Boris Kollár: Banky odložia splátky úverov aj hypoték o 9 mesiacov

Boris kollar 1.jpg

Predseda NR SR Boris Kollár po stretnutí so zástupcami bánk na Facebooku oznámil, že banky odložia splátky úverov, hypoték či lízingu o 6 až 9 mesiacov. Vo veľkej väčšine by to ale malo byť o 9 mesiacov. Opatrenie ešte musia podľa neho schváliť koaličná rada aj vláda.

Odklad by mal vstúpiť do platnosti zrejme 15. apríla.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Nová koalícia pod vedením premiéra Igora Matoviča už niekoľko dní čelila otázkam, ako chcú v čase koronavírusovej pandémie a zamrznutej ekonomiky pomôcť občanov, ktorí budú masovo prichádzať o živobytie. Doteraz predstavené opatrenia na pomoc hospodárstvu mnoho odborníkov nepovažovalo za dostačujúce.

Zamestnávatelia žiadajú reakciu

Predstavitelia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR), Republikovej únie zamestnávateľov SR (RÚZ SR), Asociácie priemyselných zväzov (APZ), Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK), Klubu 500, Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) a Zväzu automobilového priemyslu (ZAP SR) požiadali vládu, aby urýchlene zriadila  hospodársky krízový štáb, ktorý by prijal ekonomické opatrenia v boji proti hospodárskym dopadom koronavírusu pre všetkých zamestnávateľov aj zamestnancov bez rozdielov.

Podľa predsedu SOPK Petra Mihóka je problémom aj to, že Slovensko nevyužíva finančný rámec fungujúci v EÚ. „Musíme konštatovať, že SR je jedna z mála krajín, ktorá neprijala finančný rámec. To znižuje finančnú schopnosť našich firiem. Pripravujeme sa o budúce pozície na európskych trhoch. Okolité krajiny sú pri schvaľovaní ekonomických opatrení ďalej. Opatrenia musia mať plošný charakter, nemôžeme robiť nejaké delenie. Musíme povedať, že nevyužívame dostatočne ani prostriedky z Európskej investičnej banky (EIB) či európskeho stabilizačného mechanizmu známeho pod názvom – Euroval či prostriedky z eurofondov. Myslím si, že budeme musieť akceptovať vyššie zadĺženie našej ekonomiky, no to vytvorí predpoklad na to, aby podniky do budúcna toto zadĺženie zmiernili,“ upozornil Peter Mihók.

Razantní Česi

V iných krajinách, napríklad v Česku, vlády pristupovali k pomoci oveľa razantnejšie. Českí živnostníci postihnutí štátnymi opatreniami proti šíreniu koronavírusu napríklad dostanú 15-tisíc CZK (546 eur) mesačne za obmedzenie ich podnikania. Drobným podnikateľom chce česká vláda tiež zjednodušiť ich situáciu s úvermi, napríklad odložením splátok.

Tamojšia vláda pripravuje už druhý balík pomoci prostredníctvom bezúročných úverov s ročným odkladom splátok. Takzvaný COVID II budú môcť využívať aj drobní podnikatelia, požičať si môžu do 15 miliónov korún (550-tisíc eur). Do programu COVID II vláda vyčlenila päť miliárd korún (180 miliónov eur).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárPeter Mihók
Firmy a inštitúcie APZ Asociácia priemyselných zväzovAZZZ Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SRNR SR Národná rada Slovenskej republikyRUZ Republiková únia zamestnávateľovSOPK Slovenská obchodná a priemyselná komoraSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komoraZAP Zväz automobilového priemyslu SR