Koronavírus: Slovensko má zrejme prvú obeť ochorenia Covid-19, banky povolia odklad splátok úverov (online)

Nemocnica, Španielsko
Jednotka intenzívnej starostlivosti v nemocnici v španielskej Badalone. Foto: SITA/AP.

ONLINE (MINÚTA PO MINÚTE) —> UTOROK 1. apríl 2020

Slovensko má zrejme prvú obeť koronavírusu. Minister zdravotníctva Marek Krajčí na tlačovom brífingu uviedol, že príčinou smrti muža, ktorý bol pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19 a prepustení z bojnickej nemocnice, bol obojstranný zápal pľúc.

Počet potvrdených prípadov sa za posledný deň zvýšil o 27 na 364. Už sú započítané aj čísla zo súkromných laboratórií, ktoré v predošlých dňoch ešte neboli k dispozícii. Medzi novými nakazenými sú aj malé deti a aj deväť ľudí nad 60 rokov.

Vláda už predstavili prvé opatrenia pre firmy, živnostníkov aj zamestnancov, o ktorých začne rokovať parlament. Za sprísnených podmienok sú otvorené už aj viaceré obchody a predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) avizuje aj odklad splátok hypoték a úverov.

Najviac obetí má Taliansko (10 779), ich počet stúpol o ďalších 837. Rekordný denný nárast zaznamenalo Španielsko, počet mŕtvych za posledný deň vzrástol o 849 na 94 417. Obetí pribúda aj v USA, kde ich už majú 3402 a počet potvrdených prípadov sa tam už blíži k 180-tisíc. V susednom Česku v utorok stúpol počet mŕtvych už na 31.

Viac o téme: Koronavírus

Príznaky ochorenia COVID-19 sú horúčka, kašeľ, dýchavičnosť a bolesť svalov. Podozrenie je pri nedávnej návšteve krajiny, v ktorej sa potvrdil výskyt koronavírusu alebo kontakt s nakazenou osobou či niekým, kto sa vrátil zo zahraničia.

Dôležité infolinky

Infolinka pre organizačné pokyny: 0800 221 234
Infolinka Úradu verejného zdravotníctva: 0917 222 682

Linky regionálnych úradov verejného zdravotníctva:

 • Banská Bystrica – 0918 659 580
 • Bratislava – 0917 426 075
 • Nitra – 0948 495 915
 • Trnava – 0905 903 053
 • Trenčín – 0911 763 203
 • Košice – 0918 389 841
 • Prešov – 0911 908 823
 • Žilina – 0905 342 812

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

 • Online (minúta po minúte)

22:00 Ďakujeme za sledovanie utorňajšieho online prenosu (minúta po minúte). Aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu vám prinesieme aj zajtra.

21:32 Láska nepozná hranice a neporazí ju ani pandémia koronavírusu. Dokazuje to dánsko-nemecká dvojica seniorov, 85-ročná Inga Rasmussen a 89-ročný Karsten Tüchsen Hansen, ktorí sa napriek tomu, že hranice medzi ich krajinami sú zatvorené, každý deň stretávajú pri závore na hraničnom priechode.

Rozložia si stoličky, každý na svojej strane hranice, a pri dodržaní bezpečnej vzdialenosti spolu niekoľko hodín živo diskutujú. Inga a Karsten sa stali miestnymi celebritami po tom, ako si ich počas bicyklového výletu všimol starosta dánskeho mesta Tonder a ich príbeh aj s dojímavou fotografiou zavesil na sociálne siete.

Nerozlučná dvojica počas konverzácie tradične konzumuje prinesené keksíky, nemecký dôchodca k nim popíja po troche aj alkoholické nápoje, zatiaľ čo jeho partnerka z Dánska je verná len káve. „Okrem iného preto, že šoférujem,“ vysvetľuje Inga Rasmussen pre Deutsche Welle. Jej spoludiskutér sa na miesto každý deň prepravuje na bicykli.

Predtým, než ich oddelili zatvorené hranice, chodili Inga s Karstenom často spolu na výlety do prírody. Obaja dúfajú, že kríza zanedlho pominie a oni budú môcť v organizovaní spoločných výletov pokračovať.

20:59 Vyhlásenia WHO o nepotrebnosti rúšok sú len trik, tvrdí český námestník ministra zdravotníctva Roman Prymula.

20:41 Počet obetí nového koronavírusu vo Veľkej Británii v utorok stúpol až o 27 percent. Z 1408 vzrástol na 1789 mŕtvych. Počet nakazených tiež narastá, je ich už 25 150.

20:20 V Spojených štátoch je najhoršia situácia v štáte New York, kde je už zhruba 1 550 úmrtí. Väčšina z nich je z mesta New York, kde koronavírus ochromil zdravotný systém. Zmierniť bremeno pribúdajúcich pacientov, ktorému nemocnice čelia, sa usilujú aj tamojšie obrovské kongresové či tenisové centrá premenené na zdravotnícke zariadenia.

20:09 Vo Francúzsku zomrelo ďalších 499 ľudí, čo je najviac za deň od začiatku pandémie. Počet obetí sa tak zvýšil na 3523. Vzrástol aj počet potvrdených prípadov o 7578 na 52 128.

19:57 Brusel pokračuje v schvaľovaní štátnej pomoci pre členské krajiny. Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v utorok vyzvala členské štáty, aby prijaté núdzové opatrenia v aktuálnej situácii neboli v rozpore so základnými hodnotami Európskej únie (EÚ) – slobodou, demokraciou, právnym štátom a dodržiavaním ľudských práv.

19:48 Počet potvrdených prípadov v Česku sa v utorok zvýšil o sedem na 31. Celkovo už otestovali 48 811 ľudí, z ktorých 3257 bolo pozitívnych. Z ochorenia Covid-19 sa už vyliečilo 45 pacientov.

19:41 V Egypte aj takto upozorňujú ľudí, aby ostali doma.

19:26 Školské jedálne by sa za prísnych hygienických a bezpečnostných opatrení mali v najbližších dňoch otvoriť. Stravu budú poskytovať nielen seniorom, ale aj žiakom.

19:14 Koronavírus má aj primár moskovskej nemocnice, ktorý sa nedávno stretol s prezidentom Vladimirom Putinom.

19:03 Slovensko má zrejme prvú obeť koronavírusu. Minister zdravotníctva Marek Krajčí na tlačovom brífingu uviedol, že príčinou smrti muža, ktorý bol pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19 a prepustení z bojnickej nemocnice, bol obojstranný zápal pľúc.

18:33 Fakultná nemocnica v Trnave má aktuálne k dispozícii 27 umelých pľúcnych ventilátorov, ich počet plánuje ďalej navyšovať.

18:20 Počet obetí v Taliansku sa zvýšil o ďalších 837 a celkovo už chorobe Covid-19 podľahlo 12 428 ľudí.

17:44 Predstavitelia spoločnosti U. S. Steel Košice (USSK) a Rada odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice sa dohodli na skrátení pracovnej doby na apríl za rovnakých podmienok, ako to bolo v predchádzajúcich mesiacoch. Agentúru SITA o tom informoval predseda Rady odborov OZ KOVO USSK Juraj Varga.

17:30 Daňovníci budú môcť podať daňové priznanie k dani z príjmu, ako aj zaplatiť daň, definitívne až po skončení pandémie.

17:02 Indický policajt Rajesh Babu bojuje proti šíreniu koronavírusu s pomocou špeciálnej prilby, ktorá pripomína vírus.

Koronavírus
Foto: SITA/AP

16:45 Vláda s pripomienkou schválila podmienky podpory zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO), ktorí v čase vyhlásenia hrozby šírenia koronavírusu uzatvorili svoje prevádzky.

16:33 Nezamestnaní, ktorí si v čase krízovej situácie spôsobenej hrozbou šírenia koronavírusu nedokázali nájsť prácu počas šiestich mesiacov, majú dostávať dávku v nezamestnanosti ešte jeden mesiac navyše. Vláda totiž schválila návrh, aby sa v tomto prípade obdobie poskytovania dávky v nezamestnanosti predĺžilo zo šiestich na sedem mesiacov.

16:20 Predseda parlamentu Boris Kollár zverejnil na sociálnej sieti Facebook oznámil, že Slováci si budú môcť odložiť splátky hypoték a úverov o šesť až deväť mesiacov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:58 Prezidentka Zuzana Čaputová prijala ministra financií Eduarda Hegera, zaujímala sa o pripravované opatrenia vlády, ktoré majú pomôcť ekonomike.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:39 Košický samosprávny kraj (KSK) poskytne ubytovanie na školskom internáte na Medickej 2 v Košiciach pre približne 200 repatriantov z Veľkej Británie. Ide o prvých navrátilcov zo zahraničia umiestnených v Košickom kraji. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

V karanténe pobudnú najviac 14 dní, respektíve do času, kým neabsolvujú testy na koronavírus s negatívnym výsledkom. Tie by mali byť vykonané približne v piaty deň pobytu. Aj po testovaní s negatívnym výsledkom ich ešte čaká povinná domáca 14-dňová karanténa.

Pre ubytovaných platí prísny zákaz vychádzania z izieb, môžu však využívať balkóny. Za porušenie karantény hrozí pokuta 1 659 eur.

15:33 „Jeden deň som mal teplotu a cítil som sa unavený, ale nebolo to nič hrozné. Vyležal som to cez noc, vypotil som sa do perín a druhý deň bolo hotovo. Keby som nemal pozitívny test, vôbec by som koronavírus neriešil a nezaoberal sa tým. Nevedel by som, že ho mám,“ povedal o koronavíruse český boxer Lukáš Konečný.

15:24 Počet potvrdených prípadov na celom svete vzrástol na viac ako 800-tisíc, na ochorenie Covid-19 už zomrelo takmer 39-tisíc ľudí.

15:12 Na Slovensko sa zatiaľ vrátilo 3 349 Slovákov v rámci repatriácie zo zahraničia. Informoval o tom na tlačovej konferencii štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí (MZV) Martin Klus (SaS). O repatriáciu zatiaľ požiadalo 6 037 Slovákov.

Ministerstvo v pondelok 30. marca oznámilo, že žiadosti o repatriáciu je možné pokladať do polnoci 2. apríla. Dôvod na ukončenie registrácie na repatriáciu spočíva podľa neho aj v tom, že rezort diplomacie už takmer mesiac upozorňuje Slovákov, aby necestovali do zahraničia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:57 Odbor komunikácie s médiami a verejnosťou parlamentu sa rozhodol venovať stovku komiksov pre deti v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:36 Mapa, odkiaľ sú pozitívne testovaní ľudia na ochorenie Covid-19.

14:23 Každá choroba má svoj špecifický pach, ktorý sa psy môžu naučiť rozpoznať. Psov už v minulosti používali na vycítenie chorôb ako malária, cukrovka či Parkinsonova choroba.

14:12 Slovensko má tretieho vyliečeného pacienta z choroby Covid-19, ako pred utorňajším rokovaním vlády povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí, ide o 39-ročného muža, ktorý bol predtým hospitalizovaný v nemocnici. Krajčí tiež uviedol, že sa zlepšil zdravotný stav pacienta, ktorý je momentálne na umelej pľúcnej ventilácii.

13:57 Americký prezident Donald Trump predĺžil zákaz cestovania z Európy do USA, ktorý mal pôvodne platiť mesiac. Ide o jedno z opatrení proti šíreniu koronavírusu, konkrétne zo starého kontinentu, ktorý sa medzičasom stal novým epicentrom nákazy. Toto i jemu podobné obmedzenia ostávajú v platnosti a možno ich vláda ešte viac sprísni, povedal Trump na tlačovej konferencii. Dokedy bude zákaz cestovania, ktorý mal vypršať v polovici apríla, platiť, však nechal prezident otvorené.

13:46 K prvým ekonomickým opatreniam Matovičovej vlády sa v utorok vyjadrila aj strana Smer-SD.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:39 V hlavnom meste Litvy sa snažia s pomocou siedmich dronov s reproduktormi o to, aby sa ľudia nezoskupovali na verejnosti. Stroje vypustili na oblohu v pondelok a čoskoro sa k nim pridajú aj desiatky ďalších. Nad mestom hliadkujú od 9:00 do 18:00 tamojšieho času a zameriavajú sa na parky, námestia a ďalšie miesta, kde by sa obyvatelia mohli zhromažďovať. Rozhodli sa tak po tom, ako vláda pred dvoma týždňami zaviedla pre šírenie koronavírusu rôzne obmedzenia, ako napríklad zákaz zoskupovania sa viac ako piatich ľudí na verejnosti.

Vilnius, koronavírus, Litva
Aj ulice litovského Vilniusu sú pre opatrenia vlády vyľudnené. Foto: SITA/AP.

13:22 Slovenskí zamestnávatelia tvrdia, že prvé ekonomické opatrenia Matovičovej vlády nestačia. Prekáža im najmä to, že sa zatiaľ nedotkli veľkých firiem.

13:01 Ak zostanú opatrenia na Slovensku platné od 27. marca vrátane otvorenia niektorých prevádzok, vrchol nákazy dosiahne na 110. deň 3,2 percenta.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:44 Obrovské hodiny pred tokijskou železničnou stanicou na chvíľu zastali, ale už znova spustili odpočítavanie do začiatku olympijských hier. Kým tohtoročný pokus o organizáciu hier v Japonsku vzhľadom na celosvetovú pandémiu koronavírusu nebolo možné dotiahnuť do konca, zainteresovaní veria, že na druhýkrát to už vyjde. Olympijské hry v Tokiu sa budú konať v termíne 23. júla – 8. augusta 2021 a na displeji hodín sa krátko po ich opätovnom spustení ukázalo, že do ich začiatku chýba 479 dní.

12:32 V Belgicku zomrelo v dôsledku koronavírusu dvanásťročné dievča. Je to zároveň najmladšia obeť infekcie spomedzi viac ako 700 mŕtvych v krajine. V utorok o tom informoval hovorca krízového centra pre koronavírus Emmanuel Andre. „Je to emočne veľmi náročný moment, pretože sa týka dieťaťa a takisto rozrušil lekársku a vedeckú komunitu,“ vyjadril sa. „Myslíme na jej rodinu a priateľov. Je to veľmi výnimočná udalosť a veľmi nás znepokojuje,“ dodal. Bližšie detaily o obeti nezverejnili.

12:14 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varuje ázijsko-tichomorský región pred uvoľňovaním opatrení v rámci krízy týkajúcej sa koronavírusu. Epidémia tam totiž „ešte zďaleka nie je prekonaná“, upozornil v utorok regionálny šéf WHO pre západné Tichomorie Takeši Kasai. Aktuálnymi opatreniami proti šíreniu ochorenia krajiny podľa jeho slov iba získavajú čas, aby sa mohli pripraviť na rozsiahlejší nápor nákazy. „Bude to dlhý boj a my nesmieme poľaviť v našej ochrane,“ povedal Kasai s tým, že to platí aj pre štáty s nízkou mierou nakazených. Vírus sa môže vrátiť a žiadna krajina pred ním nie je v bezpečí, upozornil.

12:06 Španielsko má už 8189 mŕtvych, ich počet za posledný deň stúpol o rekordných 849 ľudí. Celkový počet nakazených sa zvýšil na 94 417.

Nemocnica, Španielsko
Jednotka intenzívnej starostlivosti v nemocnici v španielskej Badalone. Foto: ilustračné, SITA/AP.

11:56 Notárske úrady prijímajú pre šírenie koronavírusu preventívne opatrenia. Agentúru SITA o tom informovala ich stavovská komora. Notári apelujú na ľudí, aby úrady, ktoré sú otvorené, využívali iba v naozaj nevyhnutných prípadoch. V obmedzenej prevádzke pracujú aj ďalšie právnické odvetvia, napríklad súdy. Na Slovensku je zatiaľ oficiálne potvrdených 363 potvrdených prípadov nového koronavírusu.

V súvislosti s opatreniami na boj s koronavírusom niektoré notárske úrady dočasne upravujú režim svojho fungovania. „Neteší nás, že musíme pristupovať k takýmto reštriktívnym opatreniam. V súčasnej situácii to však považujeme za najzodpovednejšie riešenie, ktorým chceme prispieť k boju proti nastupujúcej pandémii,“ uviedol Miroslav Gregor, prezident Notárskej komory SR.

Komora vyzýva občanov, aby služby úradov vyhľadávali len v nevyhnutných prípadoch a aby zbytočne nehazardovali so svojím zdravím a zdravím svojho okolia. Preto odporúča, aby každý pred plánovanou návštevou notárskeho úradu navštívil webové stránky jednotlivých notárskych úradov, na ktorých sú dostupné aktualizované otváracie hodiny pre verejnosť, ako aj telefonický kontakt, na ktorom mu budú poskytnuté potrebné konzultácie, prípadne usmernenia.

11:44 Ministerstvo zahraničných vecí upozorňuje Slovákov, že stále platí pre všetky krajiny sveta tretí stupeň výstrahy zo štyroch, a teda odporúčanie necestovať.

11:29 Rušením súčasnej poistky sa klient vystavuje riziku, hrozbe budúceho nepoistenia a uzatvorenia drahšej následnej novej poistky.

11:23 Bratislava pomáha rodičom aj linkou podpory.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:15 Štát nevie vyjsť v ústrety všetkým podnikateľom, podľa Matoviča na to nie sú peniaze. Jeden a pol miliardy eur mesačne je strop, čo si Slovensko môže dovoliť.

Igor Matovič
Premiér Igor Matovič. Foto: SITA/Branislav Bibel.

11:01 V Česku sa zvýšil počet obetí na 24, majú už 3002 potvrdených prípadov, ale aj 25 vyliečených pacientov.

10:46 Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo bližšie podrobnosti o nových prípadoch na Slovensku.

 • dievča, 3 roky, okres Bánovce nad Bebravou
 • muž, 29 rokov, okres Bardejov
 • žena, 64 rokov, okres Bratislava
 • žena, 68 rokov, okres Bratislava
 • muž, 68 rokov, okres Bratislava
 • chlapec, 4 roky, okres Bratislava
 • žena, 9 rokov, okres Bratislava
 • žena, 43 rokov, okres Čadca
 • muž, 24 rokov, okres Galanta
 • žena, 23 rokov, okres Hlohovec
 • žena, 64 rokov, okres Hlohovec
 • žena, 40 rokov, okres Martin
 • žena, 54 rokov, okres Michalovce
 • žena, 41 rokov, okres Nitra
 • žena, 80 rokov, okres Nitra
 • muž, 65 rokov, okres Nové Zámky
 • muž, 60 rokov, okres Prievidza
 • žena, 23 rokov, okres Rožňava
 • žena, 27 rokov, okres Rožňava
 • muž, 25 rokov, okres Svidník
 • muž, 43 rokov, okres Trebišov
 • muž, 48 rokov, okres Trebišov
 • Muž, 68 rokov, okres Trenčín
 • muž, 59 rokov, okres Trnava
 • žena, 21 rokov, okres Žiar nad Hronom
 • muž, 63 rokov, okres Žilina
 • žena, vek neznámy, okres Bratislava
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:42 Uvoľňujú sa kritéria, aby sa mohlo testovalo viac a aby aj lekár mohol nariadiť takýto druh vyšetrenia pre viac pacientov, oznámil Matovič.

10:40 Premiér Matovič zatiaľ nevie povedať, ako dlho budú karanténne opatrenia trvať. Ďalšie rozhodnutia vláda prijme až na základe výsledkov testovania a možností nášho zdravotníctva. Nevylúčil však prijatie tvrdších opatrení.

10:32 Ako ukázal nový štátny model šírenia nákazy, na vrchole môže byť 170-tisíc nakazených. Slovensko má aktuálne 550 umelých pľúcnych ventilácií. Do leta, keď bude u nás pandémia vrcholiť, budeme potrebovať asi 1000 takýchto prístrojov.

10:23 Podľa Smatanu máme nádej, že budeme jednou z piatich krajín sveta, podobne ako Singapur, Taiwan či Južná Kórea, kde sa šírenie koronavírusu podarilo dostať pod kontrolu.

10:18 Riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky (IZP) Martin Smatana uviedol, že Slovensku sa podarilo zastaviť dramatický rast šírenia vírusu a jeho reprodukčnú silu: „Podarilo sa nám oddialiť kapacitný limit zdravotníckych zariadení až na 70. deň a vyhli sme sa tak talianskemu alebo španielskemu scenáru.“ povedal na tlačovej konferencii.

10:15 Ako oznámil Matovič, v pondelok otestovali 668 ľudí, spolu tak bolo na Slovensku už urobených 7857 testov.

10:12 Počet potvrdených prípadov na Slovensku sa zvýšil o 27 na 364. Oznámil na tlačovej konferencii premiér Igor Matovič, s tým že deväť nových pacientov je vo veku nad 60 rokov, ktorí patria do rizikovej skupiny.

10:09 Naživo: Tlačová konferencia

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:54 Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa uplatní u 27 tis. z celkového počtu 35 tis. svojich zamestnancov skrátený pracovný čas, čiže vládny program, v rámci ktorého počas epidémie koronavírusu dostanú väčšinu platu. Firma informovala, že skrátený pracovný čas dohodla s predstaviteľmi zamestnancov, ktorí zastupujú palubný a pozemný personál. Samostatnú dohodu s pilotmi ešte len musí uzavrieť.

Na základe dohody Lufthansa využije vládny program uhrádzania 60 percent miezd a firma ich bude doplácať do výšky 90 percent čistého zárobku. „Chceme chrániť pracovné miesta našich zamestnancov,“ povedal šéf oddelenia ľudských zdrojov Lufthansy Michael Niggeman. Nemecký program skráteného pracovného času sa rozsiahlo využíval počas recesie v roku 2009, kedy podporil 1,5 mil. zamestnancov a obmedzil nezamestnanosť.

9:41 Živnostníci zatiaľ nie sú veľmi spokojní s opatreniami, prvé ohlásené sú podľa nich nedostatočné.

9:22 Spojené štáty budú v čase vyvrcholenia krízy týkajúcej sa koronavírusu „dobre pripravené“, čo sa týka dostupnosti pľúcnych ventilátorov. Povedal to americký prezident Donald Trump. Podľa jeho slov ventilátory v súčasnosti vyrába najmenej desať amerických firiem, niektoré by dokonca mohli smerovať na export.

9:06 Taliansko očakáva, že aktuálna kríza tam bude vrcholiť už o niečo vyše týždňa.

8:53 Ako si vypočítať pokles tržieb, ak chce živnostník alebo firma pre koronavírus požiadať o príspevok.

Kalkulačka, koronavírus
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

8:45 Premiér Igor Matovič bude mať od 10:00 tlačovú konferenciu spoločne s generálnym riaditeľom odboru stratégie Inštitútu zdravotnej polikliniky Martinom Smatanom, ktorej témou bude „Predpoklad ďalšieho šírenia koronavírusu na Slovensku“. Prinesieme vám ju naživo.

8:30 Červenou zónou pre pacientov podozrivých na COVID-19 sa môžu stať aj celé nemocnice na Slovensku.

Na pondelňajšom tlačovom brífingu o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí. Ako uviedol, v online systéme rezortu sledujú, ako sa na Slovensku šíri pandémia nového koronavírusu. Na základe toho sa bude dynamicky pristupovať k reprofilizácii nemocníc.

Ako uviedol šéf rezortu zdravotníctva, zatiaľ je v Bratislave červenou zónou infekčná klinika na Kramároch. Stane sa ňou aj jeden pavilón v Ružinove. „Postupne, ak bude narastať počet pacientov s ochorením COVID-19, budeme celú nemocnicu na Kramároch reprofilizovať na červenú, kde sa budú ošetrovať aj pacienti COVID-19 pozitívni, ktorí budú potrebovať akútnu zdravotnú starostlivosť,“ uviedol Krajčí.

Ako dodal, v košickej nemocnici na Rastislavovej ulici bude reprofilizovaný celý blok, v Martine sú vyhradené dva bloky, uvažovať sa bude aj o ďalších.

8:22 Len pripomína, že aj otváracie hodiny pobočiek Slovenskej pošty sú až do 5. apríla upravené individuálne.

V mestách nad 10-tisíc obyvateľov je väčšina pôšt otvorených do 16.00, vybrané do 17.00. V sobotu a nedeľu sú všetky pošty zatvorené. Spoločnosť plošne zastavila podaj a distribúciu letákov od 17. marca a pozastavila sprostredkovávanie komerčných služieb vo svojich pobočkách od 18. marca až do odvolania.

Pošta
Foto: ilustračné, SITA/Marko Erd.

8:13 Automobilky Ford a General Motors plánujú vyrobiť 50-tisíc pľúcnych ventilátorov za 100 dní. Informovala americká televízia CNBC.

8:05 V USA pribúda nakazených po stovkách, krajina ich hlási už 164 253 a počet obetí sa zvýšil na 3167. Prezident Donald Trump v pondelok svojsky skonštatoval, že ak na koronu zomrie 200-tisíc ľudí bude to dobrá práca.

7:32 České ministerstvo zdravotníctva radí, kedy ísť v súčasnej situácii k lekárovi a ako sa správať.

7:13 Počet obetí vo Francúzsku sa prehupol cez 3000, celkovo ich už je 3024 a počet potvrdených prípadov sa zvýšil na 44 550.

6:54 Japonska automobilka Toyota pre obmedzenie vyvolané epidémiou koronavírusu zastavuje výrobu vo svojich európskych závodoch. Rozhodnutie, o ktorom spoločnosť informovala je účinné minimálne do 20. apríla. V Európe Toyota podľa agentúry AP vyrába vo Francúzsku, Veľkej Británii, Českej republike, Poľsku, Turecku a Portugalsku. Podľa hovorkyne firmy v Číne automobilka už obnovila bežnú produkciu. V Rusku Toyota výrobu zastavuje predbežne do piatku. Automobilka už skôr zatvorila továrne v Severnej Amerike. V Južnej Amerike a viacerých ázijských krajinách zase utlmila výrobu.

6:31 Česko má už 25 vyliečených pacientov, bohužiaľ stúpol aj počet mŕtvych na 23

6:15 Na celom svete je už viac ako 780-tisíc potvrdených prípadov, počet obetí stále stúpa a je ich takmer 38-tisíc.

6:00 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte). Aj dnes vám prinesieme aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Na Slovensku už máme 337 prípadov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom