Žilina zdolala Slovan 3:0, Košice s červenou od prvej minúty

Zilina slovan
Brankár MŠK Žilina Martin Krnáč (vľavo) počas zápasu 25. kola futbalovej Corgoň ligy medzi MŠK Žilina - ŠK Slovan Bratislava. Žilina, 3. apríl 2012. Foto: SITA/Lukáš Macek

BRATISLAVA 3. apríla (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov 25. kola najvyššej slovenskej futbalovej súťaže.

MFK Ružomberok – FC Nitra 1:1 (0:1)

Góly: 67. Masaryk – 8. Murín, ŽK: 20. Kostelný – 87. Šimonek, rozhodovali: Smolák – Bóllo, Ádám, 1373 divákov

Ružomberok: Hrdlička – P. Maslo, Kostelný, Greššák, J. Chovanec – Lásik – Š. Pekár, M. Poliaček (75. Serečin), Hoferica (56. Skalák), Onyango (46. Ďubek) – Masaryk

Nitra: L. Hroššo – Igor Kotora, Murín, Martin Tóth, Harbuľák – Ľ. Kolár (85. Šimonek), Šimončič, V. Gajdoš (70. F. Moravčík), Boszorád (65. Ivančík) – K. Kroupa, Seydouba Soumah

I. polčas

Martin jurkemík

Ružomberčania začali agilnejšie, ale zakrátko prevzali iniciatívu hostia. V 5. min si Boszorád urobil priestor v pokutovom území MFK, mikrosúboj s domácim brankárom Hrdličkom však prehral. Krátko na to Soumahov krížny polocenter takmer prekvapil Hrdličku.

Následný rohový kop Gajdoša našiel dobre postaveného Murína, ktorý hlavou poslal hostí do vedenia – 0:1. Domáci sa potom prihlásili o slovo v 15. min, Masarykovu krížnu strelu Hroššo v nitrianskej bránke vyrazil. Po polhodine hry mali Liptáci na dosah vyrovnávajúci gól. Poliačekov trestný kop z 20 metrov pristál na žrdi nitrianskej svätyne, keď Hroššo už bol prakticky prekonaný. V závere prvého polčasu sa na útočný výlet vybral Soumah, ale jeho pokus skončil v Hrdličkovom náručí.

II. polčas

Po zmene strán to bolo pod Čebraťom dlho bez futbalovej kvality na oboch stranách. Hralo sa zväčša medzi šestnástkami a na náhodu. Domácim nebolo možné uprieť snahu, ale vo finálnej fáze nevedeli nič progresívne vymyslieť. Z bezmocnosti ich vyslobodila až 67. min – lopta po Poliačikovom rohovom kope prešla spleťou obrany Nitry až k Masarykovi, ktorý zblízka vyrovnal na 1:1. Pre Ružomberok to bol prvý gól na domácom ihrisku v jarnej časti. Ružomberčania očividne nespokojný s remízovým stavom sa v v záverečnej fáze duelu snažili strhnúť víťazstvo na svoju stranu, ale defenzíva hostí stála na pevných základoch. S remízovým výsledkom boli určite spokojnejší hostia.

Aleš Křeček (tréner Ružomberka): „Do zápasu sme vstupovali s veľkým odhodlaním. Zaskočil nás však inkasovaný gól a potom nám trvalo dlho, kým sme sa opäť dostali do hry. Súper urputne bránil a spoliehal sa na brejky. V druhom polčase mužstvo ukázalo charakter. V tejto časti hry sme boli jasne lepším tímom, ale nebolo nám dopriate doviesť stretnutie do víťazného konca. Podľa mňa sme si zaslúžili zvíťaziť.“

Ladislav Jurkemik (tréner Nitry): „Myslím si, že to bol dobrý ligový zápas. O výsledku sme mohli rozhodnúť už v prvom polčase, po ktorom to mohlo byť aj 3:0. Po prestávke si súper vytvoril tlak a po štandardnej situácii sa mu podarilo vyrovnať. S našou hrou som spokojný, s výsledkom však nie. Ak by sme dnes vyhrali, nikto by nemohol nič povedať.“

FC Spartak Trnava – 1. FC Tatran Prešov 1:0 (1:0)

Gól: 29. Bicák, ŽK: 35. Bicák, 64. Čvirik – 27. Kolbas, 60. L. Štetina, 74. Krajník, 84. Michal Gašparík, rozhodovali: Horváth – Balko, D. Hrčka, 4420 divákov

Trnava: Kamenár – Habánek, Kaufman, Čvirik, Ľ. Hanzel – R. Procházka (66. Mikovič), Kuračka, Karhan, Bicák (78. Cypris) – Michal Gašparík, Tomaček (46. Pavelka)

Prešov: Jakub Diviš – Kolbas, Piter-Bučko, Krajník, Krob – Zošák (78. Marián Adam), P. Katona, L. Štetina, Jakovlev – Střihavka (46. Papaj), Lysjuk (46. Beglaryan)

I. polčas

Trnava presov

Hostia zo Šariša začali proti favoritovi ofenzívne a nebojácne. Účelným a taktickým obsadzovaním domácich útočníkov odolávali tlaku červeno-čiernych.

Domáci sa až v 11. min dostali do blízkosti Divišovej svätyne, keď Gašparíkovu strelu medzi žrde gólman Prešova poľahky zneškodnil. Stříhavka a Zošák boli najnebezpečnejšími hráčmi hostí, proti ktorým musela byť trnavská obrana neustále v strehu.

V 22. min sa po brejku Bicáka dostal k lopte Tomaček, ten po otočke na päťke prepadol cez nohu Pitera-Bučka, domáci sa dožadovali pokutového kopu, ale verdikt rozhodcu bol v súlade s pravidlami. V 29. min dôslednú snahu potvrdil Bicák, keď sa zmocnil odrazenej lopty obrancami Prešova a k pravej žrdi bez prípravy otvoril skóre zápasu – 1:0.

II. polčas

Po obrátke hostia vymenili útočné tykadlá, ale ani tie veľa vody nenamútili. Na druhej strane domáci oveľa častejšie zamestnávali prešovskú obranu. Trnavčanom nemožno uprieť veľkú snahu zvíťaziť, útočnou hrou si vypracovali značnú prevahu, ale obrana Prešova stála na pevných nohách. V 68. min mohli Trnavčania pridať druhý gól, keď Karhan vtipne uvoľnil Kuračku, ale ten zoči-voči nedokázal zblízka prekonať dobre chytajúceho Diviša. V 70. min bol na ofenzívnom výlete Čvirik pred šestnástkou Prešova, tvrdo vypálil, ale jeho strela len tesne minula ľavú žrď.

V 74. min visel gól Trnavčanov na vlásku, keď striedajúci Pavelka ani z päťky na dvakrát nedokázal prekonať pozorného Diviša. V 86. min si snaživí Prešovčania vypracovali šancu, keď na Kolbasov center nabehol Begaryan, ale jeho strela len tesne minula cieľ. V závere mohli Prešovčania vyrovnať, keď strelu Štetinu vyrazil do bezpečia Kamenár.

Pavel Hoftych (tréner Trnavy): „Prešov bol pre nás nepríjemný súper, v tejto sezóne sme ho zdolali prvýkrát. Aj keď sme zvíťazili jediným gólom, mužstvo podalo dobrý a snaživý výkon. V závere bol Prešov veľmi nebezpečný, v 90. min nás zachránil od vyrovnávajúceho gólu brankár Kamenár a aj vďaka tomu sme si pripísali štvrté víťazstvo za sebou. Bicák je náš kanonier v posledných zápasoch, keď rozhodoval okrem dnešného aj zápasy v Banskej Bystrici a Košiciach.“

Sergij Kovalec (tréner Prešova): „Videli sme veľmi dobrú atmosféru, nemali sme však patričné šťastie. Podali sme dobrý výkon, ale bohužiaľ sme zlyhali v koncovke. Budeme bojovať o záchranu až do konca.“

MŠK Žilina – ŠK Slovan Bratislava 3:0 (0:0)

Góly: 46. a 90. Bello, 60. Pich, ŽK: 4. R. Konečný, 58. Kladrubský, 67. Pečalka, 79. Kopúnek – 63. Gergel, 77. Ricardo Nunes, rozhodujú: Zelinka – Pelikán, E. Marek (všetci ČR), 4912 divákov

Žilina: Krnáč – Mabouka, Piaček, Akakpo, Ricardo Nunes – Gergel – Barčík, Bello, Pich – Majtán, J. Novák (64. Deza)

Slovan: Putnocký – Bagayoko, Pečalka (70. Vaniš), R. Konečný, Pauschek (54. Szarka) – Kopúnek – K. Mészáros, Kladrubský, Milinkovič – Halenár (65. Grendel), O. Smetana

I. polčas

V šlágri v súboji o prvé miesto si prvé šance vypracovali hostia, strelu do priestoru medzi žrde vyslal v 13. min spoza šestnástky Mészáros, ale len do rúk brankára Krnáča.

Vzápätí sa po dlhom autovom vhadzovaní dostal v pokutovom území k lopte Halenár, ale trafil obrancu Mabouku. Hostia sa od týchto príležitostiach začali viac tlačiť pred žilinskú bránku.

V 21. min to skúšal z diaľky Milinkovič, ale mieril vysoko nad. V 30. min sa dostali do prvej šance Žilinčania, po Maboukovom centri z pravej strany Pich pred bránkou zle trafil loptu a tá letela vedľa. O desať minút neskôr centroval opäť Mabouka, ale pred nabiehajúcim Majtánom chytil loptu brankár Putnocký. Hráči oboch tímov sa snažili hrať zodpovedne a plniť si úlohy, aj preto diváci nevideli v prvej polovici zápasu až tak veľa pekných kombinácii.

II. polčas

Hneď v prvej minúte po prestávke udreli domáci, po Novákovom centri skúšal zakončiť Majtán, odrazená lopta doletela k nabiehajúcemu Bellovi, ktorý trafil do odkrytej časti bránky a dostal Žilinu do vedenia. V 56. min rozohrávali hostia štandardnú situáciu, v šestnástke sa dostal k lopte stopér Pečalka, ale zblízka pálil vysoko nad. Žilina odpovedala druhým gólom, v 60. min potiahol akciu po pravej strane Majtán, odcentroval presne na hlavu Picha a ten zvýšil vedenie domáceho tímu na rozdiel dvoch gólov.

Žlto-zelení začali hrať oveľa ofenzívnejšie a vytvorili si aj ďalšie príležitosti. Asi najväčšiu v 65. min, keď sa v strede poľa uvoľnil striedajúci Deza, prihral pred bránku nabiehajúcemu Maboukovi, ale tomu sa nepodarilo presne zakončiť. V 75. min sa pred Krnáčom ocitol Szarka, ale nemal dosť priestoru na presnejšiu strelu. Hostia sa s pribúdajúcimi minútami snažili viac útočiť, ale museli si dávať pozor na brejky domácich, najmä na rýchleho Dezu. V poslednej minúte rozhodol o konečnom výsledku dôležitého zápasu svojím druhým gólom v súboji po peknom úniku domáci stredopoliar Bello.

Ľuboš Nosický (tréner Žiliny): „V prvom polčase Slovan ukázal svoju kvalitu. My sme vychádzali zo zabezpečenej obrany. V druhej polovici sa hralo z jednej strany na druhú, sme radi, že nám to tam padlo a dokázali sme zdolať kvalitného súpera.“

Vladimír Weiss st. (tréner Slovana): „Žilina nás v druhom polčase ubehala. Dnes sa hrá futbal v pohybe, taktika je jedna vec, ochota ísť do súbojov a behať druhá. Sme limitovaní zraneniami, našich hráčov dnes domáci prevyšovali v pohybe a kombinácii. Zápas veľa napovedal o titule, Žilina urobila rázny krok.“

Dukla Banská Bystrica – MFK Košice 0:0

ŽK: 23. Gyömbér, 34. Laksík, 73. Rejdovian – 63. Sekulič, 81. Tofiloski, 89. Kavka, ČK: 1. I. Djokovič (Košice) za kopnutie súpera, rozhodovali: Šuniar – Mókoš, Borsányi, 1480 divákov

Banská Bystrica: Belic – M. Turňa (33. Rejdovian), Gyömbér, Poljovka, T. Hučko – Marek Hlinka – M. Pančík, Považanec (46. Slančík), Brašeň – Laksík, M. Matúš (72. M. Kuzma)

Košice: Tofiloski – Mikuláš Tóth, Kavka, I. Dokovič, Sekulič – Šinglár – Pačinda (90.+ Bukata), Diaby (75. Karaš), K. Kuzma, Viazanko – Škutka (27. Ostojič)

I. polčas

Futbal_MFK Košice_Dukla Banská Bystrica

Zaujímavý moment sa udial na Štiavničkách už v 40. sekunde, keď v strede hracej plochy košický obranca Dokovič v snahe zasiahnuť loptu kopol od hlavy útočníka Dukly Matúša a rozhodca mu bez váhania udelil červenú kartu. Banskobystričania tak hrali hneď od úvodnej minúty vo výhode o jedného hráča v poli, ale na ihrisku spočiatku nedominovali.

V 12. min sa po chybe domácej defenzívy ocitol vo veľkej šanci Viazanko, ale v šestnástke sám pred brankárom Belicom neuspel. Dukla ožila až po štvrťhodine hry, vytvorila si niekoľko štandardných situácií, Brašeň spoza pokutového územia mieril bez prípravy vedľa a po dvoch rohových kopoch Pančíka sa neujali ani hlavičky Gyömbéra.

V 23. min Gyömbér faulom vyradil z hry útočníka Košíc Škutku, ktorého musel nahradiť Ostojič. Z následného priameho kopu z vyše dvadsiatich metrov mieril Kamil Kuzma nebezpečne, avšak tesne vedľa. V 30. min nevyšiel hosťom brejk po spolupráci Diabyho s Viazankom. Banskobystrickí futbalisti sa snažili pretaviť prevahu do šancí, ale s finálnou prihrávkou mali značné problémy. Záver polčasu „oživila“ iba sanitka, ktorá odviezla zraneného Škutku do nemocnice.

II. polčas

Do druhého polčasu poslal tréner Dukly Zaťko na trávnik na oživenie ofenzívy ďalšieho útočníka Slančíka, čo sa mu aj čiastočne podarilo. Najprv sa však hneď po zmene strán prezentoval tvrdou strelou z väčšej vzdialenosti Hlinka, lopta si nenašla cestu medzi žrde. Domáci mali stále územnú prevahu, ale šance neprichádzali. Košice hrozili z brejkov, po jednom z nich z rohu šestnástky mieril nepresne Pačinda. Gólová šanca prišla až v 61. min, Hučko poslal ideálnu loptu z ľavej strany na hranicu päťky, kde zakončoval voľný Laksík, ale slabšiu loptu Tofilovski kryl. Trápenie Dukly mohol ukončiť v 80. min Hučko, loptu po jeho strele z asi dvadsiatich metrov vyboxoval brankár Košíc a následne zblízka Hlinka mieril nepochopiteľne vedľa.

Potom sa dostal ešte do šance na hranici pokutového územia Laksík, jeho strelu Tofilovski taktiež kryl. Recept na gól nenašiel ani v 88. min Brašeň, keď mieril do žrde. O pár sekúnd ho v pokutovom území fauloval Kavka a domáci mohli rozhodnúť z penalty. Poljovka ale opäť poslal loptu do žrde. Košičania tak v oslabení získali pod Urpínom cenný bod za bezgólovú remízu.

Štefan Zaťko (tréner Banskej Bystrice): „Dnes sme ukázali, kde nás tlačí topánka – hra v domácom prostredí do dobre zorganizovanej obrany súpera. To nám nevyhovuje, pretože loptu treba dať rýchlejšie od nohy, chýbala nám väčšia ponuková činnosť a chladnokrvnosť pri tých dvoch troch gólových príležitostiach, ktoré sme si vypracovali. Ľahkovážne sme sa ich zbavili. Súper hral dobre organizovane, hrozil z brejkov. Teší ma,. že sme neinkasovali, ale mrzí ma, že sme sa nedokázali na druhej strane gólov presadiť.“

Ladislav Šimčo (tréner Košíc): „Zápas výrazne ovplyvnilo vylúčenie nášho hráča v 50. sekunde. My sme sa potom museli dosť hlboko zatiahnuť, ale chcem pochváliť hráčov za chladné hlavy a trpezlivú hru. Dobre sme vypĺňali priestory, boli sme kompaktní a mali sme dve tri situácie, pri ktorých ak by sme mali troška šťastia, mohli sme udrieť gólovo. Dnes napísal Milan Lešický v Športe pekný článok, v ktorom uviedol, že keď ide mužstvo vonku, píše sa o tom, kto kedy koho zareže. Mierim tým k momentu, ktorý nastal v 90. min, lebo to sa nerobí.“

