Živnostníci žiadajú oddialenie spustenia projektu eKasa aj zmeny v úrazovom poistení

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SZČO
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo.

BRATISLAVA 31. mája (WebNoviny.sk) – Živnostníci požadujú predĺženie termínu povinného prechodu na systém eKasa do 1. januára 2020. Aj to je jeden zo záverov piatkového snemu Slovenského živnostenského zväzu (SŽZ).

Termín nie je možné dodržať

Povinný termín na zavedenie eKasy, teda pripájania pokladníc online na servery finančnej správy, totiž podľa živnostníkov nie je možné dodržať z technických dôvodov na strane dodávateľov pokladníc.

Finančná správa však tento týždeň vyhlásila, že je naďalej pripravená systém zaviesť od 1. júla s tým, že pripravuje aj alternatívne postupy voči podnikateľom, ktorí sa síce pre eKasu zaregistrujú, ale dodávatelia im potrebné riešenie dovtedy nedodajú.

Snem SŽZ sa však venoval aj nedostupnosti úrazového poistenia pre živnostníkov. „Považujeme za diskriminačné, ak je fyzická osoba – podnikateľ vylúčený zo systému štátom garantovaného úrazového poistenia len preto, že nie je zamestnávateľom, resp. sa zamestnáva sám,“ uvádza sa vo vyhlásení zväzu. Celkovo pritom hodnotí postavenie živnostníkov v systéme sociálnych odvodov za nevyvážené.

Zabezpečenie ich rodiny

„Na nemocenské poistenie platia za seba 4,4 %, čo je o 1,6 percentuálneho bodu viac, ako je spoločný odvod zamestnávateľa za zamestnanca. V pomernom vyjadrení je to 36,4 % navýšenie v neprospech podnikateľov,“ píše sa vo vyhlásení živnostenského zväzu.

Podobne do rezervného fondu živnostníci platia 4,75 %, čo je o 2,75 percentuálneho bodu viac, ako platí štát za svojich poistencov. Zväz preto navrhuje, aby sa časť odvodov z nemocenského a rezervného fondu presmerovala do fondu pre úrazové krytie fyzických osôb – podnikateľov.

„Aby títo mohli podnikať a poskytovať svoje služby bez strachu o prípadné zabezpečenie ich rodiny v prípade úrazu alebo choroby z povolania,“ dodáva zväz.

Zachovanie kvality remesiel

Samostatnou kapitolou, ktorej sa SŽZ na svojom sneme venoval, bolo zachovanie kvality remesiel a ich rozvoj v nastupujúcej digitálnej ekonomike. Prioritou v tomto smere je podľa zástupcov živnostníkov odborné vzdelávanie a výchova mladých ľudí.

Zväz preto pripravil súbor opatrení pre systém odborného vzdelávania a prípravy, ktoré sú zamerané na školský systém, kvalitné prepojenie škôl a podnikovej praxe a výkon povolaní formou živnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať