Ani v prázdnom kine nebudete sami, tvrdí filmár István Szabó

István Szabó
Laureát ceny Zlatá kamera, svetoznámy maďarský režisér a držiteľ Oscara István Szabó počas tlačovej besedy v rámci 22. ročníka medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest 2014. Foto: SITA/Tomáš Somr

TRENČIANSKE TEPLICE 23. júna (WEBNOVINY) – Maďarský oscarový režisér István Szabó, ktorý si na otváracom ceremoniáli Art Film Festu prevzal ocenenie Zlatá kamera, je presvedčený, že mu patrí len zlomok významnej ceny. Ako vysvetlil na nedeľnej tlačovej konferencii v Trenčianskych Tepliciach, každý jeho film je vyskladaný z talentu a energie zohratého tímu.

„Režisér nikdy nepracuje sám. Film tvoria mnohí talentovaní a kreatívni ľudia, ku ktorým patrí scenárista, kameraman, herci, a to už nehovorím o ďalších ako je autor výpravy či kostýmov. Takže keď dostanete ocenenie, nemôžete si myslieť, že je len vaše – všetci kolegovia vložili svoje nadanie do filmu, len malá časť z ceny je vaša“.

Režisér kladie veľký dôraz na výber hercov

Úspešný režisér, ktorý nakrútil viac ako tridsať hraných filmov, z ktorých štyri boli nominované na Oscara za najlepší cudzojazyčný film a jeden z nich (Mefisto, 1981) zlatú sošku aj získal, však netajil radosť z krištáľovej ceny. „Tieto ocenenia znamenajú, že ľudia sa zaujímajú o naše filmy, takže sme radi. Ak mi budete chcieť dať cenu dnes, prijmem ju a budem veľmi šťastný, ak mi nejakú pripravíte aj na zajtra, tiež ju rád prijmem,“ zažartoval režisér.

Absolvent Vysokej školy filmového a divadelného umenia v Budapešti, ktorý svoje prvé ocenenie získal ešte počas štúdia za debut Čas snenia (1964 – Strieborný leopard na MFF Locarno), je známy tým, že kladie veľký dôraz na výber hercov. „Toto je najdôležitejší problém v mojej profesii – ako si vybrať ľudí, ktorí budú premietať pocity, myšlienky a energiu na plátne. Tie sa zrkadlia vo výraze tváre. Najväčší problém spisovateľov je vybrať správne slová, maliar zasa rieši, aký odtieň farby použije. Pre filmára je najdôležitejšie, aká tvár môže zastupovať premeny emócií,“ uviedol jeden z mála európskych členov Americkej akadémie filmových umení a vied.

Obrazom: Začal sa Art Film Fest, István Szabó získal ocenenie Zlatá kamera

Keď robíte film, musíte byť plný energie, hovorí István Szabó

Okrem štyroch filmov, ktoré boli nominované na Oscara (Vypožičaný domov, Mefisto, Plukovník Redl a Hanussen), nakrútil István Szabó aj ďalšie úspešné snímky. V jednej z nich, Venuša v kožuchu, si zahral aj Marián Labuda. Snímku Milá Emma, drahá Böbe, ktorá získala v roku 1992 Strieborného medveďa na MFF v Berlíne a Európsku filmovú cenu za scenár, na jeho počesť uvedie aj Art Film Fest. Tajomstvo úspechu filmu pritom vidí v energii, ktorú do tvorby investuje.

„Keď robíte film, musíte byť plný energie. Nemôžete ho nakrútiť, ak nie ste angažovaný. Nakrúcanie preciťujete celým svojím duchom i telom. Nemôžete si len sadnúť a ledabolo rozdávať pokyny a rady z režisérskej stoličky. Film si vyžaduje veľa zanietenia,“ myslí si čerstvý držiteľ ocenenia Zlatá kamera.

O budúcnosť kvalitných filmov, ktoré idú do hĺbky a dotýkajú sa ľudských problémov, aj napriek nezáujmu veľkých kín obavy nemá. „Nebojte sa, tie filmy musíme aj tak nakrútiť. Nezáleží na tom, ako získame publikum – hoci to bude aj cez internet,“ dodal nádej stredoeurópskym filmárom. Poctivo nakrútený film, ktorý má citlivú myšlienku, si podľa režiséra svoje publikum vždy nájde.

„Je to ako v jednom Bergmanovom filme o protestanstskom kňazovi, ktorý má na starosti viac dedín, cestuje z jednej do druhej a slúži tam omšu. Jeden deň je chorý a vie že musí ísť do ďalšieho kostola. Naštartuje auto a keď tam príde, v kostole sedí len jedna žena. Čaká na neho. Jeho povinnosťou je vydať zo seba to najlepšie. Tak prosím choďte do kina a pozrite si filmy. Keď tam bude len 5-6 ľudí, nevadí, ak tam budete len vy, tiež to nevadí. Máte predsa príbeh. Ak máte pocit, že ten príbeh vám pomôže pochopiť váš osobný príbeh alebo vyriešiť váš problém, budete šťastní,“ dodal Szabó na záver.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián Labuda