Anastasia Kuzminová získala v Soči zlatú olympijskú medailu

Anastasia Kuzminová
Zľava: Ruská reprezentantka v biatlone Olga Vilukhina, slovenská reprezentantka Anastazia Kuzminová a ukrajinská biatlonistka Vita Semerenková sa tešia z víťazstva po biatlonových pretekoch v šprinte na 7,5 km žien na ZOH 2014 v Soči. Rusko, Soči, 9. február 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

SOČI 9. februára (WEBNOVINY) – Slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová získala zlatú medailu v rýchlostných pretekoch biatlonistiek na zimných olympijských hrách v Soči.

Obrazom: Anastasia Kuzminová vybojovala pre Slovensko zlatú medailu:

Kuzminová podala v nedeľu podvečer v biatlonovom kompexe Laura suverénny výkon v bežeckej časti aj na strelnici a obhájila zlato spred štyroch rokov z kanadského Vancouveru. Dvadsaťdeväťročná rodáčka z ruského Ťumenu zvíťazila s náskokom 19,9 s pred Ruskou Oľgou Viluchinovou. Bronzovú medailu si vybojovala Ukrajinka Vita Semerenková s odstupom 21,7 s. Všetky tri medailistky sa blysli čistou streľbou.

„Chcem sa poďakovať celému Slovensku. Počas tejto sezóny som sa trápila so streľbou. Veľmi ďakujem všetkým, ktorí nám verili, ďakujem fanúšikom z celého srdca,“ uviedla Kuzminová v rozhovore pre RTVS. „Stále si myslím, že sa mi to iba sníva, bojím sa prebudiť z tohto sna. V cieli som ešte nevedela, že budem určite prvá, štartovalo za mnou ešte veľa pretekárok. Verila som však, že ma už nevytlačia z prvej trojky. Chcela som dnes získať medailu,“ poznamenala ďalej Kuzminová a doplnila: „Dlho sme v cieli čakali, až neskôr som si uvedomila, že už mi zostane zlato. Dnes mi vyšlo všetko, vravela som, že to príde v správnej chvíli.“

Kuzminová, ktorá sa pripravuje pod vedením manžela Daniela a streleckého trénera Juraja Sanitru, si víťazstvom v šprinte vybojovala výbornú východiskovú pozíciu pred utorkovými stíhacími pretekmi, kde bude tiež adeptkou na jednu z medailí. Zároveň sa zapísala do histórie biatlonu tým, že ako prvá žena obhájila zlatú medailu v individuálnej disciplíne na zimných olympijských hrách.

Ženské biatlonové preteky sú v programe ZOH od roku 1992, keď mali premiéru vo francúzskom Albertville. „Na štadióne som registrovala podporu fanúšikov, cítila som sa ako doma. Od zisku zlata vo Vancouveri som nevyhrala veľa podujatí. Neviem, zásluhou čoho sa mi podarilo podať dnes takýto výkon. Vravela som si, že to nie je náročné, pomohlo mi to,“ citoval Kuzminovú informačný servis ZOH 2014.

Brat prvej slovenskej olympijskej víťazky v Soči a reprezentant Ruska Anton Šipulin prišiel o zlatú medailu v sobotňajších rýchlostných pretekoch biatlonistov na 10 km posledným výstrelom. V poradí desiaty terč minul a napokon dobehol sedem desatín sekundy od medaily a 6,4 sekundy od zlata. „Toto víťazstvo je aj pre neho. Verím, že ho to inšpiruje pred pondelňajšími stíhacími pretekmi na 12,5 km, môže vyhrať,“ skonštatovala Kuzminová.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

Strieborná domáca reprezentantka Oľga Viluchinová neskrývala nadšenie po zisku striebra. „Som veľmi šťastná. Mám za sebou veľmi ťažký týždeň, absolvovala som náročnú sezónu. Trápili ma zdravotné problémy, ale prekonala som ich. Som rada, že som tu mohla byť. Ďakujem všetkým, milujem vás,“ vyhlásila Viluchinová. „Lomcujú mnou emócie, musím ich však kontrolovať. Čakajú ma ďalšie preteky, musím byť silná,“ uviedla ruská biatlonistka, ktorá ziskom medaily spravila veľkú radosť svojmu trénerovi: „Mal sľúbené auto, ak dosiahnem medailu. Teraz si môže vybrať, aké bude chcieť.“

Ukrajinská držiteľka bronzovej medaily Vita Semerenková má pred utorkovými stíhacími pretekmi jasný cieľ. „Samozrejme, budem myslieť na zlato. Od striebra ma delil dnes malý kúsok, no nie je to dôležité. Vždy som dúfala, že raz získam olympijskú medailu,“ podotkla Vita Semerenková. „Dnes som sa nesústredila na medaily, chcela som podať maximálny výkon. Budeme mať malú oslavu s čajom a bez koláčov, pretože v obchodoch naokolo žiadne nie sú,“ prezradila Semerenková a dodala: „V zostávajúcich pretekoch chcem podať čo najlepšie výkony.“

„Neviem, či sa mám tešiť alebo vyroniť slzu. Rozhodla viera vo vlastné sily. Nasťa odviedla maximum po bežeckej stránke, ale najmä na strelnici ukázala to, čo som od nej očakával celú sezónu. Bola rýchla a presná, tie výstrely boli centrové na stred. Treba pochváliť aj servis, ktorý okolo nej pracoval, lebo aj lyže mala výborne pripravené. Touto druhou zlatou medailou vstúpila nielen do slovenskej, ale aj svetovej športovej histórie,“ uviedol v prvej reakcii pre RTVS tréner Juraj Sanitra.

Obrazom: Nedeľa na olympiáde v Soči

Anastasia Kuzminová rozbehla cestu za obhajobou zlatej medaily veľmi dobre. V prvej streľbe v ľahu neminula ani jeden terč a na medzičase sa zaradila na druhé miesto päť sekúnd za Nemku Evi Sachenbacherovú-Stehleovú. Neskôr ju na tomto medzičase predstihla ešte jedna súperka, ale pre zverenku trénera Juraja Sanitru bolo podstatné, že si udržala nervy aj na druhej streleckej položke v stoji a opäť vybielila všetky terče.

Na medzičase po druhej streľbe už viedla s vyše polminútovým náskokom pred konkurenciou. Tento náskok si udržala až do cieľa, ale keďže slovenská reprezentantka štartovala s číslom 33, v tom čase bolo na trati ešte veľa jej súperiek. Ani jedna z nich sa však po bežeckej stránke ku Kuzminovej nepriblížila, a celkový náskok v cieli mala úspešná obhajkyňa zlata takmer 20 sekúnd pred Ruskou Viluchinovou.

Druhá slovenská reprezentantka Janka Gereková pochovala svoje ambicie v šprinte na strelnici, keď celkovo tri chyby ju stáli tri trestné kolá a minútu a štvrť navyše na trati. Gereková napokon obsadila 43. miesto s takmer dvojminútovým odstupom za Kuzminovou. Ďalšie dve Slovenky Martina Chrapánová a Paulína Fialková zbierali skúsenosti a v konkurencii 84 biatlonistiek obsadili 62., resp. 72. miesto.

Výsledky – biatlon:

Rýchlostné preteky žien na 7,5 km: 1. Anastasia Kuzminová (SR) 21:06,8 min (0), 2. Oľga Viluchinová (Rus.) +19,9 (0), 3. Vita Semerenková (Ukr.) +21,7 (0), 4. Karin Oberhoferová (Tal.) +27,9 (0), 5. Anais Bescondová (Fr.) +27,9 (1), 6. Dorothea Wiererová (Tal.) +30,6 (0), 7. Weronika Ziemniaková-Nowakowská (Poľ.) +30,8 (1), 8. Elisa Gasparinová (Švaj.) +31,4 (0),… 43. Janka Gereková +1:51,2 (3), 62. Martina Chrapánová +2:41,5 (2), 72. Paulína Fialková (všetky SR) +3:20,3 (5).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anastasia KuzminováAnton ŠipulinDorothea WiererováJanka GerekováJuraj SanitraMartina ChrapánováPaulína Fialková