Akciový trh v Európe klesol, môžu za to automobilky

Akciové trhy, Tokio
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 18. septembra (WEBNOVINY) – Európsky akciový trh v utorok klesol. Nadol ho stiahol najmä automobilový sektor po správe, že predaje nových áut v EÚ minulý mesiac oslabili o 4,9 %.

Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 klesol o 0,5 % na 1 252,36 bodu po tom, čo obchodovanie v predchádzajúci deň uzatvoril najvyššie od júna 2008. Vedľajší index automobilových akcií stratil 1,4 %. Obchodovanie poznamenalo čakanie na závery dvojdňového zasadnutia Federálneho rezervného systému (Fed) v USA.

Na trhu podľa agentúry Reuters prevládajú očakávania, že Výbor pre operácie na voľnom trhu (FOMC) v stredu oznámi zníženie objemu dlhopisov, ktoré sťahuje Fed každý mesiac z trhu, o 10 mld. USD na 75 mld. USD. To zmiernilo časť obáv z radikálneho obmedzenie podporných opatrení, ktoré v minulom roku prispeli k zhodnoteniu európskych akcií o zhruba 30 %.

Akciový trh v USA v utorok posilnil. Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 0,23 % na 15 529,73 bodu, širší Standard & Poor’s o 0,42 % na 1 704,76 bodu a technologický Nasdaq o 0,75 % na 3 745,699 bodu. K rastu prispeli najmä očakávania, že Fed ohlási iba mierne úpravy svojho stimulačného programu. Na dôveru investorov pozitívne vplývali aj nižšie ceny ropy.

Tie klesli vďaka odvráteniu hrozby bezprostredného zásahu západných krajín pod vedením USA v Sýrii, čo zmiernilo obavy o bezpečnosť dodávok komodity z oblasti Blízkeho východu. V technologickom sektore posilnili akcie spoločnosti Microsoft o 0,4 % po správe, že softvérový gigant zvýši kvartálnu dividendu o 22 %.

Japonský akciový trh v stredu vzrástol vďaka optimizmu, že pozitívne dopady politiky centrálnej banky v USA pretrvajú aj po očakávanom zmiernení tempa stimulov. Hlavný tokijský index Nikkei posilnil o 1,4 % na 14 505,36 bodu a uzavrel tak na osemtýždňovom maxime. Širší Topix vzrástol o 1 % na 1 193,07 bodu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dow Jones