Zvolenského trápi pokles veriacich, cirkev by to mala riešiť

Veriaci si pripomenuli 250. výročie posviacky
Foto: Pavol Machovič

BRATISLAVA 31. decembra (WEBNOVINY) – V uplynulom roku pre cirkev na Slovensku, ale aj pre cirkev na celom svete bola podľa predsedu Konferencie biskupov Slovenska Stanislava Zvolenského najdôležitejšou témou nová evanjelizácia.

Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, cirkev sa ňou zaoberá už viacero rokov, všetci si uvedomujú jej potrebu a preto z hľadiska života cirkvi na Slovensku je to ústredná téma.

Ľudský egoizmus je podľa Zvolenského aj postoj voči Bohu. Vzrast egoizmu, vzrast sebectva je podľa neho cestou k tomu, že človek hľadá dôvody, aby istým spôsobom mohol povedať, že nepopiera jestvovanie Boha, ale necíti sa viazaný žiadnymi pravidlami.

Nová evanjelizácia vychádza podľa bratislavského arcibiskupa z bytostných daností človeka. Jednou z bytostných daností človeka je vedomie transcendencie. Človek zápasí podľa neho s tým, že kto je ten, ktorý ho presahuje.

Ten zápas je podľa Zvolenského akoby zdokumentovaný špecifickým spôsobom v knihách Svätého Písma Starého Zákona a vyúsťuje to v Ježišovi Kristovi. Vedie nás to k tomu, že v čo je primerané veriť o tom kto ma presahuje. Tu sa dostávame aj k Svätému Písmu ako základu, aj k spoločenstvu, ktoré je bytostne nevyhnutné k tomu, aby človek veril.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Stanislav Zvolenský