Zvýšenú radiáciu namerali už aj v mori pri Fukušime

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Japonsko týždeň po katastrofe
Foto: SITA/AP

TOKIO/OSAKA 22. marca (WEBNOVINY) – Obavy zo šírenia radiácie po zistení prítomnosti nebezpečných prvkov v potravinách opäť stúpli, keď úrady namerali zvýšené hodnoty už aj v mori neďaleko poškodenej jadrovej elektrárne.

Prevádzkovateľ elektrárne spoločnosť Tokyo Electric Power Co. uviedla, že testy potvrdili vysoké hodnoty rádioaktívnych látok v morskej vode. Podľa jej názoru však nepredstavujú pre ľudské zdravie žiadnu hrozbu. Hlavný tajomník japonskej vlády Jukio Edano to potvrdil, dodal však, že určitý vplyv by mohli mať, pokiaľ by terajšia situácia naďalej pokračovala. Aký dopad by radiácia mohla mať na podmorský život, nie je zatiaľ jasné.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu informovala, že japonské úrady uskutočnia nové merania vo vodách v okolí elektrárne v utorok a v stredu. V pondelok 100 metrov južne od elektrárne namerali niekoľkodesaťnásobne zvýšené hodnoty jódu i cézia. Informácie priniesla stanica CNN.

OBRAZOM: ZEMETRASENIE V JAPONSKU

Zemetrasenie v Japonsku
Foto: SITA/AP
Zemetrasenie v Japonsku
Foto: SITA/AP
Zemetrasenie v Japonsku
Foto: SITA/AP
Zemetrasenie v Japonsku
Foto: SITA/AP
Zemetrasenie v Japonsku
Foto: SITA/AP

Elektráreň Fukušima zasiahla najmenej 14-metrová tsunami

Obrovská vlna tsunami, ktorá vážne poškodila japonskú jadrovú elektráreň Fukušima, merala najmenej 14 metrov. V utorok to oznámil prevádzkovateľ elektrárne Tokyo Electric Power Co. (TEPCO). Technici spoločnosti totiž našli stopy po vlne v takejto výške. Hovorca TEPCO Naoki Cunoda dodal, že vlna mala najmenej 14 metrov, keď prechádzala parkoviskom elektrárne.

Vlna poškodila chladiaci systém reaktorov elektrárne Fukušima 1, ktoré sa začali prehrievať. Po viacerých výbuchoch vodíka a poškodení ochranných plášťov reaktorov začali do ovzdušia unikať nebezpečné rádioaktívne látky. Japonci sa teraz snažia poškodený reaktor ochladzovať a zabrániť tak ďalším výbuchom a únikom radiácie. Druhý závod elektrárne, Fukušima 2, ktorý je vzdialený asi 10 kilometrov, taktiež zasiahla tsunami, no spôsobila oveľa menšie škody. Obe elektrárne boli projektované, aby zvládli zemetrasenie s magnitúdou 8 a tsunami o výške 5,2 až 5,7 metra. Zemetrasenie, ktoré spôsobilo tsunami pred desiatimi dňami, malo magnitútu 9.

Fukušima po výbuchoch

Slovensko pomáha

Slovensko sa prostredníctvom Európskej únie zapojilo do poskytnutia humanitárnej pomoci Japonsku, na základe japonských požiadaviek poskytne ministerstvo vnútra materiálnu humanitárnu pomoc za 32-tisíc eur. Okrem toho v pondelok rozhodol minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda aj o poskytnutí finančnej humanitárnej pomoci Japonsku vo výške stotisíc eur, ktorú odovzdajú japonskému Červenému krížu. Agentúru SITA o tom informovali z tlačového odboru MZV SR.

Záchranné práce v jadrovej elektrárni Fukušima pokračujú

Záchranné práce v jadrovej elektrárni Fukušima zamerané na obnovenie dodávok elektrickej energie a ochladenie jej prehriatych reaktorov poškodených zemetrasením v utorok opäť pokračujú. Prerušené boli v pondelok potom, čo z dvoch jej reaktorov začal stúpať biely dym. Robotníkov preventívne evakuovali. Tajomník japonskej vlády uviedol, že dôvod stále nie je jasný, pretože experti nevedia, čo sa deje v budove, v ktorej sa reaktory nachádzajú. Teraz však práce na obnovení fungovania automatického chladiaceho systému pokračujú. Cieľom je zabrániť rozsiahlemu úniku radiácie.

