekonomický život, hospodárske úlohy a vzdelávanie,“ podotkli.

Samosprávy potrebujú čas

Združenie je presvedčené, že v dnešnej atmosfére samosprávy potrebujú dostatok času na to, aby sa prioritne venovali svojim zákonným povinnostiam a riadnemu výkonu svojej prirodzenej agendy.

Viac o téme: Celoplošné testovanie

Zdôraznili preto, že problémy súvisiace s novým koronavírusom nie je možné interpretovať, ani komunikovať politickým videním, ale spoločenskou zodpovednosťou v prospech ľudí, komunít, ekonomického života aj hospodárstva.

Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) v stredu 25. novembra po rokovaní Ústredného krízového štábu uviedol, že naďalej platí rozhodnutie o vykonaní ôsmich miliónov testov počas decembra. „Pokúsime sa čo najskôr spustiť projekt celoplošného testovania,“ dodal premiér.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičMichal Kaliňák
Firmy a inštitúcie ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska