Anastasia Kuzminová vybojovala v sobotu ďalší bronz

Anastasia Kuzminová vybojoval v Nórsku bronz
Slovenská reprezentantka v biatlone Anastasia Kuzminová v stíhacích pretekoch na 10 km v rámci 7. kola Svetového pohára v biatlone v areáli Holmenkollen na predmestí nórskej metropoly Oslo. Foto: SITA/AP

OSLO 2. marca (WEBNOVINY) – Víťazkou stíhacích pretekov žien na 10 km v rámci 7. kola Svetového pohára v biatlone v areáli Holmenkollen na predmestí nórskej metropoly Oslo sa stala Nórka Tora Bergerová.

Bolo to jej jubilejné desiate prvenstvo v pretekoch o krištáľový glóbus v aktuálnej sezóne, 26. v kariére.

Druhá prišla do cieľa Marie Dorinová Habertová z Francúzska, piatkový bronz z rýchlostných pretekov obhájila slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová.

Bolo to pre ňu štrnáste pódiové umiestnenie v kariére, tretie v aktuálnej sezóne. Druhá Slovenka Janka Gereková nenastúpila na štart.

Preteky boli mimoriadne dramatické. Vietor na strelnici robil biatlonistkám obrovské problémy. Zo začiatku najlepšie zvládala jeho poryvy Dorinová Habertová a po tretej streleckej položke sa dokonca ujala vedenia. Záver však jednoznačne patril Bergerovej, ktorá tak po piatkovom triumfe v šprinte opäť vystúpila na najvyšší stupienok. Dorinová Habertová za ňou zaostala o vyše pol minúty.

Obrazom: Kuzminová vybojovala druhý „nórsky“ bronz

Anastasia Kuzminová vybojoval v Nórsku bronz
Foto: SITA/AP

Kuzminová vybiehala z tretej pozície, ktorú si vybojovala v piatok.

Nevyšla jej však prvá streľba v ľahu, musela ísť na trestný okruh a vypadla z prvej trojky.

Čisto zvládnutá druhá položka rovnako v ľahu ju však opäť vrátila do boja o medailu.

Zozadu sa medzitým k nej blížila Bieloruska Darja Domračevová.

Na poslednú streľbu prišli prakticky spoločne. Kým však 28-ročná rodáčka z ruského Ťumenu, ktorá si už štvrtý rok oblieka slovenský dres, trafila štyri z piatich terčíkov, Bieloruska iba jediný. Kuzminová si tak pokojne postrážila bronzovú pozíciu. Za Bergerovou zaostala o 45 sekúnd.

Na hranici regulárnosti

Anastasia Kuzminová vybojoval v Nórsku bronz
Foto: SITA/AP

„Nasťa ukázala, že to vie nielen v behu, ale aj na strelnici. Predviedla dnes excelentný výkon,“ nešetril superlatívmi jej strelecký tréner Juraj Sanitra.

Podmienky v Holmenkollene boli v sobotu mimoriadne ťažké. Nárazový vietor robil pretekárkam na strelnici obrovské problémy, Kuzminová však z tohto duelu s prírodou vyšla víťazne.

„Bolo to naozaj na hranici regulárnosti. Nasťa však dokonale vedela zareagovať na meniace sa podmienky, všetko vnímala, pracovala na strelnici skutočne výborne. Musím len zopakovať, že to bol z jej strany majstrovský výkon,“ pokračoval skúsený kormidelník.

Bergerová jednoznačne kráča za svojím premiérovým celkovým triumfom vo Svetovom pohári. Svoj náskok pred Domračevovou zvýšila na tristodeväť bodov.

Potenciál je, peniaze nie

Anastasia Kuzminová si polepšila v oboch poradiach. V celkovom sa dostala už na 11. miesto a po nedeľných pretekoch s hromadným štartom bude určite v elitnej desiatke, pretože nenastúpi aktuálne ôsma Ruska Oľga Zajcevová, ktorá má iba o 10 bodov viac. Ak by aj Kuzminová skončila v nedeľu posledná tridsiata, získa 11 bodov a preskočí Zajcevovú. V hodnotení stíhacích pretekov je pred záverečnými pretekmi deviata.

„Nasťa jednoznačne patrí do desiatky najlepších, chceme o tom presvedčiť aj tých neprajníkov, ktorí stále o tom pochybujú. Tieto výsledky sú dôkazom, že sa treba o ňu starať už s výhľadom na budúcoročnú olympiádu v Soči. Nehovorím, má dobré podmienky, ale stále je to ďaleko od toho, aby sa mohla pripravovať na špičkové výkony a predať potom v pretekoch to, čo v nej naozaj je. Potenciál má, chýbajú však financie,“ posťažoval sa tréner, ktorý stál pri jej najväčších úspechoch.

Výsledky:

1. Tora Bergerová (Nór.) 32:12,2 min (4 trestné okruhy), 2. Marie Dorinová Habertová (Fr.) +31,2 s (2), 3. Anastasia Kuzminová (SR) +45,1 (4), 4. Krystyna Palková (Poľ.) 1:32,3 (2), 5. Darja Domračevová (Biel.) +2:14,5 (9), 6. Tiril Eckhoffová (Nór.) +2:39,1 (4), … Janka Gereková (SR) – nenastúpila na štart

Poradie vo SP po dvadsiatich pretekoch z 26 naplánovaných:

1. Tora Bergerová (Nór.) 1009 bodov, 2. Darja Domračevová (Biel.) 700, 3. Andrea Henkelová (Nem.) 670, 4. Marie Dorinová Habertová (Fr.) 640, 5. Olena Pidrušná (Ukr.) 631, 6. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 630, … 11. Anastasia Kuzminová 554, 21. Janka Gereková 336, 93. Martina Chrapánová (všetky SR) 6

Poradie v hodnotení stíhacích pretekov po siedmich z ôsmich naplánovaných (malý krištáľový glóbus):

1. Tora Bergerová (Nór.) 369 bodov, 2. Andrea Henkelová (Nem.) 243, 3. Olena Pidrušná (Ukr.) 241, 4. Marie Dorinová Habertová (Fr.) 234, 5. Darja Domračevová (Biel.) 221, 6. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 221, … 9. Anastasia Kuzminová 196, 26. Janka Gereková (obe SR) 99

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anastasia KuzminováAndrea HenkelováDarja DomračevováJanka GerekováJuraj SanitraKaisa MäkäräinenováMarie Dorinová HabertováMartina ChrapánováOľga ZajcevováTora Bergerová