K poškodeniu jadrového zariadenia vo Fukušime došlo po mimoriadne silnom zemetrasení s magnitúdou 9,0 a následných vlnách tsunami, ktoré spôsobili zlyhanie chladiaceho systému vo väčšine reaktorov. Z elektrárne po viacerých výbuchoch vodíka a poškodení ochranných plášťov reaktorov začali unikať nebezpečné rádioaktívne látky. Stupeň ohrozenia vo Fukušime nedávno zvýšilo zo štvrtého na piaty v rámci sedemdielnej škály.

Viac o situácii v Japonsku po ničivom zemetrasení sa dočítate tu:

Apokalypsa v Japonsku

Počet obetí zemetrasenia presiahol 9 tisíc

Počet obetí silného zemetrasenia v Japonsku a následných vĺn tsunami z 11. marca stúpol na 9 079. Informoval o tom v utorok ráno Národný policajný úrad. Na základe jeho údajov je 12 645 ľudí stále nezvestných a konečný počet obetí podľa odhadov presiahne 18 tisíc. Len v prefektúre Mijagi, ktorá je jednou z najviac postihnutých, sa očakáva viac ako 15 tisíc obetí. Polícia v ostatných zdevastovaných pobrežných oblastiach si konečný počet mŕtvych odhadnúť netrúfa, potvrdených obetí v regióne je však už takmer 3 400. Viac ako 350 tisíc obyvateľov na severe a východe Japonska navyše stále žije v prechodných ubytovacích centrách, v mnohých prípadoch bez dostatočného prísunu vody a potravín.

Vrtuľník nad reaktorom

https://www.youtube.com/watch?v=wxUau3DjjAA

Čo sa deje v Japonsku

* Japonsko stále zápasí s následkami ničivého zemetrasenia a vĺn tsunami, ktoré 11. marca zasiahli severovýchodné pobrežie ostrova Honšu. Tlačová agentúra Reuters v pondelok priniesla aktuálny prehľad situácie, v ktorom sa sústreďuje najmä na problém šírenia radiácie z poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima I.

* Oficiálny počet obetí zemetrasenia stúpol na 8450. Ďalších 12 931 osôb je nezvestných. Polícia však nevylučuje, že iba na území prefektúry Mijagi počet mŕtvych presiahne 15-tisícovú hranicu.

* Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila, že kontaminácia potravín rádioaktivitou je vážnejším problémom ako sa predpokladalo a netýka sa len bezprostredného okolia elektrárne. Kontaminácia potravín vyvezených do zahraničia sa však podľa nej zatiaľ

* Čínske a juhokórejské úrady oznámili, že sprísnia testovanie potravín dovezených z Japonska na prítomnosť rádioaktivity.

* Japonsko zastavilo vývoz špenátu zo štyroch prefektúr v okolí elektrárne Fukušima I ako aj vývoz mlieka zo samotnej prefektúry Fukušima. Japonská vláda však ubezpečuje, že potraviny pochádzajúce z oblastí mimo zóny ohrozenia sú bezpečné.

* Testy na prítomnosť rádioaktivity v špenáte a mlieku pochádzajúcich z okolia elektrárne potvrdili hodnoty presahujúce hranice stanovené japonskými normami. Mierne rádioaktívne sú aj vzorky z vodovodnej siete v Tokiu.

* Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Jukija Amano situáciu v Japonsku naďalej považuje za veľmi vážnu, vyjadril však presvedčenie, že krajina krízu „efektívne prekoná“.

* Japonský úrad jadrového dozoru upozornil, že pracovníci elektrárne Fukušima I by sa mohli nadýchať rádioaktívneho prachu, zatiaľ však podľa neho nič nenasvedčuje tomu, že k tomu došlo.

* Vysoký predstaviteľ japonskej vlády Tecuro Fukujama vyhlásil, že snahy o stabilizáciu jadrových reaktorov vo Fukušime priniesli určité zlepšenie, situácia však zostáva neistá.

* Japonská vláda oznámila, že hasiči prerušili postrekovanie jadrového reaktora číslo 3 morskou vodou po tom, ako sa nad príslušným blokom objavil oblak sivého dymu.

* Pracovníkom poškodenej elektrárne sa podarilo obnoviť pripojenie všetkých šiestich blokov na elektrickú sieť, čo by malo umožniť spustenie systémov chladenia reaktorov.

.

Fukusima
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jukija AmanoMikuláš Dzurinda