Novozvolený špeciálny prokurátor Lipšic zložil sľub do rúk Kollára

NR SR: Vyhlásenie nového špeciálneho prokurátora
Zľava: Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka a novozvolený špeciálny prokurátor Daniel Lipšic počas príchodu na vyhlásenie pre médiá po slávnostnom akte zloženia sľubu nového špeciálneho prokurátora do rúk predsedu Národnej rady SR v reprezentačných priestoroch Bratislavského hradu. Bratislava, 15. február 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 15. februára 12:20

Novozvolený špeciálny prokurátor Daniel Lipšic zložil sľub do rúk predsedu Národnej rady SR (NR SR) Borisa Kollára (Sme rodina) a oficiálne sa tak stal novým šéfom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Najdôležitejší pilier spravodlivosti

Šéf parlamentu v následnom príhovore skonštatoval, že funkcia špeciálneho prokurátora by mala byť jedným z najdôležitejších pilierov spravodlivosti.

„Bohužiaľ, v osobe bývalého špeciálneho prokurátora sa zhmotnilo to, čo si nik z nás pod pojmom spravodlivosť nepredstavuje,” povedal Kollár na margo momentálne väzobne stíhaného Dušana Kováčika. Kollár doplnil, že Lipšicovou úlohou bude v tejto súvislosti prinavrátiť dôveru odbornej aj laickej verejnosti v spravodlivosť, na čo má podľa neho správne predpoklady.

Podpredseda parlamentu Milan Laurenčík (SaS) doplnil, že Lipšic to vo funkcii špeciálneho prokurátora nebude mať ľahké. Pre boj za spravodlivosť je však podľa neho tým správnym človekom.

Vedenie generálnej prokuratúry je úplné

Lipšic je presvedčený, že sa spravodlivosť na Slovensku nachádza na križovatke a „je nádej, že sa možno po prvýkrát za 30 rokov pohne trestná spravodlivosť výrazne dopredu“. „Chcem sa o to spolu s mojimi kolegami pokúsiť, aby aj ľudia získali vieru, že zákon platí pre každého,“ doplnil.

Nový špeciálny prokurátor sa ďalej vyjadril, že sa bude snažiť podporovať prokurátorov ÚŠP, ktorí si vykonávajú svoju prácu zodpovedne. Mnohí z nich sú totiž podľa neho predmetom nevyberaných útokov. Lipšic po sľube uviedol, že s prokurátormi ÚŠP sa chce stretnúť ešte v pondelok.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý vystúpil pred médiá spolu s Lipšicom, sa teší, že vedenie generálnej prokuratúry je od pondelku úplné a nový šéf ÚŠP má jeho plnú podporu. „Sľubujem, že budem pre teba pán špeciálny prokurátor, ale aj pre prokurátorov ÚŠP oporou. Budem vás podporovať v zákonnej práci, ale zároveň vás aj budem kontrolovať,“ doplnil Žilinka, ktorý zároveň Lipšicovi zagratuloval k vymenovaniu.

Poslanci parlamentu zvolili Lipšica za špeciálneho prokurátora 5. februára 79 hlasmi. Lipšic vo voľbe ako jediný neprokurátor uspel medzi prokurátormi Petrom Kyselom, Jánom Šantom a Vasiľom Špirkom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel Lipšic
Firmy a inštitúcie Úrad špeciálnej prokuratúry