Zlosyn Breivik rozsieval v Nórsku smrť pred dvomi rokmi

Breivik bol pri vraždení príčetný
Nórsky masový vrah Anders Behring Breivik, ktorý minulý rok zabil 77 ľudí, je príčetný a trestne stíhateľný za svoje činy, rozhodol o tom v piatok 24. augusta okresný súd v Osle. Breivika odsúdili na najmenej 21 rokov väzenia. Súd mu môže väzbu predĺžiť dovtedy, kým bude považovaný za nebezpečného pre spoločnosť. Foto: SITA, AP

OSLO 22. júla (WEBNOVINY) – Nórsky premiér Jens Stoltenberg si v pondelok pripomenul druhé výročie najhorších teroristických útokov v histórii krajiny, pri ktorých 22. júla 2011 prišlo o život 77 ľudí.

Na ceremónii v sídle vlády vyzval nórsku spoločnosť, aby sa postavila proti „populistickým pravicovým stranám,“ ktoré sú podľa neho na vzostupe v celej Európe. Osobitná smútočná slávnosť je naplánovaná aj na ostrove Utöya, kde Anders Breivik povraždil 69 prevažne mladých Nórov.

Ten presne pred dvoma rokmi zaparkoval auto pred vchodom do vládnej budovy v Osle a opustil ho. O deväť minút neskôr vo vozidle uložená nálož vybuchla.

Breivik oblečený v policajnej uniforme následne zamieril do prístavu na trajekt smerujúci na 40 kilometrov vzdialený ostrov Utöya.

O šiestej Breivik telefonuje na číslo 112, predstavuje sa ako veliteľ protikomunistického odboja, oznamuje úspešné ukončenie misie a svoj úmysel vzdať sa.

Obrazom: Súdny proces s Andersom Breivikom

Keďže mu nikto adekvátne neodpovedá, pokračuje v streľbe. Výsledkom jeho vyčíňania je 69 mŕtvych.

Samozvaného bojovníka proti moslimom v auguste 2012 uznali vinným z terorizmu a úkladných vrážd. Radikál bol odsúdený na maximálny trest 21 rokov väzenia, ktorý mu však môžu opakovane predlžovať o päť rokov, kým bude považovaný za nebezpečného pre spoločnosť.

Obrazom: Obete Andersa Breivika

V cele tak môže až do konca života. S verdiktom bol Breivik spokojný, keďže chcel, aby ho uznali psychicky zdravým, keďže umiestnenie do psychiatrickej starostlivosti by bolo podľa jeho slov „horšie ako smrť“.

Obrazom: Andersa Breivika odsúdili na 21 rokov väzenia

Prokuratúra naopak žiadala, aby súd Breivika uznal právne nespôsobilým a poslal ho do psychiatrickej liečebne. Breivik sám nad svojimi činmi nikdy neprejavil ľútosť a označil ich za „kruté, ale nevyhnutné na zabránenie moslimskej invázie do Nórska a Európy“.

Video: Prepadnutí šťastlivci unikajú pred Breivikom

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders BreivikJens Stoltenberg