Andrej Danko zavíta do Helénskej republiky, na oficiálnej návšteve si prevezme aj ocenenie

NR SR
Predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko. Foto: archívne, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 23. septembra (WebNoviny.sk) – Predseda NR SR Andrej Danko odletí v nedeľu popoludní na oficiálnu návštevu v Helénskej republike. Ostatná návšteva predsedu NR SR v Grécku sa konala v roku 2005.

V rámci programu je plánované prijatie u prezidenta Helénskej republiky Prokopisa Pavlopoulosa, bilaterálne rozhovory s predsedom Helénskeho parlamentu Nikolaosom Voutsisom a stretnutie s lídrom opozície a predsedom politickej strany Nová demokracia Kyriakosom Mitsotakisom. Predseda NR SR absolvuje tiež zdvorilostnú audienciu u Ieronymosa II., arcibiskupa Atén a celého Grécka.

Predseda parlamentu si prevezme ocenenie v podobe Medaily Helénskeho parlamentu. „Je to symbol zdôraznenia priateľstva medzi našimi krajinami a národmi. Je na nej vyobrazený Perikles, jeden z najväčších štátnikov antického Grécka a spolutvorca aténskej demokracie,“ uvádza tlačové oddelenie Kancelárie NR SR.

Andrej Danko sa v priestoroch Helénskeho parlamentu zúčastní na otvorení expozície Alexander Dubček: ľudská tvár politiky. Tá je zostavená z fotografií Vladimíra Benka, ktoré mapujú Dubčekove stretnutia s verejnosťou, známymi osobnosťami, ako aj jeho osobný život. Danko tiež položí veniec pri vojenskom pamätníku, ktorý sa nachádza na námestí Syntagma priamo pri budove Helénskeho parlamentu (bývalý kráľovský palác).

Symbolikou ležiacej postavy v brnení vzdáva hold gréckym vojakom padlým v balkánskych vojnách (1912-1913), prvej svetovej vojne (1914-1918), grécko-tureckej vojne (1919-1922), ako aj druhej svetovej vojne (1939-1945). Tento odkaz je zhmotnený v zozname najdôležitejších bojísk týchto vojen. Pamätník tiež nesie niekoľko viet z Tukydidovho diela Dejiny peloponézskej vojny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander DubčekAndrej Danko