Životné minimum sa od júla zvýši o 1,59 eur, nahor smerujú aj prídavky na dieťa

Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 1. júla (WebNoviny.sk) – Životné minimum na dospelú osobu sa od začiatku júla tohto roka zvyšuje o 2,8 %, teda o 1,59 eura na 205,07 eura.

Pri druhej spoločne posudzovanej osobe ide o nárast o 3,9 eura na 143,06 eura a na nezaopatrené dieťa, resp. zaopatrené neplnoleté dieťa suma životného minima stúpa o 2,55 eura na 93,61 eura. Vyplýva to z opatrenia rezortu práce a sociálnych vecí o úprave súm životného minima, ktoré nadobúda účinnosť od 1. júla tohto roka.

Zvýši sa daňový bonus

Vzhľadom na zvýšenie životného minima o 2,8 % sa v rovnakej miere nahor upraví daňový bonus na dieťa, nezdaniteľná časť základu dane, výška minimálnych dôchodkov, suma minimálneho predčasného dôchodku, či prídavok na dieťa a rodičovský príspevok.

Mesačná suma daňového bonusu na dieťa sa zvýši od začiatku budúceho roka o 60 centov na 22,16 eura. Nezdaniteľná časť základu dane, ktorá je 19,2-násobkom životného minima, bude na rok 2019 predstavovať 3 937,34 eura, čo je oproti tomuto roku nárast o 107,32 eura.

Predčasný starobný dôchodok rastie

Sumy minimálnych dôchodkov zodpovedajúce príslušným rokom poistenia pôjdu takisto nahor o 2,8 %. Hranica minimálneho predčasného starobného dôchodku, ktorá je stanovená ako 1,2-násobok životného minima, sa od začiatku júla tohto roka posúva z 239,40 eura na 246,10 eura.

Ide o jednu z podmienok na priznanie predčasnej starobnej penzie. Suma prídavku na dieťa od začiatku budúceho roka stúpne o 66 centov na 24,34 eura. Rodičovský príspevok od januára budúceho roka pôjde nahor o 6 eur na 220,70 eura.

Upravuje sa podľa koeficientu

Životné minimum sa upravuje k 1. júlu o koeficient rastu čistých peňažných príjmov podľa údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ) alebo o koeficient rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností podľa toho, ktorý z týchto údajov je nižší.

Rozhodujúcim obdobím, za ktoré sa zisťuje rast životných nákladov nízkopríjmových domácností, je obdobie od apríla minulého roka do apríla tohto roka. Podľa údajov ŠÚ bol rast životných nákladov nízkopríjmových domácností za rozhodujúce obdobie 2,8 %.

Rast čistých peňažných príjmov na jednu osobu za prvý štvrťrok tohto roka v porovnaní s prvým štvrťrokom vlaňajška bol 6,25 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom