Fotografie z pádu lietadla L-39 pri Sliači: Príčinou nehody bolo údajne zlyhanie motora

NEHODA: Pád cvičného vojenského lietadla L 39
Vrak spadnutého cvičného vojenského lietadla L-39 medzi Sliačom a Kováčovou. Obaja piloti sa pred pádom lietadla katapultovali. Sliač, 10.8 2018. Foto: SITA/Peter Rusko Foto: SITA/Peter Rusko.

BRATISLAVA 10. októbra (WebNoviny.sk) – Príčinou stredajšieho pádu cvičného vojenského lietadla L-39 podľa veliteľa vzdušných síl OS SR Ľubomíra Svobodu bolo zlyhanie motora.

„V tom okamžiku boli vo vzduchu dve cvičné lietadlá L-39, ktoré plnili úlohu vzdušných bojov v priestore Levice. Pri návrate a pri pristávaní s vysunutými klapkami a podvozkom došlo k zlyhaniu motora. Bola to malá výška a piloti reagovali tak, že lietadlo nasmerovali do neobývaného priestoru, aby neohrozili obyvateľov mesta Sliač. Sami sa ešte následne stihli katapultovať a bezpečne pristáli,“ opísal nehodu Svoboda.

Piloti podľa neho v prvom rade zabezpečili, aby lietadlo spadlo medzi domy a potom použili katapultáž v zmysle predpisov. Lietadlo havarovalo približne o 14:07 medzi Sliačom a Kováčovou. Havarovaný stroj bol vyrobený v roku 1989 a odvtedy prešiel dvoma generálnymi opravami. Oboch pilotov po vyšetrení v nemocnici prepustili do domáceho liečenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Ozbrojené sily Slovenskej republiky