Atmosféru sviatkov cítiť aj vo väzniciach, na Štedrý deň sa podáva tradičná večera

koncert, väzenie
Atmosféra počas vianočného koncertu ľudovej hudby Šarišanci v prešovskej väznici. Prešov, 13. december 2018. Foto: SITA/Viktor Zamborský.

BRATISLAVA 24. decembra (WebNoviny.sk) – Atmosféra vianočných sviatkov neobchádza ani slovenské ústavy na výkon väzby a odňatia slobody.

„Osobitnou súčasťou zaobchádzania s väznenými osobami je zabezpečenie zmysluplných aktivít realizovaných počas vianočných a novoročných sviatkov. Všetky tieto aktivity musia rešpektovať účel výkonu väzby a výkonu trestu odňatia slobody o z neho vyplývajúce obmedzenia,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Adrián Baláž.

Kultúrny program aj šport

Pod vedením personálu ústavu sú podľa Baláža pre väznené osoby pripravené športové podujatia, kultúrne programy, vedomostné kvízy, prednášky a besedy tematicky zamerané na toto sviatočné obdobie.

„Aktivity zabezpečované počas sviatkov zdôrazňujú pozitívne hodnoty založené na národných kresťanských tradíciách a viac ako inokedy môžu motivovať k pozitívnym rozhodnutiam, zmenám alebo predsavzatiam u väznených osôb,“ uviedol Baláž.

Prispôsobený denný režim

Počas vianočných a novoročných sviatkov sa vo všetkých ústavoch podľa neho prispôsobuje aj denný rozvrh, ktorý je oproti bežnému režimu zmiernený a zohľadňuje výnimočnosť sviatočných dní predĺženou večierkou, hlavne pre sledovanie sviatočných televíznych programov.

„K naplneniu tohto výnimočného obdobia prispievajú aj duchovné aktivity a pastoračná služba, vrátane liturgickej hudby a spevu. Atmosféra sviatočných dní je vo všetkých ústavoch zdôraznená aj zostavením jedálneho lístka, ktorý počas sviatkov zohľadňuje zvyklosti jednotlivých regiónov Slovenska. Na Štedrý deň sa vo väčšine ústavov pripravuje najmä tradičná strava, večeru tvoria kapustnica (s klobásou, s údeninou a hríbmi), vyprážané rybie filé a majonézový šalát,“ dodal Baláž

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ZVJS Zbor väzenskej a justičnej stráže