Americkí vojaci cvičia so Slovákmi, v Lešti sa im páči

Americkí vojaci dorazili na Slovensko, cvičia v Lešti
Pri spoločnom výcviku jednotiek sa využívajú aj štyri vrtuľníky UH-60 Black Hawk. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 6. marca (WEBNOVINY) – Špeciálne sily Slovenska a Spojených štátov amerických spoločne cvičia v Centre výcviku Lešť.

Ako informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Balleková, na cvičení sa zúčastňuje 103 príslušníkov americkej 10. skupiny špeciálnych síl a 56 príslušníkov žilinského 5. pluku špeciálneho určenia.

Nacvičujú aj postupy boja proti terorizmu

Pri spoločnom výcviku jednotiek sa využívajú aj štyri vrtuľníky UH-60 Black Hawk. Cieľom je precvičenie spoločných operačných a taktických postupov jednotiek pri boji proti terorizmu, pašovaniu nebezpečného materiálu cez hranice Európskej únie a odovzdanie prípadne získaného materiálu jednotke Radiačnej, chemickej a biologickej ochrany (RCHBO) na preskúmanie a prevoz na bezpečné miesto. Spoločné cvičenie špeciálnych síl Slovenska a Spojených štátov potrvá do 13. marca.

Na cvičení sa vo štvrtok zúčastnil štátny tajomník Ministerstva obrany SR Miloš Koterec. Ako povedal, „toto cvičenie je pokračovaním výbornej spolupráce medzi Slovenskom a Spojenými štátmi americkými. Ide o ďalší zo spoločných výcvikov príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia s americkými partnermi, ktoré boli v minulosti zamerané najmä na pôsobenie v operácii ISAF v Afganistane.“

Naplánované je aj cvičenie s Rakúskom

Súhlas s úspešnou spoluprácou slovenských a amerických vojakov vyjadril aj zástupca veľvyslanca Spojených štátov amerických v SR Norman Scharpf. „Slovensko má výborné tréningové priestory a ponúkajú možnosť vojakom trénovať v reálnych podmienkach,“ povedal.

Špeciálne sily USA sú podľa slov druhého zástupcu náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Pavla Macka naším strategickým partnerom. „Intenzívne cvičíme aj s ďalšími partnermi, s Českou republikou, Poľskom a tento rok je naplánované cvičenie s Rakúskom,“ povedal Macko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miloš Koterec
Firmy a inštitúcie Ozbrojené sily Slovenskej republiky