FK Senica – AS Trenčín 4:0 (2:0)

Góly: 25. T. Kóňa, 36. Blackburn, 68. Jaroslav Diviš, 90. P. Pavlík, ŽK: 35. Kleščík, 73. V. Horváth (obaja Trenčín), rozhodovali: Hracho – Bobko, Poláček, 1149 divákov

Senica: P. Bolek – Štepanovský, P. Pavlík, Gorosito, Pedro Leal – Križko (78. Strnad), Wijlaars – Jaroslav Diviš, T. Kóňa, Blackburn (71. M. Ďurica) – Diarrassouba (63. Kalabiška)

Trenčín: Volešák – Godál, Kleščík, Diakite, Holúbek (31. Radovanovič) – V. Horváth – L. Peltier (46. Diaz), Hlohovský, Štefánik (79. Salinas), Mazan – Štyvar

I. polčas

Záhoráci boli od začiatku stretnutia lepším tímom, napádali Trenčanov pri rozohrávke a nepustili ich do kombinačnej hry.

Už vo 8. min volala po góle Pavlíkova hlavička po Kóňovom rohu, ale lopta letela tesne vedľa. V 16. min strieľal z voleja po Lealovom centri Diviš, našiel však pripraveného Volešáka. Český stredopoliar to skúšal aj o minútu neskôr, keď po individuálnej akcii Diarrassoubu tvrdo vystrelil, ani tento raz si lopta nenašla cestu do siete.

Zaslúženej gólovej odmeny sa Záhoráci dočkali v 25. min po Kóňovej tvrdej strele z priameho kopu z dvadsiatich ôsmich metrov k pravej žrde. Na rozdiel dvoch gólov upravil panamský útočník Blackburn, keď využil výborne kopnutú štandardku Kóňu – 2:0. Trenčania sa do zakončenia dostali až v 39. min, Peltier mieril nad. Na konci polčasu zaujali ešte strely domáceho Wijlaarsa a hosťujúceho Hlohovského.

II. polčas

Po prestávke mali v úvodných pätnástich minútach viac z hry Trenčania, gólovú možnosť si však nevypracovali. Po hodine hry sa opäť dostali do hry Seničania, ktorý boli jednoznačne lepším celkom. V 68. min po peknom centri Leala trafil krásne z voleja Jaroslav Diviš a bolo to 3:0. Trenčan Hlohovský sa snažil s výsledkom niečo urobiť, ale jeho nebezpečnú prízemnú strelu senický brankár nepustil za svoj chrbát. V závere ešte zaujala gólová hlavička Ďuricu, pri ktorej bravúrne zasiahol trenčiansky brankár. Na konečných 4:0 upravil v 90. min po rohovom kope Kóňu stopér Pavlík. Trenčania aj druhýkrát v sezóne odchádzajú zo Záhoria so štvorgólovou nádielkou.

Stanislav Griga (tréner Senice): „S výkonom svojich hráčov som spokojný. Predviedli oveľa lepší pohyb ako v zápasoch proti Košiciam a Prešovu. Súpera sme nepustili do jeho typickej kombinačnej hry. Teší ma, že sme dali štyri góly, z toho tri po štandardných situáciách. Nesmieme však zaspať na vavrínoch, čakajú nás ďalšie ťažké zápasy.“

Adrián Guľa (tréner Trenčína): „Dnes to bol z našej strany veľmi slabý zápas. Nebolo to len o štandardkách, chýbala nám agresivita, čo súper dokonale využil. Chýbalo srdce a väčšia aktivita. Verím, že najbližšie to bude lepšie.“

FC ViOn Zlaté Moravce – DAC 1904 Dunajská Streda 3:2 (2:1)

Góly: 16. M. Hruška, 30. Hodek, 50. M. Luhový – 18. Kabele, 62. Delarge, ŽK: 4. M. Husár, 44. M. Hruška, 45. Candrák – 38. Tchami, 71. Marcin, ČK: 44. Matůš (D. Streda), rozhodovali: Kružliak – Slyško, Žákech, 1172 divákov

Zlaté Moravce: M. Kuciak – Pavlenda, M. Pavlovič, Pavol Majerník, Chren – M. Husár, Paur, M. Hruška (46. M. Luhový), Orávik (90. Bernáth) – Hodek, A. Candrák (59. Brčák)

Dunajská Streda: P. Kučera – Hanták (57. Fodrek), Marcin, Huber, Laštovka – Kabele, Hözl (78. Kordič), Mikolič, Matůš – Tchami (57. Lénárth), Delarge

I. polčas

DAC 1904 Dunajská Streda

Úvodné dejstvo stretnutia prinieslo obojstranne nervózny futbal. Vo ôsmej minúte Orávik vysunul Candráka, ale jeho slabá strela nemohla Kučeru vystrašiť. Prebiehala 16. min, Chren sa šikovne uvoľnil cez Hantáka, ten našiel spätnou prihrávkou Hrušku, ktorý strelou z ôsmich metrov poslal loptu za chrbát bezmocného Kučeru – 1:0. Domáci sa z vedenia radovali len dve minúty, keď Hözl vysunul Kabeleho, ktorý povedľa Kuciaka s prehľadom vyrovnal na 1:1.

Po polhodine hry sa skóre menilo opäť, keď Paurovu prudkú strelu spoza šestnástky Kučera stihol vyraziť len pred nekrytého Hodeka, ktorý pohodlne do prázdnej bránky upravil na 2:1. V nechutnom závere prvého dejstva sa po brutálnom zákroku na Pavlendu z hracej plochy predčasne porúčal Matůš.

II. polčas

Úvodné minúty druhého dejstva sa niesli v réžii ViOn-u. V 48. min sa v dvoch výborných príležitostiach ocitol Candrák, avšak s koncovkou si „nepotykal“. V 50. min rozohral Orávik rohový kop a po závare v pokutovom území DAC-u striedajúci Luhový z desiatich metrov zvýšil na 3:1. V 56. min mal gól na hlave po Luhového centri Husár, ale z ôsmich metrov mieril nad. Po hodine hry obišiel Hodek aj brankára hostí, v záklone však loptu poslal nad opustenú bránku. Trest pre domácich prišiel v 62. min, keď agilný Delarge obišiel aj Kuciaka a do prázdnej bránky pohodlne znížil na 3:2.

V týchto momentoch sa hralo hore-dole. V 73. min po Orávikovom centri gólovú hlavičku Brčáka zastavilo brvno Kučerovej bránky. V 79. min sa rútil sám na Kuciaka Delarge, v tiesni však zakončil slabo. Na opačnej strane výbornú Paurovu strelu pod brvno vytesnil pozorný Kučera. V 83. min spoza šestnástky napriahol Pavlovič, jeho štipľavý projektil Kučera skrotil. V závere sa hostia aj v desiatich snažili o vyrovnanie, avšak domáci si už najtesnejšie víťazstvo ustrážili.

Juraj Jarábek (tréner Zlatých Moraviec): „Máme svoje problémy a veľké množstvo zranených hráčov. Aj keď sme hrali po zmene strán presilovku, hostia hrozili hlavne Delargom. Bol to zápas s množstvom gólových príležitostí, ktorý mohol skončiť aj výsledkom 6:3.“

Werner Lorant (tréner Dunajskej Stredy): „Dnes sme videli dva rozdielne polčasy. Zle sme odohrali prvý polčas, lebo sme nehrali agresívne. Po zmene strán aj v desiatich sme hrali lepšie. Svojich hráčov musím pochváliť hlavne za druhý polčas. Za dva góly na ihrisku súpera sme si zaslúžili aspoň remízu.“

Tabuľka najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Corgoň ligy 2011/2012 po utorkových zápasoch 25. kola:

1. MŠK Žilina 25 14 8 3 41:22 50

2. FC Spartak Trnava 25 14 6 5 32:19 48

3. ŠK Slovan Bratislava 25 13 7 5 37:28 46

4. FK Senica 25 12 9 4 36:18 45

5. FC ViOn Zlaté Moravce 25 10 7 8 29:29 37

6. MFK Ružomberok 25 8 9 8 33:27 33

7. FC Nitra 25 6 12 7 24:26 30

8. Dukla Banská Bystrica 25 8 6 11 31:34 30