Azerbajdžanský prezident omilostil a povýšil vraha

Safarov
Foto: SITA/AP

JEREVAN 6. septembra (WEBNOVINY) – Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen vyjadril vo štvrtok vážne znepokojenie z omilostenia azerbajdžanského dôstojníka, ktorého v Maďarsku odsúdili na doživotie za vraždu svojho arménskeho kolegu a minulý týždeň vydali do vlasti.

Azerbajdžanský prezident vraha Ramila Safarova bezprostredne po návrate omilostil a povýšil. Rasmussen v tejto súvislosti zdôraznil, že zločin, akým je vražda, sa nesmie glorifikovať.

Vyjadril presvedčenie, že záležitosť len zvyšuje napätie vo vzťahoch medzi Arménskom a Azerbajdžanom, ktoré sú poznačené dlhoročným konfliktom o separatistickú oblasť Náhorný Karabach. „Milosť narušila dôveru ako aj mierový proces,“ vyhlásil šéf aliancie.

Safarov zavraždil Arména sekerou

Maďarsko tvrdí, že Safarovovi koncom augusta umožnilo návrat do vlasti na základe prísľubu azerbajdžanských orgánov, že sa nedostane na slobodu. Arménsko v reakcii na prepustenie vraha jeho vojaka prerušilo diplomatické vzťahy s Budapešťou.

Safarov v roku 2004 zavraždil sekerou Arména Gurgena Margarjana, ktorý sa rovnako ako on zúčastňoval na jazykovom kurze Severoatlantickej aliancie v Budapešti. Tamojší súd Safarova v roku 2006 odsúdil na doživotie, v piatok ho však Maďari vyhostili do vlasti, kde mu prezident Ilham Aliyev napriek predošlým ubezpečeniam okamžite udelil milosť.

Pan Ki-mun sa zastal Maďarska

Do sporu sa zamiešal aj generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) Pan Ki-mun a jednoznačne sa postavil na stranu Maďarska. Prostredníctvom svojho hovorcu Martina Nesirského vyjadril vo štvrtok „hlbokú ľútosť“ nad postojom Azerbajdžanu.

Azerbajdžanské inštitúcie by podľa neho mali v podobných kriminálnych prípadoch „dodržiavať medzinárodné právo“, zabezpečiť „vyvodzovanie zodpovednosti“ a bojovať proti „beztrestnosti“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders Fogh RasmussenPan Ki-mun