Žilina nedokázala zvíťaziť nad lídrom tabuľky z Košíc

Bez názvu
Hráči Jakob Milovanovič (vľavo) z MsHK Žilina a Bartoš Peter z HC Košice počas zápasu 48. kola slovenskej hokejovej Slovnaft extraligy medzi MSHK Žilina a HC Košice Foto: SITA/Ján Grajciarík

BRATISLAVA 28. januára (WEBNOVINY) – Hokej – Slovnaft extraliga 2010/2011 – 48. kolo základnej časti:

MsHK DOXXbet Žilina – HC Košice 1:4 (0:2, 1:0, 0:2)

Góly: 26. Valášek (Drevenák, Dlouhý) – 11. Homer (J. Tabaček, Dravecký), 12. Michal Grman (Andrašovský), 56. Andrašovský (J. Tabaček, Michel Miklík), 58. Andrašovský (Kristek)

Vylúčení: 6:5 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko – Rovenský, V. Snášel, 1236 divákov

Žilina: M. Laco – Krčula, Dlouhý, Ftorek, Heš, Grill, Milovanovič – Stupka, Hreus, M. Kokavec – V. Nemec, I. Rataj, Vala – Petruška, T. Troliga, Horský – Drevenák, Valášek, Hajnik

Košice: J. Hudáček – Homer, J. Tabaček, Deyl, M. Šterbák, Šeda, Michal Grman – Andrašovský, Kristek, Michel Miklík – P. Bartoš, S. Gron, Dravecký – Huba, Jenčík, Fabuš – M. Baláž, Martin Frolík, Gmitter

Úvodná tretina bola v réžii hostí. Síce im nevyšla úvodná presilovka pri vylúčení domáceho Heša, ale vynahradili si to pri druhej, keď bol vylúčený Valášek a obranca Michal Grman strelou od modrej čiary prvýkrát prekonal domáceho Mareka Laca. V 12. min bol v dobrom úniku Vala, mieril však len do betónov Hudáčka. Potvrdilo sa nedáš – dostaneš a z protiútoku obranca Košíc Grman po sedemdesiatich šiestich sekundách zvýšil náskok Košíc na 2:0.

V druhej tretine domáci viac ožili. Početnú prevahu pri vylúčení kapitána Košíc Bartoša síce domáci nevyužili, ale v 26. min spoluprácu štvrtého útoku po osi Dlouhý, Drevenák, Valášek zakončoval strelou pod žŕdku posledný menovaný, pre ktorého to bol premiérový gól v tejto sezóne. V 32. min mal na hokejke vyrovnanie domáci kapitán Hreus, ale Hudáček bol proti. V závere tretiny strely Gmittera, Michela Miklíka a Kristeka mohli znamenať vedenie Košíc o dva góly, ale stav sa nemenil rovnako ako aj po domácej šanci, keď Dlouhého prihrávku Hreus nestačil zasunúť za Hudáčkov chrbát.

V poslednej tretine hrali Košičania to, čo potrebovali. V prvej desaťminútovke sa neujali dobré strelecké príležitostí hosťujúceho Grona na jednej strane a Valu na druhej strane. Žilinčania mohli vyrovnať pri početnej prevahe v polovici tretiny, ale vylúčenie Šedu nezužitkovali. V 53. min hosťujúci Jenčík len nastrelil Laca. Definitívne víťazstvo pre úradujúceho majstra zabezpečil dvoma gólmi Andrašovský, keď najskôr pri vylúčení Kokavca mieril na domácu bránku a puk možno aj s prispením domáceho gólmana skončil za čiarou. V 58. min strelil ten istý hráč svoj druhý gól a spečatil tak šieste víťazstvo Košíc v tejto sezóne nad Žilinou.

Róbert Rehák (asistent trénera Žiliny): „V prvej tretine Košice hrali dobre aj kombinačne, korčuľovali a nepúšťali nás do šancí. V druhej tretine súper trocha poľavil, my sme začali lepšie kombinovať, vytvorili sme si šance. Nechcem to už však opakovať ako párkrát predtým, že z vytvorených príležitostí nedáme gól, častokrát aj šťastie nie je na našej strane. V tretej tretine nás súper už nepustil k ničomu, zvýšil svoj náskok, naopak, my už sme nedali ani jeden gól a bez tých sa vyhrávať nedá.“

Pavol Zůbek (asistent trénera Košíc): „Začiatok zápasu nám vyšiel dobre, išli sme do vedenia, darila sa nám kombinácia a strelili sme úvodné dva góly. Začiatok druhej tretiny sme mali trochu horší. Doplatili sme na vylúčenia a súper strelil kontaktný gól. Žilinčania viac otvorili hru, ale vyrovnať sa im nepodarilo. Do poslednej tretiny sme nastúpili koncentrovane a snahu domácich sa nám podarilo odraziť. V závere sme strelili dva pekné góly a po celkom dobrom výkone sme zaslúžene zvíťazili.“

HK Nitra – HC Slovan Bratislava 2:4 (1:1, 1:3, 0:0)

Góly: 12. T. Chrenko (O. Janík), 32. Gabriš (Michal Novák, Spilar) – 9. Preisinger (Lipiansky, Jackman), 23. Lipiansky (Vaic), 25. Lipiansky (Frühauf, Vaic), 25. Róbert Huna (L. Hudáček)

Vylúčení: 2:4 na 2 min, navyše: Korhoň (Nitra) na 10 min za filmovanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš – T. Orolin, Tornay, 3410 divákov

Nitra: Čiliak (25. J. Laco) – Fabian, O. Janík, Gabriš, Hrudík, Michal Novák, Joanidis – Spilar, M. Štefanka, H. Ručkay – Štumpf, Marek Slovák, S. Saliji – Korhoň, T. Chrenko, Čaládi – Uhnák, Hrnka, Šumichrast

Slovan: Konrád – Jackman, Hájek, Cartelli, Frühauf, J. Kováčik, Štajnoch, Jendek, Bohunický – M. Bakoš, Bulík, Hujsa – Preisinger, Lipiansky, Vaic – Róbert Huna, L. Hudáček, Richard Huna – D. Skokan, Kapuš, D. Buc

Do vedenia mohli ísť domáci hráči v úvode zápasu, keď sa im naskytla 93-sekundová presilovka piatich proti trom. Konrád v bránke Slovana však odolal a od toho momentu prevzali hostia iniciatívu. Odmenou im bol gól Preisingera v 12. min, na ktorý mu v nájazde dvoch na jedného prihral Lipiansky. Domáci vyrovnali v 12. min. Tomáš Chrenko tvrdou strelou prekvapil Konráda. Brankár „belasých“ sa v ďalšom priebehu vyznamenal najmä po pokuse Ručkaya, ktorý zakončoval zblízka.

Prvá polovica druhej tretiny bola v jednoznačnej réžii hostí. Tí svoju prevahu potvrdili aj tromi gólmi. V 23. min Lipiansky len pohodlne doklepával puk a ten istý hráč bol aj na konci peknej presilovkovej akcie, keď ho ku gólu vyzval Frühauf. Domáci sa ešte nestihli spamätať z dvoch rýchlych úderov, keď Richard Huna pridal štvrtý gól. Plynula 25. min a brankár Nitry Čiliak sa nechal vystriedať Lacom. Domáci neskôr vyrovnali hru a osmelili sa aj v ofenzíve. Ich druhý gól pridal v 31. min obranca Gabriš, ktorý prestrelil Konráda zo strednej vzdialenosti. Do konca druhej tretiny sa už skóre nezmenilo, hoci tempo hry bolo solídne a nechýbali ani šance.

V tretej tretine gólových príležitostí ubudlo, no bojovnosť aktérom nechýbala. Gól mohol v závere zápasu pridať Hudáček, no lapačka Jána Laca bola proti. Domácim v samom závere nepomohla ani hra so šiestimi hráčmi pri power-play.

Branislav Okuliar (tréner Nitry): „Musím pochváliť svoje mužstvo za bojovný výkon. Škoda druhej tretiny, v ktorej sme v priebehu pár minút dostali tri góly, mohlo sa to inak vyvíjať. V našich zadných radoch hrali juniori a chlapci, ktorí príliš nehrali extraligu, no zvládli to.“

Zdeno Cíger (tréner Slovana): „Som spokojný. Mužstvo podalo zodpovedný a taktický výkon. Dôležité boli naše góly v druhej časti, po nich sme náš náskok udržiavali jednoduchou hrou. Vyskytli sa aj zbytočné vylúčenia, no tie sme dokázali ustáť bez gólu.“

MHC Mountfield – HK 36 Skalica 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Góly: 25. Themár (Markovič, Hriňa), 53. Važan (A. Novotný, Zeliska), 55. Uram (Jabrocký, M. Beran) – 35. Šátek (tr. strieľanie)

Vylúčení: 3:4 na 2 min, navyše: Markovič (MHC Mountfield) na 10 min za napadnutie zozadu, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc – J. Jankovič, Výleta, 2000 divákov.

MHC Mountfield: Dzubina – A. Novotný, Hriňa, Matejka, I. Ďatelinka, Velebný, P. Klepáč, Drgoň, Brcko – Themár, Markovič, Važan – Uram, M. Beran, Jabrocký – Macejka, Galamboš, Appel – Sobota, Zeliska, Šišovský

Skalica: Lakosil – I. Jankovič, Kloz, Gründling, M. Školiak, Gula, P. Kumstát, Škadra, Magušin – Kutálek, R. Jarolín, Šátek – Obdržálek, Zálešák, T. Višňovský – Lušňák, Holovič, Románek – Štepán, J. Jurík, R. Konečný

Dôležitý šesťbodový súboj o postup do play off začali obaja súperi opatrne. Hrali zo zabezpečenej obrany v snahe urobiť vo svojej obrannom pásme minimum chýb. Hráči veľa korčuľovali, bojovali, ale na úkor hokejovej krásy. V 6. min prišiel Kutálek k puku po Matejkovom pošmyknutí sa pred bránkou ako slepé kura k zrnu, ale Dzubina sa nenechal prekvapiť. V 11. min sa na opačnej strane dostal Uram do výhodnej pozície, ale na presné zakončenie to nestačilo. O minútu sa v skrumáži pred Lakosilom nezorientoval Sobota, no a výpočet zaujímavých situácii v prvej tretine ukončil Kutálek, ktorý sa otočil okolo Dzubinovej bránky, ale puk už nezasunul do siete.

Čakanie na úvodný gól, ukončil po nezištnej Markovičovej prihrávke Themár. O minútu mal gólovú poistku na svojej hokejke Galamboš, Lakosil so šťastím prikryl puk. V 34. min predviedli domáci, ktorí v tejto časti Skaličanov prekorčuľovali, oku lahodiacu akciu. Puk putoval po osi Themár, Novotný, Markovič, no iba do žŕdky. O minútu ušiel Šátek, ktorý bol faulovaný a z nariadeného trestného strieľania vyrovnal – 1:1. Tento moment dal zápasu nový náboj a na ľade sa opäť rozpútal boj o každý puk.

V tretej tretine sa začínalo odznovu, obe mužstvá sa snažili o rozdielový gól. V 44. min zvonila po Višňovského strele žŕdka Dzubinovej bránky. V 51 min mal druhý gól Martina na svojej hokejke Klepáč. Podarilo sa to však až o 2 minúty Važanovi, ktorý gólom v presilovke posadil Martinčanov opäť na koňa – 2:1. V 55. min premenil svoj nájazd Uram a zavŕšil po ôsmich prehrách za sebou konečne triumf Martina.

Ladislav Spišiak (tréner MHC Mountfield): „Sme spokojní, lebo po ôsmich prehrách prišlo dôležité víťazstvo. Dúfam, že to chlapcov povzbudí a opäť sa chytia. V prvej tretine sme boli ešte kŕčovití, ale potom sme prevzali iniciatívu a boli sme lepší a zaslúžene sme vyhrali.“

Peter Oremus (tréner Skalice): „Cieľ sme nesplnili, lebo sme v Martine nebodovali. Strelili sme iba jeden gól, čo je málo. V takomto dôležitom zápase sa musíme viac presadiť, byť aktívnejší a strelecky efektívnejší.“

HK Poprad – Dukla Trenčín 3:4 (1:3, 2:1, 0:0)

Góly: 17. A. Kroták (Kledrowetz, J. Kopecký), 22. Škovira (J. Kasík, P. Svitana), 34. R. Suchý (Škovira, Klouda) – 8. R. Tvrdoň (M. Hruška, Pardavý), 9. M. Hruška (S. Tomko, Koložváry), 13. Koložváry (O. Ďuriš, M. Hruška), 37. Naurov (O. Ďuriš, Koložváry)

Vylúčení: 8:7 na 2 min, presilovky: 2:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff – M. Korba, Smrek, 3279 divákov

Poprad: Melicherčík (13. Lipovský) – J. Kasík, R. Suchý, Kledrowetz, D. Brejčák, Kramár, J. Brejčák, Malina – Kuľha, P. Svitana, Škovira – A. Lapšanský, Kmiť, A. Kroták – J. Kopecký, Klouda, Rapáč – Paločko, Mlynarovič, Vandas

Trenčín: V. Kováč – Sekeráš, E. Bednár, M. Hruška, S. Tomko, Martin Chovan, Trefný, Imrich, Jarábek – Pardavý, Blatný, T. Melichárek – Tybor, Gašparovič, R. Tvrdoň – Naurov, O. Ďuriš, Koložváry – Mikula, M. Daňo, P. Kopecký

V prvej tretine sa lavice hanby na oboch stranách plnili potrestanými hráčmi ako na bežiacom páse. Z vylúčení domácich hráčov rezultovali aj góly Trenčína. Najskôr v 8. min zakončil v páde Gašparovič a o minútu neskôr neudržal Melicherčík v lapačke strelu Hrušku. Presilovkovú úrodu Trenčanov dokonal v 13. min Koložváry – 0:3, čo bolo konečnou aj pre brankára Melicherčíka, ktorého nahradil debutant v popradskom drese Lipovský. V závere tretiny sa dostali k slovu aj domáci, keď Kroták dorazil zblízka strelu Kledrowetza a znížil. Séria vylúčení pokračovala, čo znechutení diváci dávali najavo búrlivým piskotom.

V druhej tretine už Poprad naplno dominoval. Kontaktný gól dal hneď v 22. min Škovira a domáci boli v tranze. Vyrovnanie viselo na vlásku, najskôr prečíslenie nezvládli Rapáč s Kopeckým, druhý menovaný v 26. min neuspel ani pri trestnom strieľaní. Neskôr mal tutovku na hokejke Lapšanský, ani z tohto mráčika však nezapršalo. Na 3:3 napokon vyrovnal napokon Suchý, ktorého k príklepu vyzval Škovira a Kováč b bránke hostí nemal šancu. Popradčania sa nechali uniesť a ich zaváhanie v strednom pásme využil súper, keď po Naurovovej strele kapituloval aj Lipovský – 3:4.

Hneď v úvode tretej tretiny Kováč bravúrne zlikvidoval tutovku Krotáka. Krátko nato zahodil nemožné Kuľha, keď netrafil odkrytú časť bránky, ktorú mal pred sebou. Napriek snahe o vyrovnanie domáci narážali na sústredenú defenzívu hostí a spoľahlivého Kováča. Vďaka tomu sú hostia z Trenčína prvým tímom, ktorý v Poprade získal 3 body po excelentnej sérii Popradu, ktorý v 21 domácich zápasoch v rade nenašiel v riadnom hracom čase premožiteľa.

Ján Jaško (tréner Popradu): „Zápas ovplyvnila rozbitá prvá tretina, keď sme sa nemohli dostať do hry 5 na 5. Súper využil ponúknuté šance a dostal sa do vedenia. Enormná snaha nám priniesla vyrovnávajúci gól a ďalšie šance. Na vyrovnanie nám už nezostalo dostatok síl.“

Dušan Gregor (tréner Trenčína): „My sme mali veľmi dobrý vstup do zápasu. Súpera sme možno trochu prekvapili, keďže sme sa snažili hrať aktívne. V priebehu druhej tretiny nás Poprad dostal pod ohromný tlak a predvádzal výbornú hru. V tretej časti sme umnou hrou, ktorá vychádzala z dobrej defenzívy, už výsledok dokázali udržať. Aj keď so šťastím, ale o gól sme si vyhrať zaslúžili.“

HKm Zvolen – HC’05 Banská Bystrica 2:3 po sam. nájazdoch (1:1, 1:1, 0:0 – 0:0, 0:1)

Góly: 4. Hranáč (P. Barinka, M. Trochta), 27. V. Škoda (Marek Haščák, Otčenáš) – 7. Lažo (Bambúch, Vantroba), 28. Lažo (A. Bezák, Paľov), rozhod. sam. nájazd Miroslav Hlinka

Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Jonák – Návratek, J. Tvrdoň, 3124 divákov

Zvolen: Škrečko – L. Čierny, Juraško, T. Bokroš, Ďaloga, J. Valach, Hranáč, Hraško, Kučný – Zuzin, P. Pucher, Michal Chovan – Kovář, M. Jurík, V. Baláž – P. Barinka, M. Trochta, Levinskij – V. Škoda, Marek Haščák, Otčenáš

Banská Bystrica: Šimonovič – Cebák, Biro, Vantroba, Bambúch, Kubka, Paľov – Lažo, Šechný, Hvila – Rumpel, Češík, Kútny – A. Bezák, Miroslav Hlinka, Lisoň – Koval, Petro, Bendík

Vo Zvolene pred vynikajúcou kulisou produkovali oba tímy pekný kombinačný hokej. Do vedenia išli domáci v presilovke, keď v 4. min strelou po ľade spoza kruhu prekonal Šimonoviča obranca Hranáč. V 7. min sa prejavila skúsenosť hosťujúceho Laža, ktorý v hre štyroch proti štyrom prešiel dopredu a z vnútornej strany pravého kruhu prestrelil Škrečka – 1:1. O dve minúty neskôr mohli Zvolenčania opäť ísť do vedenia, no M. Jurík netrafil prázdnu bránku „baranov“. V 15. min sa ocitol sám pred Šimonovičom domáci Škoda – neuspel. Juraško potom trafil pukom plece brankára Banskej Bystrice.

Hostia prišli do Zvolena až s piatimi hráčmi „béčka“ respektíve „juniorky“, ale na hre to nebolo badať, i keď viac šancí si predsa len vypracovali „bryndziari“ spod Pustého hradu. V 27. min ťažil z prihrávky Haščáka spoza bránky pred ňou stojaci Škoda, ktorý pri signalizovanom treste pre hostí strieľal z troch metrov do horného rohu Šimonovičovej svätyne – 2:1. O pár sekúnd sa Chovan preštrikoval pred brankára Banskej Bystrice, ale neposlal za neho puk. Prišla opäť odpoveď Laža, ktorý vyrovnal o necelú minútu po inkasovanom góle, keď prešiel po pravej strane a z pravého kruhu parádnou a tvrdou strelou poslal pozdrav Škrečkovi – 2:2. V 31. min sa ocitol vo dvoch šanciach zblízka domáci Otčenáš, za hostí sa snažil o hetrik Lažo. Veľké príležitosti v závere druhej tretiny nevyužili ešte Zvolenčania Škoda a znovu Otčenáš.

Aj v tretej tretine mali domáci hokejisti viac z hry. Už v úvode sa ocitol vo vyloženej časti M. Jurík, no netrafil do bránky a v podobnej šanci neuspel ani o minútu Baláž. Hostia hrali umne, nehrnuli sa dopredu a miestami tlak HKM ustáli. Zápas sa tak prehupol do predĺženia, v ktorom mali možnosti na jednej strane Haščák a na druhej Hvila a Rumpel. Brankári však podržali svoje mužstvá, a tak sa rozhodovalo v samostatných nájazdoch. Hneď prvý premenil Hlinka a v treťom poistil víťazstvo Banskej Bystrice Šechný, keďže Zvolenčania Haščák s Pucherom úspešní neboli.

Ernest Bokroš (tréner Zvolena): „Z môjho pohľadu hralo mužstvo veľmi dobre a o zápase sme mohli rozhodnúť už v prvej tretine, v ktorej sme nevyužili štyri tutovky. Nedokázali sme využiť šance v náš prospech. Inak to bolo vyrovnané stretnutie so šancami na oboch stranách. Dostali sme však z nášho pohľadu dva lacné góly, aj prvý, aj druhý. Súper veľmi dobre bránil stredné pásmo, ale aj tak sme sa dokázali presadiť, a to že sme v predĺžení a v penaltách nedali žiadny gól, to je už naša stará bolesť.“

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): „Vzhľadom na zdravotnú situáciu v našom mužstve sme neprišli hrať do Zvolena otvorený hokej. Zamerali sme sa na bránenie. Prakticky nám to vychádzalo aj keď súper dva razy viedol, dokázali sme vyrovnať skóre, chceli sme to uhrať do remízového stavu do konca zápasu, čo sa nám aj podarilo. Penalty sú vabank. Dnes sme mali šťastnejšiu ruku, a preto sme zvíťazili. V niektorých fázach zápasu boli domáci lepší. Dokázali si vytvoriť tlak, ale vzhľadom k tomu, že nám chýbalo sedem hráčov, podali sme veľmi dobrý výkon a som rád, že sme zvíťazili.

Tabuľka slovenskej hokejovej Slovnaft extraligy 2010/2011 po piatkových zápasoch 48. kola:

Poradie  Mužstvo  Zápasy Výhry Výhry po predĺžení Prehry po predĺžení Prehry Skóre Body
1. HC Košice 50 31 10 3 6 180:93 116
2. HK Poprad 50 27 5 6 12 163:114 97
3. HC’05 Banská Bystrica 51 26 6 5 14 169:123 95
4. HC Slovan Bratislava 50 23 4 5 18 147:122 82
5. Dukla Trenčín 51 23 3 3 22 129:152 78
6. HKm Zvolen 50 19 5 8 18 141:130 75
7. MHC Mountfield Martin 51 19 1 7 24 133:159 66
8. HK 36 Skalica 51 17 5 4 25 141:158 65