Zverejnenie diplomoviek nebude také ľahké

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Trenčianska univerzita

BRATISLAVA 23. novembra (WEBNOVINY) – Ak parlament schváli povinné zverejňovanie záverečných a kvalifikačných prác, Centrálny register záverečných prác (CRZP) bude musieť podstúpiť viacero zmien.

Podľa správcu CRZP Júliusa Kravjara je systém pripravený absorbovať záverečné a kvalifikačné práce aj za ďalšie akademické roky. V súčasnosti vysoké školy posielajú do registra záverečné a kvalifikačné práce na overenie originality, avšak ich obsah nie je verejne prístupný.

V čase vývoja a implementácie CRZP a Systému na odhaľovanie plagiátov pre potreby slovenských akademických a výskumných inštitúcií sa nepredpokladalo ich zverejňovanie, a teda zverejňovanie prác bude potrebné dopracovať, ak to bude zákon vyžadovať,“ povedal agentúre SITA Kravjar.

Podľa návrhu nového zákona budú zverejňované práce obsahovať informáciu o ochrane autorských práv. Verejnosti majú byť sprístupnené s použitím takých technologických opatrení, ktoré zabránia prácu trvalo ukladať na pamäťové médium alebo ju tlačiť. „Úplne sa však nebude dať zabrániť kopírovaniu,“ konštatuje Kravjar. Zverejnené práce budú môcť užívatelia čítať na obrazovke počítača.

Kopírovaniu sa nedá zabrániť

„Nijako sa nedá zabrániť tomu, aby práca bola nafotená a uložená na pamäťové médium fotoaparátu a potom aj počítača. Existuje rad voľne dostupných softvérových aplikácií, ktoré dokážu skonvertovať nafotený text do textového tvaru zhodného s pôvodnou prácou,“ hovorí Kravjar. Centrum vedecko-technických informácií SR, ktoré ministerstvo školstva poverilo prevádzkovaním registra, bude podľa neho potrebovať dodatočné financie a tiež čas na realizáciu požadovaných zmien. Poslanecký návrh o povinnom zverejňovaní bakalárskych, diplomových, dizertačných, rigoróznych a habilitačných prác už prešiel prvým čítaním. Podľa pôvodného návrhu by mala byť novela účinná od 1. mája, ale vláda a pozmeňovací návrh poslanca Miroslava Beblavého (SDKÚ-DS) žiadajú presunúť termín na 1. septembra.

Povinnosť posielať práce do registra vyplýva vysokým školám zo zákona. CRZP prijíma záverečné a kvalifikačné práce od apríla 2010, v polovici novembra bolo v systéme takmer 70-tisíc prác. Register uchováva prácu spolu s menom autora a názvom vysokej školy 70 rokov odo dňa jej registrácie. Hlavnou úlohou CRZP je uchovávať a chrániť záverečné a kvalifikačné práce a umožňovať overenie ich originality. Výstupom overenia originality práce je Protokol o kontrole originality. Tento protokol sa stáva súčasťou zápisu o záverečnej (štátnej) skúške. Prevezme ho vysoká škola a sprístupní ho skúšobnej komisii na vyhodnotenie.

Výnimkou by mali byť habilitačné práce

„Systém posudzuje mieru zhody textu záverečnej práce s prácami uloženými v CRZP a s vybranými internetovými zdrojmi,“ uviedol Kravjar. Protokol o kontrole však nie je definitívnym dôkazom, že ide o originál alebo plagiát. „Napriek vysokému percentuálnemu prekrytiu textu kontrolovanej práce s inými prácami môže ísť o text správne citovaný alebo preberaný v súlade so zámerom práce,“ podotkol Kravjar. Systém tiež nemôže odhaliť kopírovanie myšlienok ani textov zo zdrojov, ktoré nemá k dispozícii na porovnávanie.

Návrh novely vysokoškolského zákona predložila skupina poslancov Miroslav Beblavý, Martin Poliačik, Peter Osuský a Jana Žitňanská. Ak na budúcej schôdzi plénum schváli návrh definitívne, všetci vysokoškoláci a akademici, ktorí odovzdajú svoju záverečnú či kvalifikačnú prácu po dátume účinnosti, musia povinne súhlasiť s jej zverejnením na webe. Súhlas s publikovaním práce má byť podmienkou pripustenia k jej obhajobe. Výnimkou by mali byť len tie habilitačné práce, ktoré vyšli knižne a sú verejne dostupné. Rezort školstva pod vedením Eugena Jurzycu (SDKÚ-DS) tak chce zabrániť plagiátorstvu. Opozícia v parlamente podrobila návrh kritike. Podľa Andreja Kolesíka zo Smeru-SD novela poslúži najmä na diskreditáciu verejne známych osôb bulvárnymi novinármi a návrh vníma iba ako prezentáciu navrhovateľov pred médiami. Exminister školstva Ján Mikolaj (SNS) ju označil za málo fundovanú a nedomyslenú. Výhrady mali aj Rada vysokých škôl a Slovenská rektorská konferencia.

Beblavý avizoval zmeny

Po kritike avizoval poslanec Beblavý pozmeňovací návrh k novele. Žiada posunúť účinnosť novely z 1. mája na 1. septembra. Novinky by sa mali týkať aj prác, ktoré obsahujú tajné skutočnosti, napríklad štátne alebo obchodné tajomstvo. Beblavý chce autorom takýchto prác umožniť vyňať tajné časti do osobitnej prílohy. Tá nebude súčasťou obhajoby, ani zverejňovaná. Ďalšou novinkou by mala byť „odkladná lehota“ na zverejňovanie prác o rok, v odôvodnených prípadoch až o tri roky. Beblavý chce, aby mohol autor požiadať o odklad, ak chce získať čas na patentovanie svojho nápadu.

Oddialené zverejnenie o tri roky by schvaľoval rektor alebo dekan. Pozmeňovací návrh presvedčil Radu vysokých škôl, ktorá s takto zmenenou novelou súhlasí, rektori formálny súhlas nedali. Otázny zostáva ešte súhlas študenta so zverejnením práce, bez ktorého by nebol pripustený k obhajobe. V súčasnosti študenti podpisujú s vysokými školami licenčné dohody, ktoré im umožňujú nakladať s prácami podľa vlastného uváženia, ak cieľom nie je zisk. Minister Jurzyca odporučil Beblavého pozmeňovací návrh do ďalšieho legislatívneho procesu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján MikolajJana ŽitňanskáMartin PoliačikMiroslav BeblavýPeter Osuský