Alexander Slafkovský ovládol v Čunove kategóriu C1 mužov

Svetový pohár v Čunove
Slovenský kajakár Alexander Slafkovský počas kvalifikácie disciplíny C1 muži počas finále Svetového pohára. Bratislava, 1. september 2012. Foto: SITA/Marián Peiger

ČUNOVO 1. septembra (WEBNOVINY) – Slovenský reprezentant Alexander Slafkovský sa stal víťazom sobotňajších finálových pretekov Svetového pohára vo vodnom slalome v Čunove a zároveň triumfoval aj celkovo v päťdielnom seriáli.

V daždivom počasí predviedol v Areáli vodných športov Divoká voda najrýchlejšiu jazdu a išiel navyše bezchybne.

O 84 stotín sekundy zdolal Slovinca Anžeho Berčiča, tretí skončil Čech Vítězslav Gebas.

Ďalší Slováci vo finále Karol Rozmuš a Matej Beňuš obsadili 7., resp. 10. miesto.

Slafkovský sa tešil z premiérového celkového triumfu vo Svetovom pohári v kariére. Dvadsaťdeväťročný rodák z Liptovského Mikuláša dosiahol v Čunove druhé víťazstvo v pretekoch prestížneho seriálu, premiérove zaznamenal vlani v Prahe.

„Sezóna napokon vyšla, ako som chcel. Zo začiatku to bolo rozpačité, ale po prvých troch kolách Svetového pohára som vedel, že som na najlepšej ceste získať celkový triumf. Doteraz sa mi to nikdy nepodarilo. Chcel som v sezóne vyhrať aspoň jedny preteky Svetového pohára. Som o to šťastnejší, že sa mi to podarilo doma pred vlastným publikom a na takej náročnej trati, ako bola dnes. V Čunove jazdíme už veľmi dlho, ale v závere bola taká krkolomná kombinácia, ktorú sme nevymýšľali ani na tréningu. Bola nevýhodná pre pravákov, postavená v plytkej a rýchlej vode. Nebol priestor na manévrovanie, stačilo 5 cm mať inde špičku lode a už človek nemohol dôjsť do protivodnej bránky. Ja som sa tam tiež vytrápil, ale počul som kričať ľudí a musel som bojovať. Musím im poďakovať za podporu. Bolo to rozhodujúce miesto na trati. Ak to tam človek pokazil, potom nemal šancu na dobrý výsledok. Tam sa dnes rozhodovalo o pretekoch,“ povedal Alexander Slafkovský, ktorý je v hliadkach päťnásobným majstrom sveta a štvornásobným šampiónom starého kontinentu.

Obrazom: Svetový pohár v Čunove

Slovenský kajakár Matej Beňuš počas kvalifikácie disciplíny C1 muži počas finále Svetového pohára. Bratislava, 1. september 2012. Foto: SITA/Marián Peiger

Slovenský kajakár Matej Beňuš počas kvalifikácie disciplíny C1 muži počas finále Svetového pohára. Bratislava, 1. september 2012.. Foto: SITA/Marián Peiger

V jednotlivcoch bolo doteraz jeho najväčším úspechom 2. miesto na ME 2005, 2009 a 2011.

Až do záverečnej kombinácie bránok bojoval o prvenstvo vo finálových pretekoch Matej Beňuš. Dvadsaťštyriročný Bratislavčan však pokazil záver jazdy, keď doplatil aj na zlú vodu na záverečnej kombinácii bránok 18, 19.

Pokazil som záver jazdy. Jedna z bránok je na zlom mieste, mohol ju tam postaviť len zahraničný tréner. Je tam plytká voda, veľmi sa mení a bohužiaľ, mne to tam nevyšlo. Ani neviem, čo sa stalo. Viem, že ešte na druhom medzičase som bol najrýchlejší, spodnú časť trate som išiel ešte lepšie. Ak by som zvládol ten výjazd, potom bojujem o víťazstvo. Takto som posledný vo finále,“ sklamane hovoril Matej Beňuš.

Slafkovský získal v piatich pretekoch Svetového pohára celkovo 261 bodov. V Cardiffe i v Pau bol tretí, v Seu d´Urgell štvrtý, v Prahe druhý a v Bratislave prvý. V hodnotení mal náskok 57 bodov pred Španielom Anderom Elosegim. Tretí v hodnotení SP skončil Matej Beňuš.

Výsledky:

C1 muži – finále: 1. Alexander Slafkovský 111,88 (0), 2. Anže Berčič (Slovin.) 112,72 (0), 3. Vítězslav Gebas (ČR) 112,81 (0), 4. Benjamin Savšek (Slovin.) 116,02 (8), 5. Denis Gargaud Chanut (Fr.) 118,15 (2), 6. Ander Elosegi (Šp.) 119,92 (0), 7. Karol Rozmuš 120,43 (6), … 10. Matej Beňuš 128,40 (0), nepostúpil do finále: 19. Patrik Gajarský (všetci SR)

Konečné poradie SP (po 5 pretekoch):

C1: 1. Alexander Slafkovský (SR) 261 bodov, 2. Ander Elosegi (Šp.) 204, 3. Matej Beňuš (SR) 177, 4. Jan Benzien 171, 5. Nico Bettge (obaja Nem.) 167, 6. Vítězslav Gebas (ČR) 165, … 10. Karol Rozmuš 154, 37. Patrik Gajarský 35, 44. Michal Martikán (všetci SR) 28

Macová ovládla C1

Katarina macova

Slovenská reprezentantka Katarína Macová vyhrala na domácej vode v Čunove finálové preteky Svetového pohára vo vodnom slalome.

Vo finále triumfovala s náskokom 3,17 sekundy pred Austrálčankou Rosalyn Lawrenceovou. Tretia skončila Francúzka Oriane Reboursová. Macová v Čunove počas dvoch dní dominovala.

Medailu z majstrovstiev sveta si vážim oveľa viac, ale toto je tiež veľký úspech. V mojom rebríčku je asi druhý najväčší. So súperkami som sa veľmi nerozprávala o trati, ale včerajšia bolo o dosť ťažšia. Dnes to bolo tiež náročné, ale ľahšie ako v kvalifikácii. Moja budúcnosť bude záležať predovšetkým od zdravia. Tento rok som pre zdravotné problémy vynechala časť sezóny. Bola som na operácii hlasiviek, mala som tam hrčku a nemala som s tým čakať. Namiesto Svetových pohárov som musela ísť na operáciu. Úroveň singlistiek sa posunula poriadne dopredu, z roka na rok stúpa. Pocítila som to pred týždňom v Prahe, kde som urobila chybu a nedostala sa do finále. Verím, že o štyri roky už bude singlkanoe žien na olympijských hrách v Riu de Janeiro súčasťou programu,“ uviedla Katarína Macová.

Dvadsaťšesťročnej Macovej sa na pretekoch v Čunove pravidelne darí. Na majstrovstvách Európy 2010 v Areáli vodných športov Divoká voda bola zlatá, na svetovom šampionáte 2011 zasa bronzová.

Výsledky:

C1 ženy – finále: 1. Katarína Macová (SR) 144,06 (2), 2. Rosalyn Lawrenceová (Aus.) 147,23 (0), 3. Oriane Reboursová (Fr.) 147,63 (6), 4. Mira Louenová (Nem.) 150,21 (2), 5. Viktoria Dobrotvorská (Ukr.) 177,62 (2), 6. Nuria Vilarrublová (Šp.) 200,20 (6)

K1 bez Slovákov

Slovinec Jure Meglič sa stal víťazom kajaku jednotlivcov na finálových pretekoch Svetového pohára vo vodnom slalome v Čunove.

V dunajských perejách bol suverénny a o prvenstvo ho neobral ani dotyk jednej z bránok. Meglič triumfoval napokon s náskokom 21 stotín sekundy pred Francúzom Borisom Neveuom, tretí skončil ďalší reprezentant „krajiny galského kohúta“ Etienne Daille s odstupom 24 stotín sekundy.

Finále bolo veľmi vyrovnané, najlepšiu štvoricu pretekárov delilo 40 stotín sekundy, elitnú sedmičku 2,58 sekundy.

Pre slovenských reprezentantov bolo konečnou stanicou semifinále. Ani jeden z tria Martin Halčin, Ján Šajbidor a Kamil Kaniščák sa nedostal do desaťčlenného finále. V predpoludňajšom semifinále obsadil Halčin 16. miesto, o tri priečky za ním skončil Šajbidor a Kaniščáka, ktorý inkasoval „päťdesiatku“, klasifikovali až na 29. pozícii.

Veľké sklamanie zažil víťaz piatkovej kvalifikácie Joan Crespo zo Španielska, ktorého vďaka 100 trestným sekundám klasifikovali v semifinále na poslednej 40. priečke. Do finále sa nedostal ani strieborný medailista z OH v Londýne Vavřinec Hradilek z Českej republiky.

Daille tretím miestom v Čunove potvrdil celkový triumf vo Svetovom pohári, o ktorom rozhodol už pred týždňom v Prahe. Zo Slovákov skončil v hodnotení päťdielneho seriálu najlepšie Martin Halčin, ktorý obsadil 8. miesto.

Výsledky:

Muži:

K1 – finále: 1. Jure Meglič (Slovin.) 105,82 (2), 2. Boris Neveu 106,03 (0), 3. Etienne Daille (obaja Fr.) 106,06, 4. Luboš Hilgert (ČR) 106,22 (0), 5. Fabian Dörfler 107,11 (0), 6. Paul Böckelmann (Nem.) 107,72 (0), … nepostúpili do finále: 16. Martin Halčin, 19. Ján Šajbidor, 29. Kamil Kaniščák (všetci SR)

Konečné poradie SP:

K1 muži: 1. Etienne Daille (Fr.) 285 bodov, 2. Fabian Dörfler (Nem.) 210, 3. Vavřinec Hradilek (ČR) 183, 4. Sebastian Schubert 179, 5. Paul Böckelmann (obaja Nem.) 167, 6. Lucien Delfour (Aus.) 167, … 8. Martin Halčin 145, 21. Ján Šajbidor 96, 46. Kamil Kaniščák 40, 64. Miroslav Urban 20, 71. Tomáš Mráz 14, 71. Jakub Grigar (všetci SR) 7

Viac k osobe Alexander SlafkovskýJakub GrigarJán ŠajbidorKatarína MacováMartin HalčinMatej BeňušMichal MartikánMiroslav Urban