Žene obvinenej z vkladania ihiel na šitie do jahôd hrozí 10 rokov za mrežami

Austrália, jahody
Pracovníčky triedia a balia jahody na farme v Queenslande. Foto: ilustračné, SITA/AP

SYDNEY 12. novembra (WebNoviny.sk) – Žena, ktorú v nedeľu zadržali v súvislosti s kauzou ihiel na šitie v kupovaných jahodách, sa v pondelok postavila pred súd, kde ju obvinili. Päťdesiatročná My Ut Trinh čelí v siedmich bodoch obžaloby obvineniam z kontaminácie tovaru s úmyslom spôsobiť ekonomickú stratu. V prípade odsúdenia jej hrozí až 10 rokov za mrežami.

Konala zo zlosti alebo pomsty

Prokurátori tvrdia, že Trinh, ktorá je austrálskou občiankou pôvodom z Vietnamu, konala „zo zlosti alebo pomsty„. Žena pracovala na jahodovej farme Berrylicious blízko mesta Caboolture, kde bola vedúcou zberačov ovocia.

Ihly do jahôd údajne dávala od 2. do 5. septembra. Prokurátorka Cheryl Tesch sa pred súdom vyjadrila, že na jednej z ihiel v jahodách našli DNA, ktorá sa zhoduje so ženinou.

Žena je momentálne vo väzbe, kde zostane minimálne do 22. novembra. Sudkyňa Christine Roney uviedla, že pre Trinh nezváži možnosť prepustenia na kauciu, kým nebudú jasnejšie dôvody jej konania.

Polícia kauzu vyšetruje

Austrálske úrady od septembra zaznamenali 230 prípadov ihiel v jahodách, pričom sa to týkalo 68 značiek, uviedol vyšetrovateľ Jon Wacker s tým, že polícia kauzu ešte vyšetruje. Prípady sa objavili najmä v štáte Queensland, kde nahlásili 77 takýchto nálezov. Úrady však predpokladajú, že 15 z týchto prípadov boli falošné poplachy.

Okrem toho ihly v jahodách hlásili aj z Nového Južného Walesu, Viktórie, Teritória austrálskeho hlavného mesta, Južnej Austrálie, Tasmánie i Nového Zélandu. Jedného muža v Queenslande museli hospitalizovať po tom, čo zjedol takúto jahodu s ihlou.

Obchodné reťazce v reakcii na tieto prípady stiahli jahody z predaja a vláda zvýšila trestné sadzby za kontaminovanie potravín z 10 na 15 rokov väzenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom