Ministerstvo uznalo Zväz slovenského lyžovania a na rade je FIS, podľa SLA však konalo proti predpisom

Petra Vlhová, MS v zjazdovom lyžovaní, slalom, Cortina d'Ampezzo
Slovenská reprezentantka Petra Vlhová počas prvého kola slalomu na MS v zjazdovom lyžovaní. Cortina d'Ampezzo, 20. február 2021. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 26. marca 2021, 15:33

Zväz slovenského lyžovania (ZSL) smeruje k tomu, aby sa stal zástupcom Slovenska ako národný športový zväz uznaný Medzinárodnou lyžiarskou federáciou (FIS).

Zatiaľ sa tak nestalo, ale podľa splnomocnenca vlády SR pre mládež a šport Karola Kučeru sa to možno už čoskoro stane.

„Potešila ma správa, resp. list z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR smerom k FIS, v ktorom ministerstvo uznáva ZSL ako nového zástupcu SR a vyzýva FIS, aby pokračoval v jeho afilácii. Držím palce, aby sa situácia v lyžiarskom hnutí čo najrýchlejšie vyriešila a čoskoro bol vymenovaný aj nový uznaný zväz lyžovania na Slovensku. Sekcia športu, s ktorou sa mi veľmi dobre spolupracuje od začiatku, čo sme nastúpili, spravila kus dobrej roboty na čele so štátnym tajomníkom Ivanom Husárom,“ napísal Karol Kučera na svojom facebookovom profile.

Spory medzi asociáciou a tímami

Štatút národného športového zväzu až donedávna patril Slovenskej lyžiarskej asociácii (SLA), ktorá dlhodobo zastrešovala slovenské lyžovanie.

Najmä zjazdárska zložka SLA však roky poukazovala na to, že predsedníctvo SLA dlhodobo obchádzalo dôležité zákonné predpisy a interné smernice a bolo v permanentnom spore s tímami zastupujúcimi najúspešnejšie reprezentantky Petru Vlhovú a Veroniku Velez-Zuzulovú.

Lyžovanie dočasne patrí pod olympijský výbor

Slovenské lyžovanie po dohode s FIS už od decembra 2020 dočasne patrí pod správu Slovenského olympijského a športového výboru.

Bude to tak dovtedy, kým sa nevymenuje nový národný športový zväz, ktorý by dobre reprezentoval záujmy lyžiarskej rodiny na Slovensku.

Ministerstvo malo konať v rozpore s predpismi

Podľa stanoviska SLA, ktoré agentúre SITA zaslala mediálna poradkyňa Adriana Bednárová, rezort konal v rozpore s predpismi.

„Ministerstvo nemá kompetenciu na to, aby mohlo samo rozhodovať, kto sa stane členom FIS alebo nie, a ani nemá kompetenciu samo uznávať subjekt, ktorý zatiaľ nie je členom FIS, za zástupcu existujúceho člena FIS. Ministerstvo týmto krokom zrejme opätovne prekročilo svoje právomoci v prospech občianskeho združenia ZSL, čím opätovne išli do úzadia záujmy a práva lyžiarov združujúcich sa v SLA, ako aj práva SLA. Slovenskej lyžiarskej asociácii, ako aj jej členom, bola doteraz spôsobená finančná škoda vo veľkom rozsahu. Žiadame kompetentné orgány, ako aj generálnu prokuratúru, aby sa touto vecou začali zaoberať z úradnej povinnosti a vec riadne prešetrili. Slovenská lyžiarska asociácia k dnešnému dňu stále zastrešuje väčšinu lyžiarov, reprezentantov, olympionikov, detí a mládeže i lyžiarskych odborníkov na Slovensku vo všetkých odvetviach lyžiarskych športov vrátane snoubordingu (aj v dobe od 1.12.2020). Zväz slovenského lyžovania stále nespĺňa požiadavky na uznanie za národný športový zväz podľa zákona a podľa nám dostupných informácií mu doteraz ani nebolo vydané osvedčenie o uznaní za národný športový zväz v zmysle zákona o športe. Ak ministerstvo predkladá FIS mylné informácie, koná tak opakovane v rozpore so zákonom,“ uvádza sa vo vyhlásení SLA.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karol KučeraPetra VlhováVeronika Velez-Zuzulová
Firmy a inštitúcie Medzinárodná lyžiarska federácia FISMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSlovenský olympijský a športový výbor (SOŠV)Zväz slovenského lyžovania (ZSL)