Skvelá Kuzminová siahala na medailu z majstrovstiev sveta

Anastasia Kuzminová
Anastasia Kuzminová Foto: SITA/AP

NOVÉ MESTO NA MORAVE 13. februára (WEBNOVINY) – Nórka Tora Bergerová suverénnym spôsobom zvíťazila vo vytrvalostných pretekoch žien na 15 km na majstrovstvách sveta v biatlone v Novom Meste na Morave.

Striebro si vybojovala Nemka Andrea Henkelová, bronz Ukrajinka Vaľ Semerenková. O najlepší výsledok slovenských farieb na tomto šampionáte sa postarala Anastasia Kuzminová, ktorá skončila štvrtá. Ďalšie Slovenky sa už nezmestili ani do bodovanej štyridsiatky.

Druhou najlepšou bola prekvapujúco Terézia Poliaková, ktorá s tromi trestnými minútami skončila štyridsiata siedma, čo je jej najlepší výsledok v kariére. Janka Gereková až šesťkrát namierila mimo terč a zaradila sa na konečnú 62. priečku, Martinu Chrapánovú s rovnakou streleckou bilanciou klasifikovali na 66. mieste.

Tora bergerova

Víťazná 31-ročná Bergerová predviedla v drobnom snežení a neustále sa meniacom vetre famózny výkon.

Všetkých 20 terčíkov na štyroch streleckých položkách bezpečne sklopila a suverénne si prišla do cieľa po svoj celkovo siedmy titul majsterky sveta v kariére, tretí na tomto šampionáte.

Potvrdila ním svoju suverenitu v tejto disciplíne, keď vo vytrvalostných pretekoch predtým triumfovala aj na zimných olympijských hrách vo Vancouveri, na minuloročných majstrovstvách sveta i v jediných tohtosezónnych pretekoch koncom novembra vo švédskom Östersunde.

Keďže výsledky z MS sa počítajú aj do celkovej klasifikácie Svetového pohára, bolo to už jej 24. prvenstvo a opäť zvýšila svoj náskok na čele priebežného poradia. V historických štatistikách je s bilanciou 7 zlatých, 4 strieborné a 5 bronzových medailí už siedmou najlepšou biatlonistkou.

Nestarnúca 35-ročná Nemka Henkelová rovnako zvládla streľbu so stopercentnou úspešnosťou, ale bežecky zaostala o 52,7 s. Pre Nemecko vybojovala prvú medailu v Novom Meste na Morave, pre seba už 16. v kariére (8 – 6 – 2). Bronzová pozícia patrila Ukrajinke Vaľ Semerenkovej.

Anastasia Kuzminová začala vynikajúco. Po tretiu streleckú položku bola líderkou poradia. Potom v ľahu netrafila druhý terčík, na poslednej položke v stoji jej ušiel ďalší. S dvoma trestnými minútami sa vo výsledkovej listine zaradila na štvrté miesto. Bežecky bola štvrtá najrýchlejšia, medaila jej ušla o 12,5 sekundy.

Nasťa podala vynikajúci, perfektný výkon, bola maximálne sústredená, koncentrovaná. Nemám jej čo vyčítať. Tie dva chybné výstrely idú na vrub meniacemu sa vetru na strelnici. Bežecky patrila medzi najrýchlejšie. Myslím, že môžeme byť veľmi spokojný s tým, čo predviedla. Po rýchlostných pretekoch sme boli všetci nahnevaní na šťastenu, ktorá sa nám odvrátila, teraz je to oveľa radostnejšie. Je to povzbudenie pred ďalšími pretekmi,“ skonštatoval pre RTVS jej strelecký tréner Juraj Sanitra.

Najlepší výsledok v kariére zaznamenala 23-ročná Terézia Poliaková. Doteraz jej najlepším umiestnením bola 57. priečka v šprinte v januári v nemeckom Ruhpoldingu. Teraz dokázala poskočiť o desať miest vyššie. Janke Gerekovej a Martine Chrapánovej sa preteky vôbec nevydarili. So šiestimi trestnými minútami sa umiestnili v siedmej desiatke výsledkovej listiny.

Vo Svetovom pohári Bergerová kráča k svojmu celkovému triumfu. Na druhé miesto poskočila zo šiestej priečky Henkelová. Za vedúcou Nórkou však zaostáva o priepastných 263 bodov. Tretia je Kaisa Mäkäräinenová z Fínska. Darja Domračevová, ktorá na MS prišla v pozícii druhej dámy svetového biatlonu, na Vysočine prežíva jedno sklamanie za druhým. V stredu skončila tridsiata tretia a klesla na 5. miesto. Kuzminová sa ani po výbornom výsledku v poradí neposunula, zostala trinásta. V hodnotení vytrvalostných pretekov je však na vynikajúcej štvrtej pozícii. Janka Gereková nebodovala a klesla z 19. na 20. priečku.

Výsledky – vytrvalostné preteky žien na 15 km – Nové Mesto na Morave:

1. Tora Bergerová (Nór.) 44:52,5 min (0 trestných minút), 2. Andrea Henkelová (Nem.) +52,7 s (0), 3. Vaľ Semerenková (Ukr.) +1:42,5 (1), 4. Anastasia Kuzminová (SR) +1:55,0 (2), 5. Vita Semerenková (Ukr.) +2:25,9 (1), 6. Oľga Zajcevová (Rus.) +2:30,9 (2), … 47. Terézia Poliaková +6:41,3 (3), 62. Janka Gereková +8:47,1 (6), 66. Martina Chrapánová (všetky SR) +9:04,4 (6)