Španielsko prekonalo smutný rekord, za jeden deň zomrelo na Covid-19 viac ako 840 ľudí

Nemocnica, Španielsko
Foto: ilustračné, SITA/AP.

V Španielsku zaznamenali 849 nových úmrtí v dôsledku nového koronavírusu, najvyšší denný počet od začiatku pandémie v tejto juhoeurópskej krajine. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva s tým, že počty nových infekcií aj úmrtí stúpli približne o 11 percent. Celkovo v Španielsku evidujú 94 417 potvrdených prípadov nákazy a 8 189 úmrtí.

Krajina tak vníma mierny nárast v prípadoch aj napriek celkovému pomalému spomaleniu šírenia počas uplynulého týždňa, ktoré úradom umožnilo sústrediť sa na zabránenie kolapsu zdravotného systému.

Viac o téme: Koronavírus

Prinajmenšom tretina zo 17 regiónov Španielska je už na hranici svojej kapacity s využitím jednotiek intenzívnej starostlivosti a v hoteloch, výstaviskách a športových centrách pribúdajú nové lôžka.

Prinajmenšom 14 percent z nakazených osôb sú zdravotnícki zamestnanci. Mnohí z nich postrádajú riadne ochranné vybavenie.

Vláda sa usiluje zmierniť sociálne následky veľkého spomalenia hospodárstva. Ako uvádza agentúra AP, krajina je oficiálne v štádiu „hibernácie“, preventívne opatrenia, ktoré začali platiť od utorka, zastavili všetku ekonomickú aktivitu okrem nevyhnutných sektorov.

Očakáva sa, že vláda premiéra Pedra Sáncheza prijme balíček pomoci vo výške 700 miliónov eur, vrátane pôžičiek s nulovým úrokom, a tiež pozastaví vysťahovanie rodín, ktoré si nemôžu dovoliť platiť nájomné.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom