Alojz Hlina chce žalovať ministrov, za čipy utratil 200 eur

Alojz hlina
Poslanec Alojz Hlina. Foto: Facebook.com/alojzhlina

BRATISLAVA 23. októbra (WEBNOVINY) – Nezaradený poslanec NR SR Alojz Hlina chce podať žalobu na ministerstvo pôdohospodárstva za škodu, ktorá mu bola spôsobená tým, že na svojom salaši nechal začipovať psov.

Ako povedal v stredu pre agentúru SITA, stálo ho to 200 eur. Zároveň sa však na neho obrátili občania, ktorí s tým mali tiež spojené výdavky.

Hlina bude od ministerstva žiadať náhradu škody pre tých, ktorí prišli o peniaze pre nesprávnu prípravu materiálov, predloženie do NR SR a schválenie zákona.

„Občanom vznikli náklady. Ministerstvo si nabudúce dobre zváži, aké podklady bude predkladať parlamentu,“ povedal.

NR SR v utorok schválila zákon, podľa ktorého čipovanie psov, mačiek a fretiek bude od 1. januára 2014 dobrovoľné. Vyplynulo to z pozmeňujúceho návrhu poslancov Smeru-SD Mariána Záhumenského, Tibora Lebockého a Ľuboša Martináka.

Vládni zákonodarcovia zmenu zákona o veterinárnej starostlivosti o označovaní psov, mačiek a fretiek zapracovali k návrhu zákona o pomocných prípravkoch v ochrane rastlín, ktorú národná rada ako celok schválila. Povinné čipovanie spoločenských zvierat sa bude vzťahovať len na zvieratá, ktoré sa pohybujú medzi členskými štátmi EÚ a tými, ktoré sa dovážajú do únie z tretích krajín mimo nej, čo vyplýva z pravidiel Európskej únie.

Každý majiteľ čistokrvného psa bez preukazu pôvodu, kríženca, mačky či fretky bol povinný dať svoje zviera do 30. septembra začipovať. Informovala o tom na svojej internetovej stránke Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS SR). Majiteľov zvierat upozorňovala, že ak tak neurobia, hrozí im od veterinárnej správy pokuta do 300 eur.

Petržalka zastavila bezplatné čipovanie psov

Bratislavská Petržalka zastavila projekt bezplatného čipovania psov. Samospráva sa tak rozhodla po tom, ako poslanci Národnej rady SR zmenili veterinárny zákon a čip bude potrebovať iba zviera vyvážané za hranice.

Peniaze určené na tento projekt využije mestská časť na revitalizáciu detského ihriska alebo športoviska pre staršiu mládež. V tlačovej správe o tom informovala petržalská hovorkyňa Michaela Platznerová.

Ako uviedla Platznerová, Petržalka minulý týždeň informovala svojich obyvateľov o spustení projektu bezplatného čipovania psov určeného prednostne pre sociálne slabších obyvateľov. Na základe poslaneckého návrhu vyčlenilo miestne zastupiteľstvo na tento projekt pôvodne 15-tisíc eur.

Bezplatné čipovanie sa malo začať 4. novembra. Poslanci však na zasadnutí zastupiteľstva 22. októbra projekt zastavili s poukázaním na zmenu veterinárneho zákona, keďže majiteľ je povinný dať začipovať zviera len pri vycestovaní zvieraťa do zahraničia. Peniaze určené na tento projekt tak využije Petržalka pre svojich obyvateľov v inej oblasti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alojz Hlina