Američania očakávajú veľké víťazstvo nad Covid-19, podľa Trumpa to iné krajiny nedokážu

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 31. marca 13:43

Spojené štáty budú v čase vyvrcholenia krízy týkajúcej sa koronavírusu „dobre pripravené“, čo sa týka dostupnosti pľúcnych ventilátorov. Povedal to americký prezident Donald Trump.

Podľa jeho slov ventilátory v súčasnosti vyrába najmenej desať amerických firiem, niektoré by dokonca mohli smerovať na export. „Hovoríme, pokračujte v tom, lebo, úprimne – iné krajiny to nikdy nedokážu,“ poznamenal Trump.

Viac o téme: Koronavírus

Dodal tiež, že doteraz na koronavírus otestovali už viac než milión Američanov, čo je „viac než v ktorejkoľvek inej krajine. Ani len približne“.

Podľa odhadov by mohla súčasná kríza v USA vyvrcholiť o dva týždne. Trump si myslí, že „najbližších 30 dní bude náročných“, avšak sociálna izolácia môže zachrániť mnohé životy. „Čaká nás veľké víťazstvo,“ uisťuje Američanov prezident.

Nový vírus môže spôsobovať vážne problémy s dýchaním, keďže napáda pľúca. Ventilátory následne pomáhajú pacientom s dýchaním.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Prezident tiež oznámil, že predĺžil zákaz cestovania z Európy do USA, ktorý mal pôvodne platiť mesiac. Ide o jedno z opatrení proti šíreniu koronavírusu, konkrétne zo starého kontinentu, ktorý sa medzičasom stal novým epicentrom nákazy.

Toto i jemu podobné obmedzenia ostávajú v platnosti. Trump uviedol, že vláda uvažuje nad ich sprísnením.

Dodal, že federálne reštriktívne opatrenia, ako sú napríklad obmedzenia sociálnych kontaktov, budú platiť najmenej do 30. apríla.

Šéf Bieleho domu pritom ešte nedávno naznačoval, že pravidlá by mohol uvoľniť už na Veľkú noc, teda v polovici apríla. Krajina má však medzičasom najvyšší počet nakazených na svete.

Spojené štáty majú v súčasnosti vyše 163-tisíc potvrdených prípadov nákazy, čo ich radí vo svetovom rebríčku na prvé miesto. Viac než 3 000 ľudí v USA už koronavírusu podľahlo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump