Zomrel Vladimír Bartoň, dlhoročný člen Divadla Andreja Bagara v Nitre

Vladimír Bartoň
Herec Divadla Andreja Bagara v Nitre Vladimír Bartoň. Foto: facebook.com/DivadloAndrejaBagara

NITRA 17. januára (WebNoviny.sk) – Vo veku 69 rokov zomrel v utorok 16. januára vo večerných hodinách dlhoročný člen umeleckého súboru Divadla Andreja Bagara (DAB) v Nitre Vladimír Bartoň. Posledná rozlúčka s ním bude v pondelok 22. januára o 14:00 v Divadle Andreja Bagara v Nitre.

Nerozlučná trojica mušketierov

„Vladimír Bartoň bol človek a herec s veľkým srdcom, humorom a charizmou, s nezameniteľným hereckým a hlasovým prejavom a divadelnou dušou. Ostane navždy v spomienkach a srdciach divákov, ako aj nás – jeho divadelných kolegov,“ uviedol v spoločnom vyhlásení kolektív DAB.

Vladimír Bartoň sa narodil 19. augusta 1948 v Bratislave. Vyštudoval herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, kde sa stretol s Milanom Kňažkom, Františkom Kovárom, Emilom Horváthom i Dušanom Jamrichom. S Dušanom Kaprálikom a Jozefom Bednárikom tvorili nerozlučnú trojicu nezabudnuteľných Troch mušketierov. Do nitrianskeho divadla sa dostal na odporučenie Karola Spišáka.

Herec nitrianskeho divadla

V DAB stvárnil veľké množstvo postáv. Diváci ho mohli vidieť napríklad ako grófa Nyáriho v muzikáli Pacho sa vracia (1995) alebo v muzikáli Báthoryčka v úlohe Františka Nádasdyho (2000).

Hral napríklad aj vo Fidlikantovi na streche (1998), v hrách Piargy (2008), Kráľ Lear (2009), Mŕtve duše (2010), Sladká Charity (2011), Prefíkaná vdova (2012), v muzikáloch Adam Šangala (2010) či Tisícročná včela (2013). Poslednou inscenáciou, v ktorej si zahral na doskách nitrianskeho divadla, bol muzikál Povolanie pápež (2016). Počas svojho plodného umeleckého život stvárnil aj desiatky filmových a televíznych úloh.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Divadlo Andreja Bagara v Nitre