Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zľava: Jozef Rajtár, Jana Kiššová a Eugen Jurzyca.
1. februára 2016 SprávyParlamentné voľby 2016 od SITASITA Diskusia(73)

Živnostník nie je žiadny darmožráč, tvrdia liberáli

BRATISLAVA 2. februára (WebNoviny.sk) – Vrátiť rovnú daň z príjmov na úroveň 19 percent k 1. januáru 2017 a jej zníženie na úroveň 15 percent od 1. januára 2019 navrhuje opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS).

“Ak sa má Slovensku dariť, musí sa dariť aj živnostníkom. Živnostník nie je žiadny darmožráč. Je to človek, ktorý sa živí prácou a vytvára hodnoty. Tento človek od štátu nič nechce. Sme presvedčení, že živnostníkom treba začať venovať veľkú pozornosť,” vysvetlila podpredsedníčka SaS Jana Kiššová. Liberáli sa zároveň zaväzujú, že v prípade účasti v pravicovej vláde zavedú Zákonník práce, ktorý umožní vytvárať viac a lepšie platených pracovných miest “zdola”, nie umelo dotáciami “zhora”.

Živnostníci sú podľa Jurzycu často diskriminovaní

SaS chce rovnako dokončiť zavedenie odvodového bonusu tak, aby sa oplatilo pracovať každému a v neprehľadnom sociálnom systéme by sa nevytvárali skupiny ľudí, ktorým sa pracovať neoplatí, hoci by mohli.

Liberáli presadzujú zníženie odvodov a zdobrovoľnenie odvodov na nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti, ročné daňové a odvodové priznanie by mala pripraviť Finančná správa SR. Zrušiť chcú povinné minimálne odvody pre živnostníkov.

Kandidát liberálov do parlamentných volieb Eugen Jurzyca pripomenul, že živnostníci sú často diskriminovaní. “Živnostníci platia mesačne na odvodoch 202,26 eura mesačne, ale dôchodok dostanú rovnaký ako zamestnanci, ktorí spolu so svojimi zamestnávateľmi platia na odvodoch len 76 eur mesačne,” vysvetlil Jurzyca.

Liberáli chcú umožniť uplatniť si daňovú stratu

Liberáli presadzujú aj opatrenia, ktoré znižujú administratívnu a finančnú záťaž, navrhujú predĺženie lehoty na odhlásenie zamestnanca z jedného dňa na osem dní, zjednotenie benefitov pre zamestnancov v štátnej a súkromnej sfére, zrušenie pracovnej zdravotnej služby pre I. a II. kategóriu, zrušenie povinného preškoľovania vodičov, zrušenie povinného ohlasovania voľných živností na živnostenskom úrade a zrušenie investičných stimulov.

“SaS sa tiež zaväzuje zrušiť nezmyslené pokuty, napríklad za nesprávne označenie súvisiace so zákazom fajčenia v maloobchodných priestoroch. Pokuty nesmú byť plánovaným príjmom štátu,” povedal límlíder SaS pre štíhly štát Jozef Rajtár.

Liberáli chcú umožniť uplatniť si daňovú stratu podľa slobodného rozhodnutia daňovníka, zavedenie postupného odpisovania majetku podľa rozhodnutia daňovníka a zvýšenie limitu paušálnych výdavkov živnostníkov na 60 násobok životného minima.

Odporúčané články

V politike sú podľa premiéra Fica aj pošahanci Miškov ponúkol Procházkovi bilbordy, chce za ne počuť pravdu

Témy

Diskusia

Samson Vojnova euro mena zločiny Ak mate informacie o mieste masoveho hrobu obyvatelov Informujte zahranične spravodajske služby J57 Len tak mimochodom, aj keď to sem nepatrí: Ako je to s tými dvoma bezbrannými sestrami, čo organizovali výpovede svojich tvrdo pracujúcich kolegýň a ony samy sa ostali vypásať na svojich teplých kariéristických flekoch? To bolo ľudsky dôstojné, či hnusné,... J5J577 Ako to je s tou superhrubou mzdou? Nezrušila ju v Česku ODS, keď sa tam neosvedčila? U nás sa chce zavádzať v rámci odvodového bonusu. Nie je to riskantný experiment? Nehodil by sa teraz skôr pre Nemecko, nech si to... J57 Nie je pod reformným zákonom o sociálnom poistení z roku 2004 podpísaný Ľ. Kaník? Podľa tohto zákona je živnostník dvojjediný, platí odvody ako zamestnanec aj akosamozamestnávateľ, teda 49,15% z vymeriavacieho základu. Zamestnanec platí okolo 13,7%. Aby mal živnostník taký dôchodok... fanatikmodrák Pre 14.51 +++++++++++++++++++ super napísané. To je realita a žiadne nepodložené reči.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Parlamentné voľby 2016

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

NAJKY.sk

Autolike.sk

DRAN.sk

Podnikam.sk

najAPPKY.sk

Mňamky-recepty

Byvanie je hra

Dámskajazda

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...